GNS3 VM Kurulumu ve Yapılandırması

Bu makale size Windows 10 x64 işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak GNS3 VM 2.2.19 kurulumu ve yapılandırma adımlarını gösterir.

GNS3 VM, IOS Router ve Switch cihazlarınızı tek bir sanal sunucu üzerine ekleyebilmenize ve yönetmenize izin verir. Ayrıca, Cisco IOU imajlarını bilgisayarınızda kullanabilmeniz için GNS3 VM mutlaka kurmanız gerekir.

Ubuntu gibi Linux dağıtımlarında ise IOU imajlarını kullanabilmek için GNS3’ü kurarken IOU desteğini de kurmanız gerekir.

GNS3 sunucusu kurulumu için gereksinimler şunlardır:

  1. GNS3 (Graphical Network Simulator)
  2. VMware Workstation Pro (veya diğerleri)

GNS3 Server sanal makinesini Windows 10 bilgisayarınıza kurmak için bu videoyu izleyebilir yada aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle GNS3 Server için gerekli yazılımları alttaki video eğitimlerimizi izleyerek bilgisayarınıza kurunuz.

  1. GNS3 Kurulum
  2. VMware Kurulum

Adım 2: Gerekli yazılımları kurduktan sonra alttaki bağlantıyı ziyaret ediniz ve GNS3 VM’yi bilgisayarınıza indiriniz.

https://www.gns3.com/software/download-vm

Adım 3: GNS3 websitesini görüntüledikten sonra, bilgisayarınızda kullandığınız sanallaştırma programı için VMware Workstation and Fusion seçeneğine tıklayınız. Burada, Fusion yazılımı macOS sistemler için gereklidir.

Adım 4: Arşivli GNS3 VM kurulum dosyasını indirdikten sonra, Winrar veya 7-Zip programı ile sıkıştırılmış dosyayı klasöre ayıklayınız.

Adım 5: GNS3 VM.ova dosyasını klasöre çıkarttıktan sonra, VMware Pro’yu açınız ve File / Open seçeneğine tıklayınız.

Adım 6: Open penceresi açıldığında indirdiğiniz OVA uzantılı dosyayı seçiniz ve açınız.

Adım 7: Import Virtual Machine penceresinde GNS3 Server için bir isim yazınız ve ayrıca yedeklemek istediğiniz konumu ayarladıktan sonra Import butonuna tıklayınız.

Adım 8: GNS3 Server, VMware üzerine import ediliyorken bekleyiniz.

Adım 9: İmport ettiğiniz sanal makine eğer daha eski bir donanım sürümüne sahipse, VMware donanım sürümünü yükseltiniz ve ardından VM’yi çalıştırınız.

Adım 10: VM’yi çalıştırdıktan sonra ana ekranında IP adresini göreceksiniz. Windows 10’da komut istemini açınız ve ping komutu aracılığıyla VM’nin IP adresine ping atınız ve ağ bağlantısını test ediniz.

Adım 11: Bu adıma kadar herşey stabil olarak çalışıyorsa, şimdi GNS3 yazılımını çalıştırınız ve yeni bir proje oluşturunuz. Ardından, File / Preferences seçeneğine tıklayarak ayarlar penceresini açınız ve önce GNS3 VM sekmesine sonra “Enable the GNS3 VM” seçeneğini işaretleyiniz ve ardından OK butonuna tıklayınız.

Adım 12: Biraz bekledikten sonra GNS3 ile Server arasında bağlantı kurulacaktır. Son olarak, bu yazımızdaki adımları uygulayarak GNS3 sunucusuna bir Cisco Router veya Switch ekleyiniz.

   İlgili Yazılar

1. GNS3 Loopback Yapılandırma
2. GNS3 Versiyon Yükseltme
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows 7 Çalıştırma
5. GNS3 Router Yapılandırma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.