PlayOnLinux Kurulumu

PlayOnLinux, Linux kullanıcılarının çok sayıda Windows tabanlı bilgisayar oyunu ve Microsoft Office (2000 – 2010), Steam, Photoshop ve benzeri uygulamalar yüklemesini sağlayan Wine için ücretsiz ve açık kaynaklı bir grafik uygulamadır.

PlayOnLinux ayrıca Windows tabanlı yazılımınızı farklı sanal sürücülere yüklemenizi sağlar, yani yüklediğiniz farklı uygulamalar arasında etkileşim yoktur. Bu nedenle, eğer bir şeyler iyi çalışmazsa, işinizin geri kalanını etkilemeyeceğini ve sanal sürücüyü kaldırarak kolayca kaldırabileceğinizi bilirsiniz.

Wine üzerinden oyun ve uygulama yüklemek, yeni başlayanlar için biraz zor olabilir. Bunun için PlayOnLinux kullanmanız tavsiye edilir çünkü basit bir arayüz sağlayarak bunu çözer, sadece birkaç tıklamayla Windows uygulamalarını ve oyunlarını Linux’a kolayca kurmanızı sağlar.

Yani, Wine’ın tüm karmaşıklığı PlayOnLinux’ta varsayılan olarak gizlidir ve uyumlu yazılım ve oyunların kurulumunu kolayca otomatikleştirir.

PlayOnLinux, 4.2.12 sürümünde zaten yeterli zamana sahip, çünkü şu an için hala yeni sürüm grafik kartları, oyunlar ve diğerleri ile daha iyi bir uyumluluk olan 5.0 sürümünü oluşturuyorlar.

Ubuntu 18.04 / 18.10 / 19.04 Üzerine PlayOnLinux Nasıl Kurulur?

PlayOnLinux, Wine için bir grafik ön uç olduğu için, Wine’ı kurmak ve 32 bit mimarisini etkinleştirmek, sistemde daha iyi bir performans elde etmek için son derece gereklidir.

Bu program aynı zamanda Ubuntu yazılım havuzlarında bulunur, böylece Ubuntu Yazılım Merkezi’nden alabilir veya aşağıdaki komutla yükleyebilirsiniz:

sudo apt update
sudo apt install playonlinux

Ayrıca gerekli olabilecek bazı bağımlılıkları kurmanız da önerilir:

sudo apt-get install winbind
sudo apt-get install unrar-free p7zip-full

Ayrıca üretici websitesinden en yeni deb paketini indirerekte PlayOnLinux‘u yükleyebilirsiniz.

Geliştiriciler bu yükleyiciyi, çoğu dağıtımın yazılım havuzlarında bulunanlarla karşılaştırıldığında genellikle en son paketleri içerdiğinden tavsiye ederler.

PlayOnLinux Nasıl Kullanılır?

Yazılımı kurduktan sonra, uygulamayı açınız ve arama kısmına yüklemek istediğiniz programın adını yazınız. Örneğin, Linux’te Microsoft Office uygulamasını kurmak için arama kısmına “Office” yazdıktan sonra kurulum sihirbazı başlayacak ve programın Setup.exe dosyasının konumunu gösterdikten sonra artık sisteminize bir kurulum yapabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Misafir Eklentileri
2. SecureCRT
3. PlayOnMac
4. openSUSE Wine Kurma
5. RAMDisk

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.