macOS Üzerinde Cisco Packet Tracer Kurulumu | Ağ Becerilerinin Kilidini Açın

Networking Academy’deyseniz veya ağ oluşturma konusunda çalışıyorsanız Cisco Packet Tracer’ı duymuş olabilirsiniz. Ağ kurulumlarını ayarlamanıza ve ağların nasıl çalıştığını denemenize olanak tanıyan güçlü bir Cisco programıdır.

Bu kılavuzda, Mac PC’de macOS üzerinde Packet Tracer kurma ve kullanma konusunda size yol göstereceğiz. İster bir Cisco sınavına çalışıyor olun ister LAN oluşturma pratiği yapmak istiyor olun, bu kılavuz Mac macOS’unuzda bu konuda ilerlemenize yardımcı olacaktır. Başlayalım!

macOS PC'ye Packet Tracer Kurma

Credit: Apple

Cisco’nun Packet Tracer ile Ağ Becerilerinizi Artırın

Cisco sınavlarına hazırlanıyorsanız Cisco’nun Packet Tracer harika bir araçtır. Özellikle Networking Academy öğrencisiyseniz Windows, Linux ve macOS’ta ücretsiz olarak kolayca indirebilirsiniz. Kurulduktan sonra pratik yapmak ve ağ oluşturma konusunda daha iyi olmak için projeler yapmaya başlayabilirsiniz.

Ağ oluşturma konusunda pratik yapmanıza ve öğrenmenize yardımcı olacak birçok ücretsiz dersle birlikte gelir; bu da onu LAN oluşturmayla ilgilenen herkes için son derece yararlı kılar. İster halihazırda deneyimli olun ister yeni başlıyor olun, becerilerinizi geliştirmenin ve Cisco sınavlarına hazırlanmanın harika bir yoludur.

Mac PC’de Packet Tracer Çalıştırma

Mac’inize kurmadan önce Netacad sitesine üye olmanız gerekmektedir. Üye olduğunuzda en son sürümünü DMG dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdikten sonra Cisco simülatör programını kurmak için ister video eğitimini izleyebilir, ister aşağıdaki bölümleri takip edebilirsiniz.

 1. Mac’inizde bir web tarayıcısı açmak için macOS ile birlikte gelen Safari’yi kullanabilirsiniz. Veya dilerseniz Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi diğer tarayıcı araçlarını yüklediyseniz kullanabilirsiniz. Uygulamalar klasörünüzdeki tarayıcı simgesine tıklamanız veya onu hızlı bir şekilde bulup açmak için Spotlight aramasını kullanmanız yeterlidir.
 2. Cisco Networking Academy kaynaklarına ulaşmak için resmi Cisco Netacad web sitesine gidin. Oraya vardığınızda, hesabınızda oturum açmak için Log in alanını bulun ve tıklayın.
 3. Lütfen Cisco Netacad’e kaydolurken kullandığınız e-posta adresi ayrıntılarını ve şifreyi girin.
 4. Bunu elde etmek için giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyin: Öncelikle ekranınızda görmeniz gereken “Resources – Kaynaklar” menüsüne tıklayın. Daha sonra seçenekler listesinden “Download Packet Tracer – Packet Tracer İndir” seçeneğini seçin.
 5. macOS sürümünü indirmek için lütfen altındaki İndir düğmesini bulun ve tıklayın.
 6. macOS sisteminize Packet Tracer.dmg dosyasını indirdikten sonra “Downloads – İndirilenler” klasörünüzü kontrol ederek veya işletim sisteminizdeki arama özelliğini kullanarak dosyayı bilgisayarınızda bulabilirsiniz. Dosyayı bulduğunuzda kurulum işlemine başlayabilirsiniz.
 7. Dosyayı açmak ve içinde ne olduğunu görmek için dmg dosyasını macOS sisteminize bağlamanız gerekir. Dosyaya çift tıkladığınızda sisteminizde ayrı bir birim olarak görünecektir. Daha sonra dmg içindeki dosyalara erişebilirsiniz.
 8. Bu ağ aracını macOS PC’nize kurmak için dmg dosyasını bağladıktan sonra açılan pencerede kurulum dosyasını bulun. Üzerine çift tıkladığınızda kurulum işlemi başlayacaktır. Size verdiği adımları uygulamanız yeterli.
 9. Kurulum Sihirbazını açtığınızda, ayarlamanız için seçenekler içeren bir pencere açılacaktır. ‘Continue – Devam Et’ yazan düğmeyi bulun ve kuruluma devam etmek için tıklayın.
 10. macOS PC’nizde Packet Tracer kurulumuna devam etmek için kurulum sırasında açılan lisans sözleşmesini okuyup kabul etmeniz gerekmektedir. Bu sözleşme size yazılımı kullanmanın kurallarını anlatır, bu nedenle devam etmeden önce dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Kontrol ettikten sonra şartları kabul edebilir ve kuruluma devam edebilirsiniz.
 11. Ağ aracını yüklemeye başlamak için “Install – Yükle” düğmesine tıklayın.
 12. Cisco simülatörünü kurarken istendiğinde Root şifrenizi girmeniz gerekecektir. Devam etmek için yazmanız yeterli.
 13. Kurulum tamamlandıktan sonra Kurulum Sihirbazı açılacaktır. Bitirmek için ‘Done – Bitti’yi tıklayın.
 14. macOS PC’nizde Cisco Packet Tracer açmak için Uygulamalar klasörüne gidin. Klasörünü arayın, çift tıklayın ve ardından programı çalıştırın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, macOS için Cisco Packet Tracer, ister öğrenci olun ister halihazırda sahada çalışıyor olun, ağ oluşturma hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için kullanışlı bir araçtır. LAN konusunda daha iyi olmanıza ve Cisco sınavlarına hazırlanmanıza yardımcı olabilecek ücretsiz dersler ve projeler içerir.

Bu kılavuzdaki adımları takip ederek macOS 14 Sonoma çalıştıran Mac’inize Packet Tracer hızlı bir şekilde kurup çalıştırabilirsiniz. Bu simülatör yazılımıyla ağlar kurabilir ve nasıl çalıştıklarını görebilirsiniz; bu, LAN veya WAN becerilerinizi geliştirmek için son derece faydalıdır. Öyleyse neden bugün simülatör aracına bir şans vermiyorsunuz?

Copyright © 2018 - 2024