Cisco Packet Tracer Nedir?

Cisco Packet Tracer, öğrencilerin network’lerin (ağ’ların) nasıl çalıştıklarını inceleyebilmelerine ve deneme yapmalarına olanak sağlayan bir ağ simülasyon programıdır.

Dünyaca bilinen bu yardımcı program, paketlerin gönderilmesini ve alınmasını, ağ cihazlarının yapılandırılmasını ve ağ dünyasının birçok fonksiyonunu tespit edebileceğimiz bir ağ simülasyon aracı sağlama amacı ile geliştirilmiştir.

Karmaşık teknoloji kavramlarının öğrenilmesinde önemli bir parçası olarak temsil edilen bir yazılımdır ve Cisco Networking programlarında edindiği teorik bilgileri uygulamada ağ cihazlarının görselleştirilmesini, tasarlanmasını ve simülasyonunu sağlar. Yaratıcılık, karar verme, kritiklik ve problem çözme gelişimi için temel bir programdır.

Packet Tracer, öğrencilerin neredeyse sınırsız sayıda cihazdan oluşan bir ağ oluşturmalarını sağlayarak, uygulama, keşif ve sorun gidermeyi teşvik eder. Simülasyon temelli öğrenme ortamı, öğrencilerin karar verme, yaratıcı ve eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Packet Tracer, öğretmenlerin karmaşık teknik kavramları kolayca başlatmasını ve göstermesini ve ayrıca ağ oluşturma sistemlerini tasarlamasını sağlayan Networking Academy müfredatını içerir.

Packet Tracer’de bir ağ oluştururken ve öykünürken, Switch (Anahtar), Router (Yönlendirici), Servers (Sunucu) gibi ağdaki katılımcı ekiplerin yapılandırılması için gerekli araçları sağladığından, hatalardan kaçınmamıza veya gerçek dünyada DNS, DHCP ve Web gibi ağ servislerinin uygulama yöntemlerini bilmemize yardımcı olacaktır.

Cisco Packet Tracer Özellikleri

Mevcut sürüm, bir dizi benzetilmiş uygulama katmanı protokolünün yanı sıra RIP, OSPF ve EIGRP ile temel yönlendirmeyi de destekler.

İşlevsel ağların bir simülasyonunu sağlamasına rağmen, gerçekte, Cisco IOS’un güncel bir sürümünü çalıştıran asıl donanımda bulunan tüm özelliklerin yalnızca küçük bir kısmını kullanır.

Program konsepti, CCNA ve CCNP öğrencilerinin laboratuvar simülasyonları için kullanılması gerektiğinden, Paket İzleyici üretim ağlarını simüle etmek için uygun değildir.

Ne İşe Yarar?

 • Karmaşık teknolojilerin ve yapılandırmaların görsel bir gösterimini sağlar.
 • Kişiselleştirilmiş yazar eğitmenlerine, Etkinlik Sihirbazı’nı kullanarak anında geri bildirim sağlayan rehberli etkinliklere izin verir.
 • Dersler, bireysel ve grup laboratuvar etkinlikleri, ödevler, değerlendirmeler, oyunlar, ağ tasarımı, sorun giderme, modelleme görevleri, vaka çalışmaları ve yarışmalar gibi birçok faaliyetin öğrenilmesini kolaylaştırır.
 • Görselleştirme, animasyon ve keşif, deneme ve açıklama detaylı modelleme sağlar.
 • Sınıf dışında kendi kendine öğrenmeyi destekler.
 • İşbirliği ve rekabeti mümkün kılarak sosyal öğrenme süreçlerini destekler.

Ağ Akademisi müfredatında öğretilen protokol ve teknolojilerin çoğunu destekler: Cisco CCNA Keşfi, CCNA Keşif ve CCNA Güvenliği ve BT Temelleri ve Cisco CCNP kursları kavramlarını öğretmek için kullanılabilir.

