Kali Linux 2022 Üzerine Cisco Packet Tracer 8.1 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022 kurulu bir PC’de Cisco Router, Switch veya Firewall gibi ağ cihazlarını sanal olarak kullanmanıza izin veren ve Netacad tarafından ücretsiz olarak yayınlanan Cisco Packet Tracer 8.1 nasıl kurulur gösterir.

Cisco Packet Tracer, Netacad öğrencileri için ücretsiz olarak geliştirilen ve dağıtılan bir simülatör programıdır. Bu yazılımı kullanarak çeşitli ağ topolojileri oluşturabilir ve temel ağ seviyenizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Packet Tracer yazılımını Windows, Linux ve hatta macOS işletim sistemlerinden birine kolayca kurabilir ve ağ cihazlarını çalışma alanına ekleyerek ağ topolojileri oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıların çokça tercih ettiği Linux dağıtımlarından biri olan Kali Linux üzerine Cisco simülatör programını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Linux dağıtımınız için Packet Tracer’ı indirmek için alttaki bağlantıya tıklayarak Netacad websitesini ziyaret ediniz.

https://www.netacad.com/

Adım 2: Netacad’te bir hesabınız yoksa İnternet’teki websitelerinden Packet Tracer’ı indirebilirsiniz, fakat resmi websitesinden indirmeniz önerilir. Bu yüzden, yeni bir hesap oluşturunuz ve Netacad’te oturum açınız.

Adım 3: Netacad’e giriş yaptıktan sonra menülerden Resources tıkladıktan sonra Download Packet Tracer seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: Websayfasını biraz aşağıya kaydırdıktan sonra “Ubuntu Desktop Version 8.1.1 English” altındaki download butonuna tıklayınız ve deb dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz.

Adım 5: Kali sisteminizde terminali açınız ve alttaki komutu kullanarak deb dosyasını indirdiğiniz konuma gidiniz.

cd ~/Downloads

Adım 6: PacketTracer.deb dosyasını kurmak için sudo dpkg komutunu kullanınız.

sudo dpkg -i CiscoPacketTracer_811_Ubuntu_64bit.deb

Adım 7: Terminalde Cisco simülatörü için bağımlı paketlerin de kurulması gerektiğini görüyorsanız ek paketleri kurmak için sudo apt install -f komutunu çalıştırınız.

sudo apt install -f

Adım 8: Packet Tracer’ı kurduktan sonra başlat menüsünden onu aratınız, bulunuz ve çalıştırınız.

Adım 9: Login ekranı açıldığında Cisco Networking Academy’de oturum açmanız gerektiğinden Netacad hesap bilgilerinizi yazınız ve oturum açınız.

Adım 10: Cisco Packet Tracer’ın çalışma ortamı ile karşılaştığınızda artık ağ cihazları bölümünden seçtiğiniz aygıtları çalışma ortamına ekleyebilir ve projeler oluşturabilirsiniz.

Packet Tracer 7.2.2 Kurulumu

Adım 1: Netacad websitesini ziyaret ediniz, yeni bir hesap oluşturduktan sonra Linux için Packet Tracer 7.2.2’yi indiriniz.

Adım 2: Setup dosyasını indirdikten sonra, masaüstüne dosyayı kopyalayınız veya taşıyınız ve dosyayı taşıdığınız konumda terminali çalıştırınız.

Adım 3: Terminal’de ping ile İnternet bağlantınızı sınayınız ve ardından Packet Tracer.run dosyasının izin ayarlarını yapılandırınız.

chmod +x PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run

Adım 4: Yüklemeyi başlatmak için terminal’de alttaki komutu çalıştırınız.

./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run

Adım 5: GUI Setup sihirbazı ile Packet Tracer’ı kurunuz ve ardından terminal’de “packettracer” komutu ile uygulamayı çalıştırınız.

Adım 6: Eğer simülatör yazılımı çalışmıyorsa, Kali üzerinde bu yazılım için bazı ek bağımlı paketleri kurmanız gerekiyor. Kali sources.list dosyasını nano /etc/apt/sources.list komutu ile açınız ve alttaki adresi dosyaya ekleyiniz ve kaydediniz.

nano /etc/apt/sources.list

deb http://ftp.debian.org/debian stable main contrib non-free

Adım 7: Apt update komutu ile sources listesini güncelleyiniz ve ardından Packet Tracer için en önemli bağımlı paketlerinden biri olan Libpng’yi kurmak için alttaki komutları çalıştırınız.

Libpng indirmek için:

wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb

Libpng kurmak için:

dpkg -i libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb

Adım 8: Eğer libpng12 kurarken hata alırsanız multiarch paketini de kurmanız gerekir Kali’de multiarch paketini yüklemek için alttaki komutu kullanınız.

apt install multiarch-support

Adım 9: Şimdi, tekrar libpng’yi kurmaya çalıştığınızda paketin başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz.

Adım 10: Packet Tracer 7.2.2’yi çalıştırmak için terminal’de “packettracer” yazınız ve Enter’a tuşuna basınız. Packet Tracer’ın sorunsuz olarak çalıştığını göreceksiniz.

   İlgili Yazılar

1. Ubuntu’da Packet Tracer Kurma
2. Kali’ye Packet Tracer Kurma
3. Debian’a Packet Tracer Kurma
4. Linux Mint’te Packet Tracer Kurma
5. Ubuntu Sistem Özellikleri

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.