Kali Linux 2022 Üzerine GNS3 VM 2.2 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022.3 PC üzerinde GNS3 programı için ek bir yazılım olan GNS3 VM (Virtual Machine) sunucu nasıl kurulur gösterir.

GNS3 VM sayesinde IOS Router’larınızı tek bir sanal makinede depolayabilir ve gelişmiş IOS imajlarını kullanabilirsiniz. Cisco’nun sınav müfredatında yer alan gelişmiş yönlendirme ve anahtarlama sınavları için GNS3 sunucuyu kullanmanız gerekebilir.

GNS3 sunucu ile Packet Tracer arasında ciddi oranda fark vardır. Packet Tracer’da gelişmiş topolojileri tasarlamaya çalıştığınızda bazı Router’ların gerekli komutları desteklemediğini görebilirsiniz.

Bu gibi sorunları gidermek için gelişmiş ağ yazılımı olan GNS3’ü kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yazılım sayesinde temel seviye veya gelişmiş projeleri oluşturabilirsiniz.

Windows veya Linux dağıtımı kurulu bir PC’nizde her iki yazılımı çalıştırmanız mümkündür. Fakat, sisteminizde VMware veya VirtualBox yazılımlarından birinin kurulu olması gerekir.

Kali Linux 2022 dağıtımında GNS3 sunucuyu kurmak ve kullanmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, alttaki bağlantıları ziyaret ediniz ve bilgisayarınıza GNS3 ve VMware Workstation kurunuz.

https://www.tolgabagci.com/kali-linux-gns3-kurulumu/
https://www.tolgabagci.com/kali-linux-uzerine-vmware-workstation-kurulumu/

Adım 2: Gerekli yazılımları kurduktan sonra alttaki bağlantıdan GNS3’ün resmi websitesini ziyaret ediniz ve (VMware Workstation and Fusion) programları tarafınca desteklenen GNS3 VM’yi bilgisayarınıza indiriniz.

⇒ https://www.gns3.com/software/download-vm

Adım 3: GNS3 VM.ova kurulum dosyasını indirdikten sonra, terminali açınız ve unzip FileName.zip komutu ile arşivli dosyayı klasöre ayıklayınız. Daha sonra, VMware Workstation programınızı açınız ve menüden File / Open tıklayınız.

unzip FileName.zip

Adım 4: Sanal makine açma penceresinde OVA uzantılı dosyayı seçiniz.

Adım 5: Sanal makineyi yedeklemek istediğiniz lokasyonu seçiniz ve Import tıklayınız.

Adım 6: GNS3 sanal makineyi, VMware Workstation üzerine ekledikten sonra donanım uyumluluğu sürümünü son sürüme yükseltin.

Adım 7: GNS3 sunucunun ayarlarını açınız ve PC’nizin donanım kaynaklarına göre uygun bir RAM boyutu belirleyiniz ve işlemci aygıtı ayarlarından sanallaştırma özelliklerini etkinleştiriniz.

Adım 8: GNS3 VM sanal makineyi çalıştırınız ve IP adresini kontrol ediniz.

Adım 9: Şimdi, GNS3 yazılımını çalıştırınız ve kurulum sihirbazında Run appliances in a virtual machine işaretleyiniz.

Adım 10: Server path konumunu değiştirmeyiniz ve host binding adresi olarak GNS3 VM’nin IP bloğunu seçiniz.

Adım 11: GNS3 sunucuya başarıyla bağlantı kurduktan sonra bir sonraki adıma geçiniz ve sanal sunucu için 2 adet vCPU ayarlayınız ve uygun bir bellek boyutu yapılandırınız.

Adım 12: GNS3 sanal makine bağlantısını yaptıktan sonra özet donanım bilgilerini kontrol ediniz ve sihirbazı kapatınız.

Adım 13: GNS3 yazılımınız ile GNS3 VM’yi birbirine bağladıktan sonra, Edit / Preferences tıklayınız ve açılan pencerede Dynamips / IOS Routers ayarlarında New butonuna tıklayınız ve Router sihirbazını açınız.

Adım 14: IOS Template’de Run this IOS router on the GNS3 VM’yi seçiniz.

Adım 15: Bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz Router IOS’u eklemek için Browse tıklayınız ve konumu seçiniz.

Adım 16: IOS’u decompress ediniz ve sunucuya upload edilmesini bekleyiniz.

Adım 17: Son olarak, Router’ın PC’nizin işlemcisini stabil kullanabilmesi için uygun bir Idle-PC değeri belirleyiniz.

Adım 18: Router sihirbazını kapatınız ve yeni bir proje oluşturunuz ve ardından çalışma ortamına cihazı ekleyerek topoloji oluşturunuz.

Adım 19: GNS3 VM’nin sorunsuz çalıştığını doğruladıktan sonra artık Linux PC’nizde Cisco sınavlarınıza hazırlanabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Mac’te GNS3 Kurulumu
2. Kali’de GNS3 Kurma
3. Mac’te GNS3 VM Kurulumu
4. Ubuntu’da GNS3 VM Kurulumu
5. Linux Mint’te GNS3 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.