Debian 11 & 12 Üzerine Cisco Packet Tracer 8.2 Kurulumu

Günümüzde bilgisayar ağları kritik öneme sahiptir. Cihazların birbirleriyle konuşabilmesi için bağlanmasına yardımcı olurlar. Cisco Packet Tracer, ağları kurup onarıyormuş gibi yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Bu kılavuz size Cisco Packet Tracer sürüm 8.2, 8.1 veya 7.2’nin Debian bilgisayarına nasıl kurulacağını gösterecektir.

İster Cisco testi için çalışan bir öğrenci olun, ister ağları seviyor olun, bu kılavuz Debian 11 veya 12 bilgisayarınızda Cisco Packet Tracer’ı kullanmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Debian PC'de Packet Tracer Kurma

Credit: Debian

Debian ve Cisco’nun Packet Tracer ile Ağ İletişimini Keşfetmek

Debian 11 veya 12, birçok insanın kullandığı bir Linux türüdür. Size farklı şeyler yapmak için birçok seçenek sunar. Harika bir şey, bunu Cisco’nun Packet Tracer adlı ağ simülatör programıyla kullanabilmenizdir. Ağ projelerinizi yapmanızı sağlar.

Üstelik Packet Tracer’ı yalnızca birkaç tıklamayla ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bu yüzden lütfen beklemeyin! Kolay adımları izleyerek veya eğitim videomuzu izleyerek ağı keşfetmeye hemen başlayın.

Debian PC’de Packet Tracer Çalıştırma

 1. Netacad web sitesine gitmek için Debian PC’nizde Mozilla Firefox’u açın ve web sitesinin adresini yazın.
 2. Hesabınıza girmek için menüdeki “Login – Giriş” seçeneğine tıklayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. Bundan sonra her şey hazır olacak ve oturum açacaksınız. Kolay!
 3. Giriş yaptıktan sonra “Resources – Kaynaklar” bölümüne gidin ve Packet Tracer’ı nereden indirebileceğinizi bulun. Sadece üzerine tıklayın ve indirme prosedürü başlayacaktır. Pasta kadar kolay!
 4. Bilgisayarınızda Ubuntu Desktop Version 8.2 English olarak edinmek için, önce öğeleri nereden indirebileceğinizi görene kadar web sitesini aşağı kaydırın. Ardından 64 bit İndirme bağlantısını bulun ve indirmeye başlamak için tıklayın.
 5. Kurulumu tamamlamak için deb paketini bilgisayarınıza indirin ve terminali açın. Hızlı ve basittir ve hemen harekete geçebileceksiniz!
 6. İndirilenler klasörünüze terminal aracılığıyla erişmek için “cd ~/Downloads” komutunu yazın. Umarım bu yardımcı olur!
  cd ~/Downloads
 7. Bu komutu kullanarak deb paketini İndirilenler klasörüne kolayca kurabilirsiniz.
  sudo dpkg -i CiscoPacketTracer_811_Ubuntu_64bit.deb
 8. Terminalde hatalar görürseniz bunları öğrenme şansı olarak düşünün. Kararlı kalın ve şu komutu kullanarak sorunları düzeltin: sudo apt install -f. Ortaya çıkan her sorunun üstesinden gelebilirsiniz!
  sudo apt install -f
 9. Terminale ‘packettracer’ yazmanız yeterlidir; ağ kurulumlarını yapmaya, test etmeye ve oynamaya başlayabilirsiniz. Merakınızın size yol göstermesine izin verin ve Packet Tracer ile yapabileceğiniz tüm harika şeyleri görün!
  packettracer
 10. Packet Tracer açıldığında çoklu kullanıcı penceresinde karşınıza çıkan fırsatlara “Yes – Evet” demeyi seçin.
 11. Diyelim ki Cisco sınavlarına çalışıyorsunuz ve bir Debian bilgisayarı kullanıyorsunuz. Bu durumda hazırlanmanıza yardımcı olacak farklı projeler yapmak iyi bir fikirdir. Bu projeler sanal laboratuvarlar kurmak, ağ cihazlarını hazırlamak ya da sorunları çözmeye çalışmak örnektir. Bu projeleri yapmak gerçek deneyim kazanmanızı ve önemli şeyleri daha iyi anlamanızı sağlar. Bu şekilde sınavlarınıza girdiğinizde daha hazırlıklı olursunuz.

Debian Sisteminden Packet Tracer Kaldırma

 1. Packet Tracer’ı bilgisayarınızdan kaldırmadan önce, herhangi bir veri kaybı yaşamamak için ağ tasarımlarınızı kaydettiğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra terminale “sudo apt remove packettracer” yazarak Packet Tracer’ı kaldırabilirsiniz.
  sudo apt remove packettracer
 2. Packet Tracer’ı kaldırdıktan sonra bile bilgisayarınızda hâlâ bazı paketler kalmış olabilir. Bunlardan kurtulmak ve yer açmak için terminalde şu komutları yazın: “sudo apt autoclean && sudo apt autoremove.”
  sudo apt autoclean && sudo apt autoremove
 3. Merak etme; bu komutlar hiçbir önemli dosyayı veya veriyi silmez. Yalnızca Packet Tracer ile ilgili ekstra şeyleri kaldıracaklar.

