Ubuntu Üzerine GNS3 VM Kurulumu

Ubuntu dağıtımınızda GNS3 VM kullanarak Cisco Router, Switch veya Firewall cihazlarınızın IOS imajlarını tek bir merkezi sunucuda depolayabilir ve çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda, GNS3 VM ile IOU imajlarını kullanabilir ve daha fazla performans artışı elde edebilirsiniz.

Linux/Ubuntu bilgisayarınıza GNS3 VM kurmak için gereksinimler şunlardır:

  1. GNS3 Ağ Simülatör Yazılımı
  2. VMware Workstation Sanallaştırma Yazılımı

GNS3 ve VMware Workstation programlarını bilgisayarınıza kurduktan sonra, GNS3 VM’yi VMware sanal makinesine import edebilir ve kullanabilirsiniz.

Ubuntu 20.10 Sürümünde GNS3 VM 2.2.18 Çalıştırma

Adım adım GNS3 VM yapılandırması için bu videoyu izleyebilir yada aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, GNS3 resmi websitesini ziyaret ediniz ve VMware Workstation and Fusion bölümündeki Download butonuna tıklayınız.

https://www.gns3.com/software/download-vm

Adım 2: Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosya zip uzantısına sahip olduğu için terminali açınız unzip komutu ile dosyayı ayıklayınız.

unzip FileName.zip

Adım 3: GNS3 VM.ova dosyasını sanal makineye eklemek için VMware programını açınız ve File menüsünden Open seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: Sanal sunucu için yeni bir isim yazınız ve ardından Import butonuna tıklayınız.

Adım 5: GNS3 VM, VMware Workstation üzerine import edildikten sonra, GNS3 programını açınız.

Adım 6: File / Preferences seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencereden GNS3 VM’ye ve ardından Enable the GNS3 VM seçeneğini işaretleyip OK butonuna tıklayınız.

Adım 7: GNS3 VM, arka planda çalışmaya başlayacaktır. Şimdi, GNS3 VM’ye Router IOS imajı eklemek için Preferences penceresinde IOS routers bölümünde New butonuna tıklayınız.

Adım 8: Açılan pencerede, Run this IOS router on the GNS3 VM seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: IOS imajının konumunu belirtmek için Browse butonuna tıklayınız. Ardından, IOS imajını seçiniz ve ekleyiniz. Bu aşamada, seçtiğiniz Router imajı, GNS3 VM üzerine upload edilecektir.

Adım 10: Platform penceresinde varsayılan ayar ile devam ediniz. Router için 512 MB RAM ayarlayınız ve Network Adapters penceresinde istediğiniz ağ kartlarını Router’a ekleyiniz.

Adım 11: Bir sonraki pencerede, Router için Idle-PC değeri belirlemeniz gerekir. Idle-PC, bilgisayarınızın işlemcisini %100 kullanmamak için GNS3 tarafından otomatik olarak belirlenen bir değerdir.

Adım 12: Şimdi, çalışma alanına iki adet Cisco Router ekleyiniz ve onları çalıştırınız. Servers Summary kısmında GNS3 VM’nin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

   İlgili Yazılar

1. GNS3 Loopback
2. GNS3 Cloud
3. GNS3 Kurulumu
4. GNS3 Sürüm Yükseltme
5. GNS3 Router Ekleme

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.