Hyper-V Kullanarak Windows 2000 Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımı kullanarak yeni bir sanal makineye Windows 2000 kurulum adımlarını gösterir.

17 Şubat 2000 tarihinde yayınlanan ve Windows 95 ve 98’in yerini alacak şekilde tasarlanan Windows 2000 işletim sistemi, Windows NT 4.0 için bir yükseltmeydi.

Microsoft, Professional, Server, Advanced Server ve Data Center Server olmak üzere Windows 2000’in dört sürümünü yayınladı.

Windows 2000, her ne kadar Windows 98’e çok benzese de sistem güvenliği ve kararlılığı açısından oldukça geliştirilmiş bir sürümdü.

Microsoft’un bu sistemi, dosyalara, yazıcılara veya diğer bilgisayarlara erişirken önce tanımlanan kullanıcının kimliğini doğrular ve böylece daha güvenli veri alışverişini sağlar. Ayrıca, bilgisayar ağlarında TCP/IP, NWLink ve AppleTalk protokollerini destekler ve merkezi olmayan çalışma grupları ve merkezi etki alanlarında veri alışverişini destekler.

Günümüzde Windows 2000 işletim sistemini fiziksel bilgisayarlarda çalıştırmak yerine Windows 10 gibi yeni sistemlerde Hyper-V etkinleştirebilir ve sanal makinelerde onu kullanabilmek için bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Hyper-V sanallaştırma yazılımını Windows 10 bilgisayarınıza kurmak için başlat menüsünde Windows Özelliklerini Aç veya Kapat aracını açtıktan sonra Hyper-V seçeneğini seçin, Tamam’a tıklayın ve programın gerekli dosyaları yüklendikten sonra PC’nizi yeniden başlatın.

Adım 2: Hyper-V’yi çalıştırdıktan sonra bir Windows sistemi kurmadan önce guest makineleri yerel ağınıza eklemek için bir External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch ile sanal makineler yerel ağınızdaki IP bloğundan bir IP adresi alamazlar. Bu yüzden yerel DHCP sunucusundan VM’ye bir IP adresi atamak daha sağlıklı olduğu için External Switch kullanmalısınız. Actions bölümünden Virtual Switch Manager aracını açtıktan sonra External adaptörü oluşturunuz.

Adım 3: Virtual Switch Manager açınız ve External seçtikten sonra Create Virtual Switch butonuna tıklayın ve ardından External Network ayarında fiziksel bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi adaptörünü seçin ve pencereyi kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Adım 4: Windows 2000 eski bir işletim sistemi olduğu için VM’de onu daha verimli çalıştırabilmek için eski sistemleri destekleyen VHD sanal disk oluşturmanız gerekir. Actions bölmesinden önce New’e daha sonra Virtual Disk’i tıkladıktan sonra açılan sihirbazda, 2 GB boyutunda bir VHD diski oluşturunuz.

Adım 5: External bağdaştırıcıyı ve sanal diski oluşturduktan sonra, sanal PC oluşturma sihirbazını başlatmak için Actions / New / Virtual Machine tıklayın.

Adım 6: Before You Begin penceresinde manuel bir VM oluşturmaya devam etmek için Next’e tıklayın.

Adım 7: Specify Name and Location penceresinde, kuracağınız sistemin adını yazınız ve VM’yi harici bir disk üzerine yedeklemek için Browse butonuna tıklayp harici depolama cihazınızdaki lokasyonu belirtin.

Adım 8: Specify Generation penceresinde, Windows 2000 için BIOS firmware destekleyen Generation 1’i seçiniz.

Adım 9: Assign Memory penceresinde Windows 2000 sanal bilgisayara host’unuzun RAM kapasitesine göre uygun bir boyut atayınız. HyperV’de 2000’den başka sanal makine çalıştıracaksanız, daha iyi bellek yönetimi için Dynamic Memory (Dinamik Bellek) özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Ancak sadece bir adet guest işletim sistemi kullanacaksanız, Dinamik Bellek özelliği kullanmayın ve VM’ye 1024 MB (1 GB) sabit bir boyut atayın.

Adım 10: Ağ Yapılandırma penceresinde VM’ye herhangi bir adaptör eklemeden devam ediniz.

Adım 11: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal sisteminiz için oluşturduğunuz VHD uzantılı 2 GB sanal diski eklemek için Varolan bir sanal hard disk kullan seçeneğini etkinleştiriniz ve Browse ile disk dosyasının konumunu gösteriniz.

Adım 12: Özet penceresinde sanal makinede yaptığınız ayarları gözden geçirin ve sihirbazı kapatınız.

Adım 13: VM’nin ayarlarını açınız ve DVD Drive seçtikten sonra Image File işaretleyiniz ve Windows 2000 ISO dosyasını sanal makineye eklemek ekleyiniz.

Adım 14: VM’de varolan yeni tip Network Adapter’i siliniz ve Add Hardware kısmından Legacy Network Adapter ekleyiniz ve Virtual Switch ayarını External olarak değiştiriniz.

Adım 15: Son olarak Windows 2000’e bağlanın ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V’de Sanal Makine Kurulumu
2. Hyper-V ile Windows 8 Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.