openSUSE Üzerine Cisco Packet Tracer 8.2 Kurulumu

Cisco Yönlendirme ve Anahtarlama testlerine hazırlanmak veya temel bilgisayar ağları hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? O halde Cisco Packet Tracer 8.2’yi denemelisiniz. Windows bilgisayarlara kurulumu oldukça basittir. Ancak openSUSE Leap 15 (15.4) sürümü gibi bir Linux sistemi kullanıyorsanız biraz yanıltıcı olabilir.

Bu kılavuzda, Ubuntu için DEB paketini kullanarak openSUSE Linux üzerinde Cisco Packet Tracer nasıl kurulacağını ve kullanılacağını açıklayacağız. Yazılımı Linux PC’nizde kurup çalıştırmak için bu kolay adımları takip etmeniz yeterli.

openSUSE PC'ye Packet Tracer Kurma

Credit: openSUSE

OpenSUSE Leap 15’e Cisco Packet Tracer Kurulumu: İpuçları ve Püf Noktaları

Diyelim ki Cisco Routing and Switching sınavlarına hazırlanıyorsunuz veya bilgisayar ağları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz. Bu durumda Cisco Packet Tracer yazılımını kullanabilirsiniz. Ağları simüle ederek ağ oluşturma işlemlerini güvenli bir şekilde yapmanıza yardımcı olur.

Cisco Packet Tracer’ı Windows bilgisayarlara yüklemek kolaydır ancak SUSE gibi bir Linux sisteminde daha karmaşıktır. Yüklemenin başka yollarını denemeniz gerekebilir. Bunun bir yolu, Windows uygulamalarının Linux’ta çalışmasını sağlayan Wine adlı bir şeyi kullanmaktır. Diğer bir seçenek de Windows’u çalıştırmak için bir sanal makine kullanmak ve ardından ona programı yüklemektir.

SUSE Linux’ta Packet Tracer Kurulumu

OpenSUSE işletim sisteminizde Packet Tracer kullanmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Bunu nasıl yapacağınızı gösteren bu video eğitimine bakabilir veya aşağıdaki adım adım kılavuzu takip edebilirsiniz. Her iki yol da SUSE işletim sisteminizde kurulum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Öncelikle openSUSE için Packet Tracer yazılımını indirmek için bu adrese gidiniz. Ardından, Ubuntu için özel olarak oluşturulmuş DEB paketini aldığınızdan emin olun.
 2. openSUSE sisteminize deb paketini indirdikten sonra terminali açın. Aşağıda verilen repo kaynağını kopyalayıp terminale yapıştırın ve ardından enter tuşuna basın. Bundan sonra sisteminizi güncelleyin. Bu, RPM dosyasının hazırlanmasına yardımcı olan Alien uygulamasını yükleyecektir. Son olarak Alien’ı kurmak için komutu çalıştırın.
  sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:txutxifel/15.4/home:txutxifel.repo
  sudo zypper refresh
  sudo zypper install alien
 3. Deb dosyasını kaydettiğiniz klasöre gidin. Daha sonra DEB dosyasını bir RPM dosyasına dönüştürmek için sudo alien –to-rpm DosyaAdı.deb komutunu kullanın. “DosyaAdı.deb” kısmını indirdiğiniz Packet Tracer dosyasının gerçek adıyla değiştirdiğinizden emin olun.
  sudo alien --to-rpm CiscoPacketTracer_820_Ubuntu_64bit.deb
 4. RPM kurulum dosyasını hazırladıktan sonra terminale gidin ve openSUSE PC’nizde “sudo zypper install FileName.rpm” yazarak Packet Tracer kurun. “FileName.rpm” ifadesini RPM dosyanızın gerçek adıyla değiştirmeyi unutmayın.
  sudo zypper install PacketTracer-8.2-2.x86_64.rpm
 5. Cisco programını açmak için terminale aşağıdaki komutu yazın. Bundan sonra bir sembolik bağlantı oluşturun ve ardından programı çalıştırın.
  sudo ln -sf /opt/pt/packettracer /usr/local/bin/packettracer
 6. Linux bilgisayarınıza Cisco simülatörü kurduktan sonra yeni ağ projeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Packet Tracer 7.2.2 Nasıl Kurulur

 1. Kurulum yapmadan önce openSUSE sisteminiz için Packet Tracer’ı buradan bilgisayarınıza indiriniz.
 2. İndirdiğiniz kurulum dosyasının “Run” olduğundan emin olun. Packet Tracer’ın 7.2.2 sürümüyle, Linux’ta kurulumu kolaylaştıracak yeni bir GUI arayüzü var. Run dosyasına çift tıklayın ve kurulumu başlatın.
 3. Cisco simülatör kurulum sihirbazının ilk adımında İleri’ye tıklayın. 5. Adımda, Kurulum Klasöründe varsayılan /opt/pt/ konumunu korumak için İleri’ye tıklayın.
 4. Konumu belirledikten sonra yazılımın lisans sözleşmesini kabul edin ve İleri’ye tıklayın.
 5. Son olarak “Install – Yükle” alanına tıklayarak Kuruluma Hazır penceresinde hazırlıklara başlayın.
 6. Kurulum sırasında root şifrenizi girmeniz istendiğinde şifrenizi yazın ve OK’a tıklayın.
 7. Sihirbaz bittiğinde “Finish – Son” tıklayın ve ardından terminale “packettracer” yazarak programı başlatın.
 8. Eğer openSUSE OS’unuzda Cisco ağ yazılımı başlamazsa Libpng12 paketini yüklemelisiniz. Libpng12 yüklemek için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.
  wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
 9. DEB paketlerini openSUSE üzerine yükleyemezsiniz çünkü bunlar Debian sistemleri için yapılmıştır. Bilgisayarınıza bir DEB paketi yüklemek istiyorsanız doğru yazılımı edinmeniz gerekir. DPKG yazılımını yüklemek için aşağıdaki komutu yazın:
  sudo zypper install dpkg
 10. DPKG paketini kurduktan sonra libpng12.so.0 dosyasını simülatörün kurulu olduğu yere kopyalamak için bu komutları kullanın.
  mkdir cpt; dpkg -x libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb ./cpt sudo cp ./cpt/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0 /opt/pt/bin/
 11. Libpng12.so.0’ı kopyaladıktan sonra alttaki komutu yazarak simülatörü başlatın.
  packettracer

Sonuç

Özetle, Cisco Packet Tracer, bilgisayar ağları hakkında daha fazla bilgi edinmek veya Cisco Yönlendirme ve Anahtarlama sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrenciler ve profesyoneller için mükemmel bir araçtır. Windows’a yüklemek basit olsa da, SUSE Linux gibi Linux sistemlerinde biraz zor olabilir.

Ama endişelenme! Bu makaledeki öğretileri adım adım takip ederek openSUSE Packet Tracer kolaylıkla kurup kullanabilirsiniz. İster 8.2 ister 7.2.2 sürümünü kullanıyor olun, doğru paketi indirin, talimatları yakından takip edin ve güvenli bir ortamda ağ becerilerinizi geliştirmeye başlayın.

Copyright © 2018 - 2024