Cisco Packet Tracer Kullanarak Cisco Router Üzerinde OSPF Routing Yapılandırma

Packet Tracer, Cisco şirketi tarafından bilgisayar ağlarını “sanal” bir şekilde yapılandırmak için geliştirilmiş bir programdır. Bu sayede bir TCP/IP ağını, gerçek senaryoda çalışacağından emin olmadan önce bu yazılım ile sanal bir ortamda tasarlayabilirsiniz.

Bir OSPF ağı daha küçük bölgelere (alanlara) bölünebilir. Omurga alanı adı verilen ve ağın geri kalan bölümlerinin bağlı olduğu ağın merkezi bölümünü oluşturan özel bir alan vardır. Farklı alanlar arasındaki yollar her zaman omurgada dolaşır, bu nedenle tüm alanlar omurgaya bağlanmalıdır. Omurgaya doğrudan bağlantı kurulamıyorsa, ağlar arasında sanal bir bağlantı yapılabilir.

Aynı çok noktaya yayın etki alanındaki veya bir noktadan noktaya bağlantı formunun sonundaki yönlendiriciler birbirlerini keşfettiklerinde bağlantılar oluşturur. Ethernet ağ segmentinde yönlendiriciler, farklı yönlendiriciler arasındaki trafiği azaltmak için hub işlevi gören belirlenmiş bir yönlendirici (Atanmış Yönlendirici, DR) ve belirlenmiş bir ikincil veya kopya yönlendirici (Yedek Atanmış Yönlendirici, BDR) seçer.

OSPF, karşılama paketleri ve bağlantı durumu güncellemeleri göndermek için hem çok noktaya yayın hem de tek noktaya yayın kullanabilir. Kullanılan çok noktaya yayın adresleri 224.0.0.5 ve 224.0.0.6’dır. RIP veya BGP’nin aksine, OSPF, TCP veya UDP kullanmaz, bunun yerine protokol alanına “89” koyarak doğrudan IP protokolü üzerinde kapsül oluşturur.

OSPF, alanlarda özerk bir sistem (AS) düzenler. Bu alanlar, bilgileri ağın geri kalanı için özetlenebilen mantıksal yönlendirici gruplarıdır.

Bir alan bir yönlendirme birimidir, yani aynı alandaki tüm yönlendiriciler Bağlantı Durumu Veritabanlarında aynı topoloji haritası bilgilerini tutar.

Cisco Router Üzerinde OSPF Konfigürasyonu

Bu makalede, Cisco’nun Packet Tracer yazılımı ile bir Router üzerinde OSPF yönlendirme protokolünü etkinleştireceğiz.

Cisco yönlendirici üzerinde OSPF protokolünü etkinleştirmek için:

Adım 1: Daha önce bilgisayarınıza Packet Tracer’ı kurmadıysanız, Windows, Linux, ve macOS üzerinde kurulum yapmak için alttaki makalelere göz atınız.

Adım 2: Kurulum yaptıktan sonra, simülatör programını açınız ve çalışma alanına iki adet Cisco Router ekleyiniz.

Adım 3: Eklediğiniz Router’lara Serial Interface eklemek için üzerlerine tıklayınız ve açılan pencereden sol kısımdan HWIC-2T modülünü ekleyiniz.

Adım 4: Ağ topolojsine iki adet Cisco Switch ekleyiniz ve onları yönlendiricilere bağlayınız.

Adım 5: Router’ları arasındaki bağlantıyı yapmak için kablo türlerinden Serial kablo’yu seçiniz ve üzerlerine tıklayarak boş olan portlara kabloyu takınız.

Adım 6: Ağ topolojisine ek olarak dört adet PC ekleyiniz ve TCP/IP ayarlarını yapılandırınız.

Adım 7: Router’lar arasındaki ağ için bir IP bloğu belirleyiniz. Daha sonra, Router’ların GigabitEthernet arayüzlerine bağlı alt ağları için IP bloğu belirleyerek iki segment oluşturunuz.

192.168.5.0/24
192.168.10.0/24

Adım 8: Ağın IP tasarımını yaptıktan sonra, Router üzerinde OSPF Routing yapılandırmak için aşağıdaki komutları R1 ve R2 üzerinde çalıştırınız.

R1# conf t
R1(config)# router ospf 10
R1(config-router)# network 192.168.5.0 0.0.0.255 area 0
R1(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3 area 0
R1(config-router)# end

R2# conf t
R2(config)# router ospf 10
R2(config-router)# network 192.168.10.0 0.0.0.255 area 0
R2(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3 area 0
R2(config-router)# end

Adım 9: Packet Tracer ile Router’larda OSPF Routing konfigürasyonu yaptıktan sonra tüm ağ cihazları arasında ağ bağlantısını test ediniz.

   İlgili Yazılar

1. RIP Nedir
2. Cisco VLAN

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.