VMware Clone Kullanımı

Bu makale size VMware Workstation 16 Pro üzerinde çalışan Windows, Linux veya macOS sanal makineleri için bir kopyalama veya çoğaltma işlevi sağlayan Clone özelliğinin doğru kullanımını gösterir.

VMware Workstation sanallaştırma programında Clone yapısı sayesinde sanal makineleri hızlı bir şekilde kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. Fakat bu özellik VMware Player sürümünde mevcut değildir.

Clone kullanarak bir sanal makineyi template olarak hazırlayabilir ve onlarca VM oluşturabilirsiniz, fakat template (şablon) hazırlarken dikkat etmeniz gereken kullanıcı hesaplarının SID değerleridir. Eğer SID klonladığınız VM’nin içerisindeki işletim sistemine adanmış bir kullanıcı hesabı da kopyalanacağı için SID değerleri diğer VM’ler aynı olacaktır.

SID değeri aynı olan sanal bilgisayarlar domain ortamına katılamazlar ve ağdaki paylaşılan dosya sunucularının klasörlerine erişemezler. Dolayısıyla doğru bir şekilde sanal makine kopyalamanız gerekir.

VMware’de çalışan bir Windows sanal sistemi için Clone oluşturmak için bu videoyu izleyebilirsiniz ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle VMware programını açınız ve ardından klonlamak istediğiniz VM’nin üzerine tıklayınız. Burada sanal makinenin çalışmadığından emin olmanız gerekiyor, yoksa Clone oluşturamazsınız.

Adım 2: VMware programının menüsünden VM / Manage / Clone seçeneğine tıklayınız ve Snapshot Manager penceresini açınız.

Adım 3: Açılan pencerede “You Are Here” anlık durumunu göreceksiniz. Bu, sanal makinenin daha önce bir snapshot’a sahip olmadığını gösterir. Şimdi, Manager penceresinde istediğiniz anlık durumu seçiniz ve Clone butonuna tıklayınız.

Adım 4: Eğer sanal makine çalışıyorsa, bu adımdaki karşılaşacağınız pencerede bir uyarı göreceksiniz. VM’yi kapatınız ve tekrar Clone butonuna tıklayınız ve bu kez ilgili uyarı göremeyeceksiniz.

Adım 5: Bir sonraki adımda Clone Source penceresinde “The current state in the virtual machine” seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: Clone Type penceresinde iki seçenek göreceksiniz. En sağlıklı kopyalama işlemi için “Create a full clone” seçeneğini seçerek devam ediniz.

Adım 7: Full Clone seçeneği fazla disk alanı kaplayacağı için “Name of the New Virtual Machine” penceresinde VM’nin konumunu değiştiriniz ve Finish butonuna tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

Adım 8: Sanal makinenin kopyalanması biraz zaman alabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmamanızı öneririm.

Adım 9: İşlemi tamamladıktan sonra kaynak VM’yi ve kopya VM’yi çalıştırınız.

Adım 10: Kaynak VM üzerinde komut istemini açınız ve “whomi /user” komutu ile kullanıcı hesabının SID değerini kontrol ediniz. Aynı şekilde kopya VM üzerinde de onu kontrol ediniz.

Adım 11: Bu adımda, kopyaladığınız VM üzerinde çalışan işletim sisteminin kullanıcı hesabının SID ayarını yapılandırmak için sysprep aracını çalıştırınız.

Adım 12: Sysprep çalıştırdıktan sonra, Generalize seçeneğini işaretleyip sanal sisteminizin yeniden başlatılmasını bekleyiniz.

Adım 13: Kopya VM açıldığında yeni bir sistem kurulumu yapıyormuşunuz gibi gerekli adımları yapılandıracaksınız.

Adım 14: İşletim sistemine yeni bir kullanıcı adı belirlerken aynı SID değerine sahip olan kulanıcı adını tekrar yazmayınız. Yeni bir kullanıcı adı yazınız ve kurulumu tamamlayınız. Sisteminiz yeniden açıldıktan sonra whomi komutu ile tekrar SID’i kontrol ediniz ve değerinin değişip değişmediğini kontrol ediniz.

Copyright © 2018 - 2024