Cisco Simulator 7.2.2 Nasıl Kurulur

 1. Debian ile elinizde çok fazla güç var! Simülatör programını indirerek ve ağları yepyeni bir şekilde oluşturarak harika şeyler yapmaya hazır olun. Yaratıcılığınız ve sahip olduğunuz araçlarla hayal ettiğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
 2. Programı indirip kurulum dosyasını masaüstü ortamınıza veya istediğiniz yere koyduğunuz zaman büyük bir şeye başlıyorsunuz. İyi iş! Aynen böyle devam!
 3. Terminalde chmod +x PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run yazmanız yeterlidir. Bu, indirilen dosyanın iznini değiştirir ve birçok olasılığın önünü açar.
  chmod +x PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run
 4. GUI sihirbazını çalıştırarak Packet Tracer kurulumuna başlayabilirsiniz. Terminale “./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run” yazın ve neler yapabileceğinizi görün!
  ./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run
 5. Cisco Kurulum GUI’si açıldığında, lisans sözleşmesini kabul etmek için “Yes – Evet”e tıklayın. Daha sonra kurulum klasörünü “/opt/pt/” olarak bırakın ve kurulumu tamamlayın.
 6. Yazılımın bilgisayarınıza kurulumunu tamamladıktan sonra terminale “packettracer” yazarak açabilirsiniz. Bu, yazılımı başlatacak ve ardından onu farklı şeyler için kullanmaya başlayabilirsiniz.
  packettracer
 7. Packet Tracer başlamazsa ve herhangi bir hata göstermiyorsa bilgisayarınıza başka paketler kurmanız gerekebilir. Libpng paketini indirip kurmak için terminale bu komutları yazmanız yeterli.
  wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
  
  dpkg -i libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
 8. Libpng kurulumu yaparken multiarch paketini kurmanızı söyleyen bir uyarı alırsanız bu komutu yazın.
  sudo apt-get install multiarch-support
 9. Multiarch paketini kurduktan sonra tekrar libpng kurmayı denediğinizde hala hata alıyorsanız aşağıdaki gibi görünür. Bu hatayı düzeltmek için libpng arşiv dosyasını açın ve libpng12.so.0 dosyalarını doğru yere taşıyın.
  (Reading database ... 157517 files and directories currently installed.)
  
  Preparing to unpack libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb ...
  
  Unpacking libpng12-0:amd64 (1.2.50-2+deb8u3) ...
  
  dpkg: error processing archive libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb (--install):
  
  unable to install new version of '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0': No such file or directory
  
  Errors were encountered while processing:
  
  libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
 10. Libpng12.so.0 dosyalarını /opt/pt/bin/ klasörüne kopyalamak için terminalde bu komutları yazın.
  mkdir cpt; dpkg -x libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb ./cpt
  
  cp ./cpt/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0 /opt/pt/bin/
 11. Artık sisteminizde Cisco Packet Tracer’ı çalıştırmayı denediğinizde aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz.
  Starting Packet Tracer 7.2.2
  
  /usr/local/bin/packettracer: line 8: 2219 Aborted ./PacketTracer7 "$@" > /dev/null 2>&1
 12. Böyle bir durumda Debian sisteminiz için libqt paketini kurmanız gerekir. Aşağıdaki komutu yazarak kurulumunu yapın ve ardından Packet Tracer’ı tekrar çalıştırmayı deneyin.
  sudo apt-get install libqt5webkit5
 13. Başardınız! Packet Tracer şu anda sorunsuz ve hiçbir hata olmadan çalışıyor.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Cisco Packet Tracer, ağları tasarlayan ve deneyen kişiler için son derece önemlidir. Bu makale size onu bir Debian 11 bilgisayarına tam olarak nasıl kuracağınızı ve isterseniz daha sonra nasıl kaldıracağınızı anlattı.

İster 8.1 ister 7.2.2 sürümünü tercih edin, adımlar basittir ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız size yardımcı olacak ipuçları vardır. Debian sisteminizde bulunan Cisco Packet Tracer ile ağ fikirlerinizi kolaylıkla oluşturabilir ve test edebilirsiniz.

openSUSE’ye Cisco Packet Tracer kurmak istiyorsanız, bunu yapmanıza yardımcı olacağız! Başlamak için kolay rehberimizi takip edin. Ağ oluşturma hakkında bilgi edinmeye başlayabilmeniz için, bilgisayarınıza indirip kurmanın her adımını size göstereceğiz.

Üstelik Kali PC’ye nasıl koyacağınızı öğrenmek istiyorsanız basit adımlar için Kali Linux’ta Packet Tracer kurulumu kılavuzumuza bakın. Bu kılavuzla bu yazılımı PC’nize alabilir ve PC ağlarını kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024