Hyper-V Kullanarak Windows XP Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımı kullanarak yeni bir sanal makineye Windows XP kurulum adımlarını gösterir.

Windows NT ve Windows 2000’in halefi olan Windows XP, Microsoft tarafından 21 Ekim 2001’de yayınlandı.

Windows XP, 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için çok görevli işlem desteği sunan bir işletim sistemidir. Bu sistem daha iyi grafiklere, güvenliğe, güvenilirliğe, kullanım kolaylığına ve daha iyi performansa sahiptir.

Microsoft, ev kullanıcıları için Windows XP Home Edition sürümünü ve iş ve profesyonel kullanıcılara için ise Windows XP Professional Edition yayınladı.

Windows XP, bilgisayar donanımlarına daha iyi destek sunmasının yanısıra kullanım kolaylığı açısından kullanıcılara önceki sistemlere göre daha kaliteli bir kullanıcı arayüzü sunar.

Microsoft, Windows’un yeni sistemlerini yayınlamasına rağmen günümüzde hala XP sistemini kullanan ev ve iş kullanıcıları bulunmaktadır. Eğer hala XP’de çalışan bir programı kullanmaya devam ediyorsanız, fiziksel bilgisayar üzerinde XP’yi çalıştırmak sistemin güvenlik açıklarına sebep olabilir. Bu yüzden Windows 10 gibi güncel bir işletim sistemi üzerinde Hyper-V etkinleştirebilir ve bu videoyu yada aşağıdaki adımları takip ederek XP’yi kolayca çalıştırabilirsiniz.

Adım 1: Hyper-V sanallaştırma yazılımını Windows 10 bilgisayarınıza kurmak için arama çubuğunda Windows Özelliklerini Aç veya Kapat aracını açtıktan sonra Hyper-V seçeneğini seçin, Tamam’a tıklayın ve gerekli dosyalar yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Adım 2: Başlat menüsünde Hyper-V’yi çalıştırdıktan sonra bir Windows işletim sistemi kurmadan önce guest makineleri yerel ağınıza dahil etmek için bir External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch ile VM’ler yerel ağınızda kullandığınız IP bloğundan bir IP adresi alamadığı için yerel DHCP sunucusundan VM’ye bir IP adresi atamak daha sağlıklı olduğu için External Switch kullanmak daha verimlidir. Actions bölümünden Virtual Switch Manager aracını açtıktan sonra External adaptörü oluşturabilirsiniz.

Adım 3: Virtual Switch Manager açtıktan sonra External seçin ve adaptörü oluşturmak için Create Virtual Switch butonuna tıklayın ve ardından External Network ayarında fiziksel bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi adaptörünü seçin ve pencereyi kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Adım 4: External bağdaştırıcıyı yapılandırdıktan sonra, sanal makine oluşturma sihirbazını başlatmak için Actions / New / Virtual Machine tıklayın.

Adım 5: Before You Begin penceresinde manuel bir sanal bilgisayar oluşturmaya devam etmek için Next’e tıklayın.

Adım 6: Specify Name and Location penceresinde, kuracağınız Windows işletim sisteminin adını yazın ve VM’yi harici bir disk üzerine yedeklemek için Browse butonuna tıklayın, ardından harici depolama cihazınızdaki lokasyonu belirtin.

Adım 7: Specify Generation penceresinde, Windows XP gibi eski işletim sistemlerini kurmak için BIOS firmware destekleyen Generation 1’i seçiniz.

Adım 8: Assign Memory penceresinde Windows XP sanal bilgisayara host’unuzun RAM kapasitesine göre uygun bir boyut atayınız. HyperV’de XP’den başka sanal makine çalıştıracaksanız, daha iyi bellek yönetimi için Dynamic Memory (Dinamik Bellek) özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Ancak sadece bir adet guest işletim sistemi kullanacaksanız, Dinamik Bellek kullanmayın ve VM’ye 4096 MB (4 GB) sabit bir boyut atayın.

Adım 9: Ağ Yapılandırma penceresinde Windows XP için oluşturduğunuz External bağdaştırıcıyı seçin.

Adım 10: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal sisteminizde yapacağınız işlere göre sanal hard diskin boyutunu 50 GB veya daha yüksek bir değer olarak ayarlayabilirsiniz.

Adım 11: Installation Options penceresinde Windows XP ISO dosyasını sanal makineye eklemek için Önyüklenebilir bir görüntü dosyasından bir işletim sistemi yükle seçeneğini seçin ve indirdiğiniz imaj dosyasını bilgisayarınıza eklemek için Browse düğmesine tıklayın.

Adım 12: Özet penceresinde sanal makinede yaptığınız ayarları gözden geçirin ve sihirbazı kapatınız.

Adım 13: Windows XP sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra ayarlarını açın ve sunucunuzun donanım gücüne göre sanal işlemci numarasını 4 veya üzeri olarak ayarlayın.

Adım 14: Son olarak Windows XP’ye bağlanın ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V’de Sanal Makine Kurulumu
2. Hyper-V ile Windows 8 Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows Vista Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.