Debian 11 Üzerine GNS3 VM 2.2 Kurulumu

Bu makale size Debian 11 Bullseye üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak GNS3 VM 2.2 (2.2.33) nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

GNS3 VM (Virtual Machine), grafiksel GNS3 yazılımı ile entegre çalışan ve bir sanal makine dosyası olarak yayımlanan bir Linux tabanlı bir sistemdir.

GNS3 VM’yi VMware Workstation veya VirtualBox programlarından birini kullanarak bilgisayarınızda sanal makine olarak kullanabilirsiniz.

GNS3 VM kullanmanın mantığı Cisco veya diğer markalara ait IOS imajlarını veya cihazlarını sunucu tabanlı sistem üzerinde çalıştırarak host bilgisayarın performansını azaltmadan sanal makine üzerinde daha fazla performans elde etmektir.

GNS3 sanal makineyi Windows veya diğer platformlarda da kullanabilirsiniz. Debian 11 Bullseye dağıtımında VMware Pro sanallaştırma yazılımını kulanarak GNS3 VM’yi kurmak ve yapılandırmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Linux sisteminizde GNS3 ve VMware Workstation Pro yazılımlarını alttaki yazılara göz atarak kurunuz.

Adım 2: GNS3 VM yapılandırmadan önce gerekli yazılımları bilgisayarınıza kurduktan sonra alttaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://www.gns3.com/software/download-vm

Adım 3: Download GNS3 VM resmi websayfasını görüntüledikten sonra VMware Workstation and Fusion bölümünden sanal makineyi indiriniz.

Adım 4: İndirdiğiniz zip dosyasını klasöre ayıklamak için Downloads (İndirilenler) gidiniz ve terminalde unzip filename.zip komutunu yürütünüz.

Adım 5: GNS3 sanal makine dosyasını OVA uzantılı olarak klasöre çıkardığınıza emin olduktan sonra Workstation yazılımını açınız.

Adım 6: Araç menüsünden File / Open seçeneğine tıklayınız ve GNS3 VM.ova dosyasının konumunu belirtiniz.

Adım 7: Store the new Virtual Machine penceresi açıldığında sanal makineyi kurmak istediğiniz konumu yapılandırınız ve ardından Import tıklayınız.

Adım 8: GNS3 sanal sunucuyu import ettikten sonra onu çalıştırınız ve aldığı IP adresini kontrol ediniz. Bağlantıyı test etmek için terminalden sanal sunucuya ping atınız.

Adım 9: GNS3 VM’yi kurduktan sonra şimdi GNS3 yazılımını çalıştırınız ve açılan Setup Wizard ekranında Run appliances in a virtual machine seçeneğini seçiniz.

Adım 10: Host Binding kısmındaki IP adreslerinden GNS3 VM’nin IP bloğunu seçiniz.

Adım 11: GNS3 sunucuya başarıyla bağlantı kurduktan sonra VM ekranında VMware seçiniz ve sanal işlemci çekirdeği sayısını 2 veya daha yüksek bir değerde yapılandırınız.

Adım 12: Sunucu türünü yapılandırdıktan sonra özet penceresindeki ayarları kontrol ediniz ve sihirbazı kapatınız.

Adım 13: GNS3’ün sağ panelinde Servers Summary kısmından bağlantının kurulduğunu kontrol edebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. macOS’a GNS3 Kurulumu
2. Ubuntu GNS3 Kurulumu
3. Ubuntu GNS3 VM Kurulumu
4. Kali Linux GNS3 Kurulumu
5. Linux Mint GNS3 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.