VMware Harici Disk Ekleme

Bu video size VMware Workstation sanallaştırma yazılımı üzerinde kurulu bir sanal makineye disk ekleme adımlarını gösterir.

Disk Ekleme

VMware Harici HDD Nasıl Eklenir?

VMware üzerinde VM’ye disk eklemek için:

Adım 1: Daha önce VMware Workstation kurulumu yapmadıysanız, Windows ve Linux üzerinde VMware kurulum videolarına bakınız.

Windows: https://www.youtube.com/watch?v=-Uf9-6SPiMY
Linux: https://www.youtube.com/watch?v=3kJHIK1eCbM

Adım 2: Bilgisayarınıza VMware yazılımını kurduktan sonra, bir işletim sistemi kurmak için yeni bir sanal makine oluştururken sistemin sanal diski program tarafından otomatik olarak yapılandırılır. Ve oluşturduğunuz sanal makine yalnızca bilgisayarınızın HDD’sinde depolanır.

Adım 3: Sanal makinenin diskini manuel olarak yapılandırmak mümkündür. Örneğin, varolan bir harici diski sanal makineye ekleyebilirsiniz.

Adım 4: VMware ile Harici diski VM’ye eklemek için Create a New Virtual Machine seçeneğine tıklayınız. Wizard penceresinde Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Adım 5: Hardware Compatibility yapılandırmasında kullanmakta olduğunuz Workstation sürümünü seçiniz.

Adım 6: I will install the operating system later seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Adım 7: Guest Operating System penceresinde kuracağınız işletim sistemini ve sanal makinenin kurulum lokasyonunu yapılandırarak temel adımları gerçekleştiriniz.

Adım 8: Bu adımda harici disk eklemek için Select a Disk adımında Use a physical disk (for advanced users) işaretleyin ve Next ile devam edin.

Adım 9: Select a Physical Disk yapılandırmasında eklemek istediğiniz harici disk’i Device kısmında belirtiniz. Eğer PhysicalDrive’ın numarasını bilmiyorsanız, Windows işletim sisteminde Disk Yönetimi’ni açınız ve bilgisayarınıza takılı diskin numarasını öğrenebilirsiniz.

Adım 10: Bilgisayarınıza takılı HDD’yi VMware üzerinde sanal makineye eklerken iki seçenek mevcuttur. Bunlar; Use entire disk ve Use individual partitions seçenekleridir.

Use entire disk: Eklediğiniz diskin tüm kapasitesini kullanır.
Use individual partitions: Eklediğiniz disk üzerinde partition’lar (C:/D: Gibi) mevcutsa bu seçenek ile yapılandırılır.

Adım 11: Use entire disk seçeneğini işaretleyiniz ve sanal makine oluşturma adımlarını tamamlayınız.

Adım 12: VMware üzerine bir portable Hard Disk / SSD başarıyla ekledikten sonra kurulum yapacağınız işletim sistemi bu disk üzerine kurulacaktır.

Adım 13: Tüm bu adımları sırasıyla uygulayabilmek için tüm videoyu izleyiniz!

Copyright © 2018 - 2024