Linux Mint 21 Üzerine GNS3 VM 2.2 Kurulumu

Bu makale size Linux Mint 21 işletim sisteminde Cisco sınavlarına hazırlanmak için yaygın olarak kullanılan GNS3 VM 2.2 nasıl kurulur ve yapılandırılır gösterir.

GNS3 VM, sanal makine üzerinde çalışan ve bilgisayarınızın kaynaklarını çok fazla tüketmeden yerel sunucu yapılandırmasına göre daha hızlı çalışır.

GNS3 VM’yi kullanabilmeniz için GNS3 simülatör programını bilgisayarınıza kurmanız ve daha sonra sanal sunucuyu entegre etmeniz gerekir.

GNS3 sunucuyu VMware Workstation gibi herhangi bir sanallaştırma yazılımı ile sanal makineye import etmeniz gerekir. Ardından, sanal sunucuyu çalıştırıp bağlantı ayarlarını yaptıktan sonra IOS imajlarını sunucuya yükleyebilir ve daha detaylı ağ tasarımları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Linux Mint dağıtımı üzerinde GNS3 VM Server’ı kurabilmek ve yapılandırabilmek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, aşağıdaki bağlantılardan Linux Mint sisteminize GNS3’ü ve VMware Workstation’ı kurunuz.

Linux Mint’e GNS3 Kurma
Linux Mint’e VMware Kurma

Adım 2: GNS3 websitesinde oturum açınız ve Free Download tıklayınız. Açılan websayfasında optimum performans için GNS3 VM’yi indir bağlantısına tıklayınız.

Adım 3: GNS3 VM sanal makine dosyasını indirmek için açılan websayfasında sanallaştırma programlarından birini seçmeniz gerekir. Bilgisayarınıza VMware Pro’yu kurduğunuz için “VMware Workstation and Fusion” tıklayınız.

Adım 4: Zip uzantılı GNS3 VM dosyasını indirdikten sonra terminali açınız ve “unzip dosyaadı.zip” komutunu kullanarak arşiv dosyasını klasöre ayıklayınız.

Adım 5: GNS3 VM.ova dosyasını klasöre çıkardıktan sonra VMware Workstation açınız.

Adım 6: Menüden File / Open tıklayınız ve OVA dosyasını açınız.

Adım 7: Import Virtual Machine penceresinde konumu kontrol ettikten sonra Import tıklayınız.

Adım 8: GNS3 VM’yi VMware programına ekledikten sonra sanal sunucunun ayarlarını açınız ve işlemci sayısını 2 ve çekirdek sayısını 2 olarak ayarlayınız ve sanallaştırma özelliklerini etkinleştiriniz.

Adım 9: Görüntü donanımı ayarlarından 3D Acceleration özelliğini devre dışı bırakınız.

Adım 10: GNS3 sanal makineyi çalıştırınız ve IP adresi bilgilerini kontrol ediniz.

Adım 11: Şimdi, GNS3 yazılımını açınız ve Setup Wizard’ta Run appliances in a virtual machine seçiniz.

Adım 12: Server yapılandırmasında Host Binding ayarını sanal sunucunun IP adresine göre seçiniz.

Adım 13: GNS3 VM penceresinde VMware sanallaştırma yazılımını seçiniz ve vCPU değerini 2 olarak yapılandırınız.

Adım 14: GNS3 VM’yi GNS3’e bağladıktan sonra Servers Summary kısmından sanal sunucunun bağlantısının kurulduğunu kontrol edebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Mac’te GNS3 Kurulumu
2. Ubuntu’da GNS3 Kurulumu
3. Mac’te GNS3 VM Kurulumu
4. Ubuntu’da GNS3 VM Kurulumu
5. Mac’e Chrome Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.