openSUSE Leap 15 Üzerine Wine Kurulumu

Bu makale size openSUSE Leap 15.4 dağıtımı üzerinde Windows tabanlı bir yazılımı veya oyunu kullanabilmeniz için Wine 7.18 sürümü nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Bildiğiniz gibi Wine yazılımını kullanarak Linux bilgisayarınızda EXE veya MSI uzantılı programları çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, WineHQ uygulama veritabanında desteklenen tüm programları sisteminize kolayca kurabilirsiniz. Karşılaştığınız bir problem olduğunda WineHQ forumunu kullanarak destek alabilirsiniz.

Fiziksel bilgisayarınızda SUSE şirketi tarafından geliştirilen ve destelenen openSUSE Leap 15 işletim sistemini kullanıyorsanız ve de Microsoft’un harika yazılımlarından biri olan Office uygulamasını sisteminizde çalıştırmak istiyorsanız Wine uygulamasını kurmanız tavsiye edilir.

SUSE dağıtımı üzerinde WineHQ tarafından geliştirilen Wine Devel sürümünü kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle sisteminize Wine için repository adresini eklemek için terminalde “sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/Emulators/15.4/Emulators.repo” komutunu çalıştırınız.

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/Emulators/15.4/Emulators.repo

Adım 2: openSUSE repository adreslerini yenilemek için terminalde “sudo zypper refresh” komutunu çalıştırınız.

sudo zypper refresh

Adım 3: Wine uygulamasının son sürümünü sisteminize kurmayı başlatmak için “sudo zypper install wine” komutunu çalıştırınız ve işlemi tamamlayınız.

sudo zypper install wine

Adım 4: Wine kurduktan sonra ayarlarını açmak ve yapılandırmak için “winecfg” komutunu kullanabilirsiniz.

winecfg

Adım 5: Linux PC’nize kullandığınız Windows uyumlu bir program indiriniz ve daha sonra terminalde indirdiğiniz konuma gidiniz ve kurulumu başlatmak için “wine ProgramAdı.exe” komutunu çalıştırınız.

wine ProgramAdı.exe

Adım 6: EXE setup dosyasını kurduktan sonra artık programınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024