Mac Üzerine GNS3 VM Kurulumu

GNS3, birçok kişinin kapsamlı ağlar oluşturmak ve test etmek için kullandığı bir araçtır. MacOS 12 Monterey’de çalışmasını sağlamak zaman ve çaba gerektirebilir. MacOS 12 Monterey yüklü Mac PC’nizde GNS3 VM kurmanıza yardımcı olacağız.

Bu adımları uygulamanız yeterli; uygulamayı Mac’inizde sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Ardından ağ tasarımlarınızı oluşturmaya ve test etmeye başlayabilirsiniz.

Mac PC’de GNS3 VM Çalıştırma

Credit: macOS

Bilgisayarınızda Cisco Router Çalıştırmak ve IOS İmajlarını Değiştirmek için GNS3 VM Kullanımı

Bilgisayarınızda belirli Cisco Router ve Switch IOS imajlarını kullanmak istiyorsanız GNS3 VM (Virtual Machine – Sanal Makine) kullanabilirsiniz. GNS3 ve Cisco cihazlarıyla iyi çalışan bir sanal makinedir.

İki şekilde kurulabilir: GNS3 programının parçası olabilir veya ayrı olarak kullanılabilir. Cisco işleri için daha iyi performans sağladığı için bunu kullanmak genellikle daha iyidir.

Mac cihazınıza GNS3 VM indirip kurabilirsiniz. Ayrıca, Grafiksel Ağ Simülatörü-3 ve Cisco IOS görüntülerini gerçekten iyi çalışacak şekilde çalıştırmak için yapılmıştır. Bu, Cisco cihazlarınızın daha sorunsuz çalıştığı ve onları bilgisayarınızın normal işletim sisteminde çalıştırmayı denediğinizde oluşabilecek sorunlardan kaçındığınız anlamına gelir.

Ancak bunu ayarlamak biraz çalışma gerektirir. PC’nizin bunu halledip kaldıramayacağını kontrol etmeniz ve doğru yazılıma sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ayrıca Cisco cihazlarınız için doğru IOS görüntülerini almanız ve bunları emülatör yazılımıyla çalışacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Belirli Cisco Router ve Switch IOS görüntülerini kullanmak istiyorsanız bunu kullanmak iyi bir fikirdir. İşlerin daha iyi yürümesini sağlar ve ağ kurulumlarınızı daha kolay oluşturup test etmenize olanak tanır.

Mac PC’ye GNS3 VM Kurulumu

GNS3 VM’yi Mac’inizde çalıştırmanın iki kolay yolu vardır. Video eğitimimizi izleyebilir veya bazı basit talimatları takip edebilirsiniz. Her iki yöntem de, ağ projelerinize başlayabilmeniz için macOS’unuzda kurulum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Herhangi bir kuruluma başlamadan önce Mac’inize GNS3’ü kurun. Bu yazılım, ağ kurulumları yapmanıza ve ayarlarınızı denemenize yardımcı olur. Yükledikten sonra VMware Fusion’ı da kurunuz. Bu yazılım, ağ kurulumlarını test etmek ve kullanmak için çok önemli olan macOS’unuzdaki bilgisayarları taklit etmenize olanak tanır.
 2. VM’yi edinmek için resmi GNS3 web sitesine gidin. Ardından VMware Workstation ve Fusion için indirme seçeneğini seçin. Doğru sürümü edindikten sonra yükleyin ve sanal makineyi kullanmaya hazırsınız.
 3. Mac’iniz için GNS3 VM’yi indirdiğinizde zip dosyası olarak gelir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra İndirilenler klasörünüze gidin ve zip dosyasına çift tıklayın. Bu, içerikleri açacak ve bunları macOS’unuzdaki bir klasöre koyacaktır.
 4. VMware Fusion ile bir dosyayı getirmek için önce uygulamayı açın. Açıldıktan sonra ekranın üst kısmındaki File (Dosya) sekmesine gidin. Ardından oradan Import (İçe Aktar) seçeneğini seçin.
 5. Choose an existing virtual machine (Mevcut bir sanal makine seç) ekranını gördüğünüzde VM.ovf dosyasını eklemek için Choose File (Dosya Seç) butonuna tıklayınız. Daha sonra bilgisayarınızdan istediğiniz dosyayı seçip sanal makineler listesine ekleyebilirsiniz.
 6. VM klasörünü bulmak için macOS’unuzdaki İndirilenler klasörünü açın. Gördüğünüzde, içinde ne olduğunu kontrol edin ve “.ovf” ile biten dosyayı arayın. Devam etmek için seçmeniz gereken şey budur.
 7. Devam etmek ve Fusion’da listelenen sanal makineyi getirmek için Continue (Devam Et) düğmesine tıklayın. Daha sonra işlemin tamamlanması için biraz beklemeniz gerekecek.
 8. GNS3 sunucusunu getirdikten sonra, daha iyi çalışmasını sağlamak için ayarlarını değiştirmek iyi bir fikirdir. Sunucunun ayarlarına gidin ve Gelişmiş bölümünde (Side Channel Mitigations – Yan Kanal Azaltmaları) seçeneğini kapatın. Ayrıca Troubleshooting (Sorun Giderme) değerini None (Yok) olarak değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler sunucunun daha hızlı ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olarak çalışmanızı daha iyi hale getirecektir.
 9. MacOS’unuzun daha iyi çalışmasını sağlamak için İşlemci ve Bellek ayarlarını yapmalısınız. Bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak bunu yapmanız en iyisi olacaktır. Sadece İşlemci ve Bellek ayarlarına gidin ve bilgisayarınızın kapasitesine uygun değerleri seçin. Bu, Mac PC’nizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.
 10. Kullanmaya başlamak için önce emülatör yazılımını başlatmanız gerekir. GNS3’ün size verdiği talimatları takip etmeniz yeterli. Sunucu açılıp çalışmaya başladıktan sonra onu açın ve ağ kurulumlarınızı yapmaya başlayın.

