Ubuntu 22.04 Üzerine Google Chrome Kurulumu

Bu makale size Linux Ubuntu 22.04 işletim sisteminde websayfalarını daha güvenli görüntüleyebilmenizi sağlayan Google Chrome web tarayıcısı nasıl kurulur gösterir.

Google Chrome, bildiğiniz gibi Google şirketi tarafından Chromium altyapısına bağlı olarak geliştirilen bir İnternet tarayıcı yazılımıdır. Chrome, Google tarafından geliştirildi ve ilk kez 2008 yılında başlatıldı, o zamandan beri başarılı oldu. İlk sürümlerinde sadece Windows için mevcuttu ancak daha sonra Linux, macOS, Android ve iOS için piyasaya sürüldü.

Linux bilgisayarınızda varsayılan web tarayıcısı yanına veya yerine Chrome tarayıcısını da kurabilirsiniz. Böylece, erişemediğiniz websitelerini ek bir tarayıcı ile de erişebilmeyi deneyebilirsiniz veya geliştirdiğiniz yazılımlarınızı test edebilirsiniz.

Ubuntu sistemine Google’ın web tarayıcısını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Mozilla Firefox’u veya sisteminizdeki diğer web tarayıcılardan birini açınız ve adres satırına https://www.google.com/chrome/ yazınız ve websayfasını ziyaret ediniz.

Adım 2: Google indirme websayfasında Download Chrome butonuna tıklayınız.

Adım 3: Get Chrome for Linux websayfasında bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz Linux dağıtımınıza uygun olan sürümü seçiniz. Varsayılan olarak işaretli 64 bit .deb (For Debian/Ubuntu) seçeneğinde Accept and Install tıklayınız.

Adım 4: Deb paketini PC’nize indirdikten sonra üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Open With Other Application tıklayınız. Açılan seçeneklerden Software Install seçiniz ve Select tıklayarak kurulumu başlatınız.

Adım 5: Software Install açıldığında Install tıklayınız ve işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

Adım 6: Chrome tarayıcısını kurduktan sonra başlat menüsünden programı bulunuz ve çalıştırınız.

Adım 7: Google Chrome çalıştırdığınızda varsayılan tarayıcı yapmayı ve kullanım istatistiklerini Google’a göndermeyi onaylayınız. Ardından, temel ayarları yapılandırmak için Get Started tıklayınız.

Adım 8: Favori uygulamalarınızı yer imlerine ekleyiniz ve tarayıcınız için güzel bir arkaplan seçiniz.

Adım 9: Son aşamada, Google yani Gmail hesabızı kullanarak oturum açmak istiyorsanız Continue tıklayınız. Daha sonra Gmail’de oturum açmak için ise No Thanks tıklayınız.

Adım 10: Chrome’u artık kullanmaya hazırsınız. Web tarayıcının sürümünü kontorl etmek için sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayınız ve Help / About seçeneğine tıklayınız.

Adım 11: Daha sonraları Chrome kaldırmayı istiyorsanız, tekrar Software Install açınız ve kurulu yazılımlar arasından onu bulunuz ve kaldırınız.

Terminal Kullanarak Chrome Kurma

Google Chrome tarayıcısını terminal kullanarak komutlarla da kurabilirsiniz.

Adım 1: Terminali açınız ve tarayıcıyı indirmek istediğiniz konuma gidiniz.

cd ~/Downloads

Adım 2: Wget komutunu kullanarak deb paketini indiriniz.

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

Adım 3: Son olarak, indirdiğiniz setup dosyasını kurunuz.

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Copyright © 2018 - 2024