Hyper-V Kullanarak Windows 2000 Kurulumu

Bu makalede, Microsoft Hyper-V yazılımını kullanarak Windows 2000 işletim sisteminin yeni bir sanal makineye nasıl kurulacağı gösterilecektir. Bu işletim sistemi 2000 yılında ortaya çıktı ve Windows NT 4.0’dan daha iyiydi ve Windows 95 ve 98’in yerini alması gerekiyordu. Windows 98’e benzese de çok daha güvenli ve daha kararlıydı.

Artık Windows 10 gibi daha yeni sistemlerde kullanabileceğiniz Hyper-V kullanarak Windows 2000’i bir VM üzerinde çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bunu bilgisayarınızda nasıl yapacağınızı bularak başlayalım.

Hyper-V ile Windows 2000 Kurma

Credit: Microsoft

Windows 2000 Özelliklerine ve Gelişmelerine Bir Bakış

17 Şubat 2000’de Microsoft bunu başlattı. Windows 95 ve 98’in yerini aldı. Windows NT 4.0’dan daha iyiydi ve dört sürümü vardı: Professional, Server, Advanced Server ve Data Center Server.

Win2000, Windows 98’den çok daha iyiydi. Daha güvenli ve daha istikrarlıydı. Kullanıcıların yalnızca dosyalara, yazıcılara veya diğer bilgisayarlara erişmesine izin veren bir özelliği vardı. Bu, veri paylaşımını daha güvenli hale getirdi. Ayrıca TCP/IP, NWLink ve AppleTalk gibi farklı ağ türleriyle de iyi çalıştı.

Bu işletim sistemi çalışma grupları ve etki alanları ayarlamanıza olanak tanır. Bu, farklı grupların veri paylaşmasını kolaylaştırdı. Eski sürümlere göre önemli bir gelişmeydi çünkü daha güvenliydi, daha istikrarlıydı ve birçok ağ türüyle iyi çalışıyordu.

Hyper-V ile Windows 2000 Yükleme

Günümüzde Windows 2000’i gerçek PC’lerde kullanmak yerine, Hyper-V’yi Windows 10 gibi daha yeni sistemlerde kullanabilirsiniz. Bu videoyu izleyebilir veya aşağıdaki adımları izleyerek sanal makinelere kurulum yapabilirsiniz.