macOS’ta GNS3 VM’yi Yapılandırma

 1. Mac PC’nizde GNS3’ü GNS3 VM’ye bağlamak için Help/Setup Wizard seçeneğine tıklayınız. Bu, iki programı bağlamak için gereken adımlarda size yol gösterecektir.
 2. Cihazlarınızı sanal makinede kullanmak için Setup Wizard (Kurulum Sihirbazı) bölümünde buna ilişkin kutuyu işaretleyin. Bundan sonra yerel sunucu kurulumunda hiçbir değişiklik yapmadığınızdan emin olun. Bu her şeyi aynı tutacak ve herhangi bir sorunu önleyecektir.
 3. Kurulumu yapmak için sanallaştırma platformu olarak VMware’i seçin ve VM Adından istediğiniz sunucuyu seçin. Ardından vCPU Çekirdeklerini ve RAM ayarlarını ihtiyacınıza göre ayarlayın. Bunu yaptıktan sonra her ikisi de kendi başlarına bağlanacaktır.
 4. Cisco Router IOS’u sanal sunucuya koymak için Tercihler kısmına gidiniz ve Dynamips altında IOS Routers seçeneğini seçiniz. Yeni IOS Router Şablonunda Sunucu Tipi kısmından Run this IOS Router on the GNS3 VM (Run this IOS Router on the GNS3 VM) seçeneğini seçiniz ve IOS imajını ekleyiniz.

Sonuç

Mac PC’de macOS 12 Monterey üzerinde bir GNS3 VM edinmek, Cisco cihazlarıyla gerçekçi bir şekilde pratik yapmanıza yardımcı olur. Bahsettiğimiz kolay adımları uygulamanız yeterli; kısa sürede macOS’unuzda bir sanal ağa sahip olacaksınız.

Bu VM platformu, Cisco Router ve Switch IOS imajlarını kullanarak bunları simülatör programına bağlamanıza veya daha iyi performans için tek başına kullanmanıza olanak sağlar. Bu kurulumla, ekipmana çok fazla harcama yapmadan ağ oluşturma hakkında tonlarca bilgi edinebilirsiniz.

Mac’inizde Cisco Router ve Switch IOS imajlarını çalıştırmak için GNS3 VM kullanıyorsanız VMware Fusion’da clone kullanımını öğrenmelisiniz. Test etme veya yedekleme amacıyla GNS3 sunucunuzun birden fazla kopyasını oluşturmak istediğinizde klonlama yararlıdır. VMware Fusion’da snapshot (anlık görüntü) almak, sanal sunucunuzun mevcut durumunu kaydetmek istediğinizde faydalıdır. Böylece ihtiyaç halinde daha sonra geri dönebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024