Oracle VM VirtualBox 6.1 Kullanarak Linux Mint 21 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 PC üzerinde Oracle VM VirtualBox 6.1.36 sanallaştırma programı kullanarak yeni bir sanal makinede Linux Mint 21 Vanessa dağıtımı nasıl kurulur gösterir.

Oracle VM VirtualBox’ı bilgisayarınızda kullanarak Linux dağıtımlarının hepsini birer birer kurarak deneyebilirsiniz. Fiziksel bilgisayarınızın işletim sisteminde çalıştırdığınız sanal bilgisayarlarda yapacağınız tüm işlemler varolan sisteminize zarar vermez.

Dolayısıyla, Linux Mint veya Ubuntu gibi işletim sistemlerini varolan host işletim sisteminize gönül rahatlığıyla kurabilir ve sistemler üzerinde çeşitli testler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

VirtualBox sanal makinesinde Linux Mint 21 sürümünü kurmak ve yapılandırmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows bilgisayarınıza alttaki bağlantıyı ziyaret ederek Oracle VM VirtualBox yazılımının son sürümünü kurunuz.

Adım 2: VirtualBox’ı kurduktan sonra onu çalıştırınız ve anasayfasındaki New (Yeni) simgesine tıklayarak sanal makine sihirbazını açınız.

Adım 3: Create Virtual Machine (Sanal Makine Oluştur) sihirbazını açtıktan sonra Name (İsim) kısmına kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız. Ayrıca, Type (Tür) ve Version (Versiyon) kısmından sistemizin platformunu doğrulayınız.

Adım 4: Linux Mint sanal bilgisayarınız için minimum 4 GB RAM boyutu yapılandırınız.

Adım 5: Hard Disk yapılandırmasında yeni bir sanal hard disk oluşturunuz.

Adım 6: HDD dosya türü olarak varsayılan VDI (VirtualBox Disk Image) seçiniz.

Adım 7: Sanal HDD’nizi fiziksel bilgisayarınızda dinamik olarak genişleyen disk yapısını kullanarak yedeklemeyi seçiniz.

Adım 8: Linux Mint sanal makine için sanal disk boyutunu yapılandırınız ve konumunu varsayılanda bırakınız.

Adım 9: Linux sanal bilgisayarınızı oluşturduktan sonra ayarlarını açınız.

Adım 10: Sanal makinenin Genel / Gelişmiş ayarlarından Shared Clipboard ve Drag and Drop özelliklerini etkinleştiriniz.

Adım 11: Sistem ayarlarından boot sıralamasındaki cihazlardan floppy kaldırınız ve optik sürücüyü birincil aygıt olarak yapılandırınız.

Adım 12: Sanal işlemci ayarlarını açınız ve host’unuzun gücüne göre uygun bir sanal işlemci sayısı yapılandırınız.

Adım 13: Görüntü ayarlarından 3D hızlandırmayı etkinleştirdikten sonra video belleğini 128 MB olarak değiştiriniz.

Adım 14: Depolama aygıtlarını görüntüleyiniz ve IDE kontrolcüyü siliniz. Ardından SATA kontrolcüsünü seçiniz ve Host I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz.

Adım 15: VDI sanal disk dosyasını Solid-State Drive olarak yapılandırınız.

Adım 16: SATA Controller seçiliyken yeni bir optik sürücü ekleyiniz ve sanal makineye Linux Mint ISO dosyasını ekleyiniz.

Adım 17: Linux sanal bilgisayarınızda USB 3.x aygıtlarını kullanabilmeniz için USB donanımına tıklayınız ve USB 3.0 (xHCI) işaretleyiniz.

Adım 18: Linux Mint sanal makinenin ayarlarını yaptıktan sonra onu çalıştırınız.

Adım 19: Linux Mint sistemini çalıştırdıktan sonra masaüstü konumundaki Install Linux Mint tıklayarak kurulum sihirbazını başlatabilir ve sisteminizi yükleyebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024