Avantajları

Cisco Packet Tracer kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Bu yardımcı program, ağların ve çevre birimlerinin simülasyon, görselleştirme, yazarlık, değerlendirme ve kontrol yeteneklerine sahiptir.
 2. Fiziksel ekipmanın tüm fonksiyonları ve özellikleriyle simülasyonu.
 3. Mantıksal ve fiziksel olarak adlandırılan iki çalışma alanına sahiptir, fark, mantıksal çalışma alanında, fiziksel çalışma alanındaki sanal ağ cihazlarını bağlayarak veya gruplandırarak mantıksal ağ topolojileri tasarlamak ve oluşturmak mümkün olacaktır. Oluşturduğumuz mantıksal ağın grafiksel fiziksel boyutu, bu, yönlendiriciler, anahtarlar gibi kullanılacak ağ cihazlarını nasıl konumlandırmamız veya yapılandırmamız gerektiği konusunda daha gerçekçi bir görünüm sunar.
 4. Packet Tracer, ağların çeşitli coğrafi konumlarını birleştirir. Şehirlerin, binaların veya kablolama kabinlerinin, ağların gerçekte ne olduğu ile daha bütünleşmesi için görselleştirme yapabiliriz.
 5. Packet Tracer, gerçek zamanlı mod ve simülasyon modu olan iki görüntüleme modu sunar; adlarından da anlaşılacağı gibi, eğer gerçek modu kullanırsak, yapılandırdığımız ve entegre ettiğimiz bileşenlerin her biri, gerçek zamanlı olarak anında cevap verecektir. Bununla birlikte, eğer simülasyon modunu kullanırsak, zaman aralıklarının kontrolü, veri transferi veya gerçek bir ağ üzerindeki etkinin daha fazla yönü gibi detayları görebiliriz.
 6. Fiziksel konfigürasyonlarını yapmak için donanımı simüle eden modüler cihazların entegrasyonu.
 7. Sanal ağları gerçek bir ağ üzerinden yönetmenin mümkün olacağı çok kullanıcılı eşler arası moda sahiptir.
 8. Entegre bir işleve ve yardımcı asistanına sahibiz.

Ağ topolojileri oluşturmanıza veya tasarlamanıza, cihazları (veri bağlantı katmanı ve OSI ağ katmanı) yapılandırmanıza, paketler eklemenize, ağı simüle etmenize ve nasıl çalıştıklarını gözlemlemenize izin veren bir uygulama olan PT, aşağıdaki protokolleri destekler:

HTTP, Telnet, SSH, TFTP, DHCP, DNS, TCP/UDP, IPv4, IPv6, ICMPv4 ve ICMPv6, RIP, EIGRP, OSPF Çoklu görev, statik yönlendirme ve yol yeniden dağıtımı, 802.3 ve 802.11 Ethernet, HDLC , Frame Relay ve PPP, ARP, CDP, STP, RSTP, 802.1q, VTP, DTP ve PAgP.

PT, topolojinin her bir cihaza erişmesine izin veriyor ve onu çok sezgisel bir grafik arayüzü veya konsol ekipman arayüzü (CLI) ile gerçek ekipmanlarda olduğu gibi yapılandırıyor. PT yeterince esnektir, böylece bir topolojideki simüle edilmiş PC’lerde, her gün ağda kullandığımız uygulamalara erişebileceğiniz bir masaüstü bulunur. Ayrıca, istemci bilgisayarların tarayıcılarından işlemleri simüle etmek veya ağ ekipmanı yapılandırmalarını kaydetmek için ağa bağlanabileceğiniz HTTP, DNS ve TFTP gibi hizmetleri çalıştıran PC sunucuları da ekleyebilirsiniz.

Örnek olarak, bir Windows bilgisayarda kurulumunu yapmak için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Mint Cisco Packet Simülatör
2. Kali Cisco Packet Simülatör
3. Debian Cisco Packet Simülatör
4. Debian Güncelleme
5. Ubuntu Cisco Packet Simülatör

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.