 1. Windows 10 PC’nize Hyper-V yüklemek için Başlat alanına tıklayın ve Turn Windows Features On or Off (Windows Özelliklerini Aç veya Kapat) seçeneğini açın. Ardından Hyper-V’nin yanındaki kutuyu işaretleyin, Tamam’a tıklayın ve program dosyaları yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Hyper-V ile Windows sistemi kurmadan önce External (Harici) Switch yapmanız gerekmektedir. Bu, konuk makinelerinizin yerel ağınıza bağlanmasına olanak tanır. Default Switch (Varsayılan Anahtarı) kullanırsanız VM’ler yerel ağınızın IP bloğundan bir IP adresi almaz. Bu nedenle, yerel DHCP sunucusundan VM’ye bir IP adresi atamanıza izin verdiği için Harici Anahtarı kullanmak daha iyidir. Bunun için Actions (Eylemler) kısmından Virtual Switch Manager aracını açın ve Harici adaptörünü yapın.
 3. İşte bunu ayarlamanın basit bir yolu: Sanal Anahtar Yöneticisine gidin ve External (Harici) seçin. Ardından Create Virtual Switch (Sanal Anahtar Oluştur) düğmesine basın. Bundan sonra Harici Ağ ayarından bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi adaptörünü seçin. Son olarak Tamam’a tıklayarak pencereyi kapatın.
 4. Windows 2000 eski bir işletim sistemi olduğundan, VM’de sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilmesi için belirli bir VHD sanal disk oluşturmanız gerekir. Sihirbazı açmak için Eylemler menüsünde New (Yeni) ve Virtual Disk (Sanal Disk) tıklamanız yeterlidir. Ardından 2 GB’lık bir VHD disk oluşturun.
 5. Harici bağdaştırıcıyı ve sanal diski kurduktan sonra yapmanız gerekenler şunlardır: Eylemler”e, ardından Yeni’ye ve son olarak Sanal Makine’ye tıklayın. Sanal PC’nizi oluşturmaya başlamak için sihirbazdaki işlemleri izleyin.
 6. Before You Begin penceresinde, manuel bir VM oluşturmak için Next (İleri) tıklayın.
 7. Specify Name and Location (Ad ve Konum Belirtin) penceresinde, kurmakta olduğunuz sistemin adını yazın. Ardından, harici diskinizde VM yedeklemesini kaydetmek istediğiniz yeri seçmek için Browse (Gözat) tıklayın.
 8. Specify Generation (Nesil Belirt) ekranında Nesil 1’i seçin. Bu, Windows 2000’in ihtiyaç duyduğu BIOS ürün yazılımıyla çalışır.
 9. Assign Memory (Bellek Ata) penceresinde, Windows 2000 sanal bilgisayarınıza bilgisayarınızın RAM miktarına göre uygun miktarda bellek verin. Hyper-V sanallaştırmada birden fazla Win2K sanal makinesi çalıştırmayı planlıyorsanız Dynamic Memory (Dinamik Belleği) açabilirsiniz. Bu, belleğin daha iyi yönetilmesine yardımcı olur. Ancak yalnızca bir konuk işletim sistemi kullanıyorsanız Dinamik Belleği açmayın. VM’ye 1024 MB (1 GB) gibi sabit bir boyut vermeniz yeterlidir.
 10. Ağınızı kurarken sanal cihazınıza herhangi bir ekstra parça takmadan ilerleyin. Bu, VM’nizin herhangi bir dış ağa veya cihaza bağlanmayacağı ve kendi başına çalışacağı anlamına gelir. Cihazınızın yapabileceklerini veya onu kimlerin kullanabileceğini kısıtlayabileceğinden, bu kurulumun ihtiyacınız olan şey için çalıştığından emin olun.
 11. Connect Virtual Hard Disk (Sanal Sabit Diski Bağlayın) penceresinde Use an existing virtual hard disk (Mevcut bir sanal sabit diski kullan) yazan kutuyu işaretleyin. Bu, daha önce VHD uzantısıyla oluşturduğunuz 2 GB sanal diski sanal sisteminize eklemenizi sağlar. Disk dosyasının nerede olduğunu bulmak için Gözat’a tıklayın.
 12. Özet sayfasında sanal makinenizin tüm ayarlarına bakın. İşiniz bittiğinde sihirbazı kapatın.
 13. Sanal makinenin ayarlarına gidin ve ardından “DVD Sürücüsü” seçeneğini seçin. Image File (Görüntü Dosyası) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından Windows 2000 ISO dosyasını sanal makineye ekleyin.
 14. Yeni ağ bağdaştırıcısını sanal makineden çıkarın. Daha sonra, Add Hardware (Donanım Ekle) tıklayarak eski bir ağ bağdaştırıcısını takın. Sanal Anahtar ayarını Harici olarak değiştirin.
 15. Daha önce yaptıklarınızı tamamladıktan sonra Windows 2000’e bağlanın. Bağlandığınızda, yüklemeyi başlatmak için Başlat düğmesini bulup tıklayın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Windows 2000 eski olmasına rağmen göz atmaya değer mükemmel özelliklere sahiptir. Böylece Hyper-V gibi sanallaştırma yazılımlarını Windows 10 gibi daha yeni sistemlerde kullanabilirsiniz.

Sanal makineye kolayca kurmak için bu makaleyi takip etmeniz yeterli. İster işletim sistemi geçmişiyle ilgileniyor olun ister eski yazılımı çalıştırmanız gerekiyor olsun, Hyper-V’li bir sanal makinede Win2K’ye bir şans verin.

Windows’un eski bir sürümünü sanal makinede kullanmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda Hyper-V’de Windows Vista kurmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Vista, Microsoft’un artık desteklemediği diğer eski Windows sürümleri gibidir. Ancak bazı insanlar hala özelliklerini beğeniyor. Kılavuzumuz, sanal makinede kolayca kurmanıza yardımcı olur. Daha sonra eski bir Windows sürümünü kullanmanın anılarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, daha yeni bir Windows sürümünü sanal bir bilgisayarda test etmek istiyorsunuz. Bu durumda Hyper-V üzerinde Windows 8 kurmak için de yazımıza göz atabilirsiniz. Bu işletim sistemi Microsoft için de önemliydi çünkü dokunmatik ekranlar ve diğer harika şeyler için yapılmış yeni bir arayüze sahipti. Kılavuzumuz size bir VM’nin nasıl oluşturulacağını ve Win8’in üzerine nasıl yerleştirileceğini gösterir. Bu şekilde, PC kurulumunuz farklı olsa bile özelliklerini kendiniz deneyebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024