VMware ile Sanal Makineye GNS3 VM Import Etme

VMware kullanarak sanal makinenize GNS3 VM import yani aktarmada sorun mu yaşıyorsunuz? Öyleyse, yalnız değilsiniz.

Birçok kişinin bu VM’yi VMware’e ekleme konusunda yardıma ihtiyacı var. Ama endişelenme! Birkaç kolay adımla bunu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

GNS3 VM Import Etme

Credit: VMware

GNS3 VM ve VMware ile Ağ Kurulum Kontrolünü En Üst Düzeye Çıkarma

GNS3 VM (server – sunucu), detaylı ve benzersiz ağ kurulumları yapmanıza yardımcı olan hayati bir araçtır. Cisco Router’lar gibi cihazların IOS görüntülerini tek noktada tutmanıza olanak tanıyarak LAN’ınızı yönetmenizi ve düzenlemenizi kolaylaştırır.

Ayrıca GNS3 VM platformunu sanal makine olarak VMware sanallaştırma yazılımına aktarabilirsiniz. Bu size LAN kurulumunuz üzerinde daha fazla güç ve kontrol sağlar. Projelerinizi daha iyi tasarlamanıza ve test etmenize yardımcı olarak daha istikrarlı ve güvenilir sistem sağlar.

Neden VMware Workstation ile GNS3 VM Kullanmalıyız?

Karmaşık LAN kurulumları yapmak ve test etmek istiyorsanız, İş İstasyonuyla birlikte  sunucu kullanmak akıllıca bir harekettir. İşte nedeni:

 1. Kolay Ağ Kurulumu

Bununla fiziksel cihazlarla uğraşmadan hızlı şekilde sanal LAN kurabilirsiniz. Bu, karmaşık LAN tasarımları oluşturmanıza ve bunları güvenli olarak test etmenize olanak tanır.

 1. Para Tasarrufu Sağlar

Bunu Workstation Pro ile kullanmak, pahalı fiziksel ekipmanlara ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Ekipmana çok fazla para harcamadan kurulumları yaparak test edebilirsiniz.

 1. Esnek

Bu platformu kullanmak kurulumları yaparak test etmek için mükemmeldir. Linux veya Windows gibi farklı türde sanal makineleri aynı platformda çalıştırabilirsiniz.

 1. Basit Yapılandırma

Ayrıca cihazları hızlıca kurmanıza veya bağlantıları kontrol etmenize olanak tanır. Güvenlik duvarları veya VPN’ler gibi güvenlik özelliklerini de test edebilirsiniz.

 1. Zaman Kazandırır

Kısacası cihazları kurup test ederek zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Sanal makineleri veya kurulumları kolayca kopyalayabilir, böylece baştan başlamadan farklı kurulumları deneyebilirsiniz.

Genel olarak, Workstation Pro ile GNS3 VM kullanmak, karmaşık projeleri güvenli şekilde oluşturarak test etmek isteyen mühendisler, yöneticiler veya öğrenciler için en iyi seçimdir.

GNS3 VM Import Etmek İçin:

Öncelikle GNS3 VM import etme adımları için aşağıdaki YouTube eğitim videomuzu izleyebilirsiniz. Ayrıca daha hızlı işlem yapabilmeniz için aşağıdaki detaylı adımları takip etmenizi öneririm.

 1. VMware’i Windows’a ilk kez kuruyorsanız, bu video eğitimi işinize yarayabilir. Kurulum sürecinde size adım adım yol gösterecek ve sorunsuz şekilde kurmanız için ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir. Eğitimdeki öğretileri takip etmeniz yeterlidir; Windows sisteminizde herhangi bir sorun yaşamadan çalışır hale getireceksiniz.
 2. VMware’i bilgisayarınıza kurmak için normal kurulum adımlarını izleyin. Kurulduktan sonra Ova dosyasını almak için bu bağlantıya gidin. Oraya vardığınızda dosyayı bilgisayarınıza kaydetmek için indirme düğmesine basın. Bu dosya, GNS3 ağ emülatörünün kurulumu için gereklidir, bu nedenle onu daha sonra kullanmak üzere güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun.
 3. Cisco emülatörünü kullanmaya başlamak için öncelikle Ova dosyasını indirin. İndirdikten sonra dosyayı açarak bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre koyun. Ardından zip dosyasını açtığınız klasöre giderek Ova dosyasını bulun. VMware’e eklemek için bu dosyaya çift tıklayın. Bu yeni bir VM oluşturacaktır. Bu yüzden onu çalıştırmak için kullanabilirsiniz.
 4. VM’yi import ederken Import the Virtual Machine (Sanal Makineyi İçe Aktar) penceresini göreceksiniz. Burada OVA dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi seçmelisiniz. Bu dosya, konuk makinenin tüm verilerini tek yerde tutar. Bu nedenle ulaşılması kolay ve güvenli bir nokta seçin. Konumu seçtikten sonra içe aktarma işlemine devam edebilirsiniz.
 5. Konumu belirledikten sonra bir sonraki adım, içe aktarma işlemini başlatmaktır. Import (İçe Aktar) düğmesini tıkladığınızda sistem istediğiniz verileri getirmeye başlayacaktır. Gelişmeleri gerçekleştiği anda takip edebilirsiniz.
 6. GNS3 VM import işlemi tamamlanıyorken lütfen sabırla bekleyin. VM’nin ne kadar büyük ve karmaşık olduğuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. İçe aktarma işlemi tamamlandıktan sonra sunucu platformunu ve tüm özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz.
 7. İçe aktarma yani import işlemi bittikten sonra Sunucu makinesi kendi kendine başlayacaktır. Sanal makinenin LAN ayarlarını yapmak için Ağ Adaptörü donanımına tıklayınız. Daha sonra Ağ Bağdaştırıcısı 2’yi ayarlardan güvenle kaldırabilirsiniz.
 8. LAN bağlantısı kurmak için ağ bağdaştırıcısını bridged (köprülenmiş) olarak yapılandırdığınızdan emin olun. Bunu yaptıktan sonra bağlantıyı kontrol etmek için ana makinenizden ping komutunu kullanın. Bu, adaptörün doğru kurulup kurulmadığını veya LAN bağlantısının iyi çalışıp çalışmadığını doğrulayacaktır.
 9. GNS3 VM sunucuyu aktarmak istiyorsanız video eğitimini izlemek gerçekten faydalı olabilir. Videomuz aşamalar boyunca size tek tek rehberlik ederek bunu sorunsuz olarak yapabilmenizi sağlayacaktır.

Sonuç

Özetle, sanallaştırma yazılımı kullanarak GNS3 VM sanal makinenize import etme bunaltıcı gelebilir. Yine de doğru adımları takip ederseniz sorunsuzca yapılabilir. Mühendislerin, yöneticilerin veya öğrencilerin cihazları oluşturmasına yardımcı olan güçlü araçtır.

Bunu Workstation Pro ile kullanmak, paradan veya zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak ağ cihazlarını hızlı bir şekilde kurmanıza ve bağlantıları test etmenize olanak tanır. Bu makalede özetlenen net adımlarla, hızla içe aktararak çalışmanızı güvenle tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024