Oracle VM VirtualBox Kullanarak Linux Mint 19.1 Kurulumu

Linux Mint’i kurmak her zaman nispeten basit bir iş olmuştur. Bu sürümü kurmak isteyenler sadece aşağıdaki adımları takip etmelidir:

Adım 1: Yapmamız gereken ilk şey Linux Mint dağıtımını indirmektir. İmaj dosyasını indirmek için, doğrudan https://www.linuxmint.com/download.php sayfasına gidin ve Mint’i indiriniz.

Adım 2: Linux dağıtımını indirdikten sonra VirtualBox’ı açınız. Eğer bilgisayarınızda kurulu değilse buradan kurulum yapabilirsiniz. Ya da direk olarak VirtualBox’ı indiriniz ve kurunuz için https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads.

Adım 3: Programı çalıştırdıktan sonra, yeni bir sanal makine oluşturabilmek için New (Yeni) seçeneğine tıklayın. Bu ekran bizden bir isim koymamızı ve işletim sistemi tipini seçmemizi istiyor, isim olarak Linux Mint yazın, otomatik olarak sistem türü seçilecektir. Versiyonda ise, Diğer Linux’u seçin ve Next (İleri) düğmesine basın.

Adım 4: Sonraki pencerede sanal makinenin kullanacağı RAM’i belirlemeniz gerekiyor, 1 GB veya 2 GB RAM yeterli olacaktır. Bunu yaptıktan sonra Next butonuna basınız.

Adım 5: Linux Mint sanal makineniz üzerinde birden fazla yazılım kuracak ve kullanacaksanız bir sonraki pencerede daha yüksek bir sanal disk kapasitesi belirleyiniz.

Adım 6: Son olarak, sanal makinenin işlemci yapılandırması için 1 adet işlemci / 1 adet çekirdek yapılandırınız. Eğer bilgisayarınızın özellikleri güçlü ise, 2 adet işlemci / 2 adet çekirdek belirleyebilirsiniz.

Adım 7: Bilgisayarınıza indirdiğiniz Linux Mint ISO dosyasını sanal bilgisayarınıza mount edin.

Adım 8: Şimdi, oluşturduğunuz sanal makineyi çalıştırınız ve temiz bir Linux Mint kurmaya başlayın.

Adım 9: Sanal makine Mint 19 ile başladıktan sonra, diskteki sistem kurulumunu başlatmak için Linux Mint Yükle düğmesine basın.

Adım 10: Kurulum dilini belirtin.

Adım 11: Klavye düzenini seçin.

Adım 12: Grafik, Wi-Fi, flash, MP3 ve diğerleri için üçüncü taraf yazılımı kurmak isteyip istemediğinizi belirtin.

Adım 13: Bir sonraki menü diskimizin basit bölümlenmesini sağlar. Sanal bir disk kullandığımız için, “Diski sil ve Linux Mint’i kur” seçeneğini seçin.

Mint’i bir bölüme yerel olarak yüklemek istiyorsanız, “Başka Bişey” seçeneğini seçmelisiniz.

Adım 14: Bir sonraki adımda saat dilimini belirtin.

Adım 15: Bir sonraki adımda yeni bir kullanıcı ve makine adı belirtin.

Adım 16: Son olarak, VirtualBox sanal makine üzerinde Linux Mint kurulumunun tamamlanmasını bekleyin.

   İlgili Yazılar

1. Kali’de VirtualBox Kurulumu
2. Linux Mint’te VirtualBox Kurulumu
3. Linux Mint’te Extension Pack Kurma
4. Windows Vista Yükleme
5. Sanal Makine Oluşturma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.