VMware Workstation Kullanarak Sanal Makine Oluşturma

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro ile yeni bir sanal makine kurulum adımlarını gösterir.

Windows 10 bilgisayarınız donanım sanallaştırma özelliğini destekliyorsa, bilgisayarınızda bir sanal makine oluşturabilirsiniz. Sanal makinelerin kullanım alanları oldukça yaygındır. Örneğin, bir Linux dağıtımı olan Ubuntu’yu kullanarak deneyim elde etmek istiyorsanız, önce host bilgisayarınızda sanal makine üzerinde kurulum yapmanız ve deneyimlenmeniz tavsiye edilir.

VMware Workstation Pro, diğer sanallaştırma programlarına göre ücretlidir, fakat o daha profesyonel kullanım sunar. VMware Pro’yu kullanarak bir Windows, Linux, macOS ve hatta Windows Server, Linux Server kurabilirsiniz.

Bilgisayarınıza VMware kurduktan sonra ilk yapmanız gereken şey yeni bir sanal makine nasıl oluşturulur, yapılandırılır ve VM’ye ISO dosyası nasıl eklenir öğrenmektir.

Windows 10 üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmak için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: VMware sanal makine programını açınız ve yeni bir sanal makine oluşturmak için programın anasayfasında gördüğünüz Create VM seçeneğine tıklayınız.

Adım 2: Sanal makine oluşturma ekranı açıldığında Custom (Advanced) tıklayınız ve ardından donanım uyumluluğu sürümü için Workstation 16.x seçiniz ve devam ediniz.

Adım 3: Guest işletim sistemi ekranında kuracağınız işletim sisteminin ISO dosyasını daha sonra kullanmak için “I will install the operating system later” seçeneğini işaretleyip Next’e tıklayınız.

Adım 4: Bilgisayarınızda çalıştırmak istediğiniz işletim sistemi türünü ve sürümünü seçiniz. Örneğin, Microsoft Windows türünü seçerseniz, bir alttaki versiyon kısmında çekirdek yapısına uygun sistem versiyonunu seçiniz.

Adım 5: Sanal makineye bir ad veriniz ve ayrıca kurulum yapacağınız konumu yapılandırınız. Bu ayarı, portable bir disk üzerinde yeni bir klasör oluşturup yapmanız tavsiye edilir.

Adım 6: Firmware tipi için UEFI ve Secure Boot etkinleştirdikten sonra işlemci donanımı için bir adet CPU dört adet Core yapılandırınız. Tabi buradaki değerleri bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre yapmanız tavsiye edilir.

Adım 7: Daha sonra, VM için en uygun RAM bellek değeri atayınız. Windows 10’un son sürümleri için en ideal değer minimum 4 GB’tır.

Adım 8: Sanal bilgisayarın ağ kartını NAT olarak yapılandırınız. NAT seçeneği, hostunuzun ağ bağdaştırıcısının kullandığı IP bloğundan başka bir blok kullanacaktır.

Adım 9: I/O Controller için önerilen değeri (LSI Logic SAS) seçiniz. Disk türü olarakta NVMe seçiniz ve istediğiniz boyutta yeni bir sanal disk oluşturunuz. Örnek olarak minimum 30 GB veya 40 GB bir değer ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, oluşturacağınız sanal diski tek dosya olarak depolayınız.

Adım 10: Sanal disk dosyasının adını değiştirmeden Next’e tıklayarak devam ediniz ve Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayarak VM’nin ayarlarını açınız.

Adım 11: İşlemci donanımı üzerine tıkladıkta sonra sağ bölümde “Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI” işaretleyerek sanallaştırma özelliğini etkinleştiriniz.

Adım 12: CD/DVD aygıtı üzerine de tıklayıp Browse aracılığıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz işletim sisteminin imaj dosyasını seçiniz ve VM’ye ekleyiniz.

Adım 13: Son olarak sanal makine donanım ayarlarını penceresini kapatınız ve VM’yi çalıştırarak işletim sistemi kurulumuna başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024