Hyper-V Kullanarak Windows 8 (8.1) Kurulumu

Microsoft Hyper-V yazılımını kullanarak yeni bir sanal bilgisayara Windows 8 veya 8.1 yüklemek istiyor musunuz? Şanslısın!

Bu makale size bunu nasıl başaracağınızı adım adım gösterecektir. Yeni başlıyor olmanız ya da bilgisayarlar hakkında çok şey bilmeniz önemli değil; bu kılavuz işinizi kolaylaştıracaktır. Hadi başlayalım!

Hyper-V Kullanarak Windows 8 veya 8.1 Kurma

Credit: Microsoft

Windows 8.1’in Gelişmiş Özelliklerini Keşfetmek

Windows 8.1 evde, işyerinde veya tabletlerde kullandığımız bilgisayarlar için uygun bir Microsoft Windows türüdür. Hem eski hem de yeni bilgisayarlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu sistemin harika bir yanı, normal fare ve klavyenin yanı sıra dokunmatik ekranlarla da kullanımı kolay hale getirilmiş olmasıdır. Bu, tıpkı bir akıllı telefon veya tablette olduğu gibi cihazınıza dokunup kaydırabileceğiniz anlamına gelir.

Windows 8’deki önemli değişiklik, birçok kişinin hoşlanmadığı başlat menüsünden kurtulmaktı. Ancak sürüm 8.1’de Microsoft, insanlar istediği için onu geri getirdi. Başlat menüsü favori uygulamalarınızı ve öğelerinizi bulmanızı kolaylaştırır, bu da bilgisayarınızı kullanmayı daha basit ve daha eğlenceli hale getirir.

Hyper-V ile Windows 8 Yükleme

Microsoft’un sanal yazılımını kullanarak Microsoft OS 8 veya 8.1’i sahte bir bilgisayara yerleştirmek için iki seçeneğiniz vardır. Ya aşağıdaki adımları okumalı ya da bu video rehberini izlemelisiniz. Bu, test etmek veya denemek için gerçek bilgisayarınızın içinde sahte bir bilgisayar oluşturmanıza olanak tanır.

 1. Windows bilgisayarınıza Hyper-V VM yüklemek için Windows Özellikleri’ne gidin, Hyper-V’yi işaretleyin ve Tamam’a basın. Daha sonra, kurulum tamamlandıktan sonra lütfen bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Başlat menüsünde Hyper-V yazılımını arayın ve açın. Hyper-V Yöneticisi’ne girdikten sonra, Windows’u yüklemeden önce konuk makineler için ihtiyaç duyacağınız bir External Switch (Harici Anahtar) yapın. Varsayılan Anahtar yani Default, sanal bilgisayarları yerel ağınıza bağlar ancak bazen ağınızı bozabilir. Bunun yerine Harici Anahtar yapmak için Actions (Eylemler) bölümündeki Virtual Switch Manager (Sanal Anahtar Yöneticisi) gidin.
 3. Dışarıdan bir sanal anahtar yapmak için Sanal Anahtar Yöneticisi’ni açın ve Harici olanı seçin. Daha sonra harici bağdaştırıcıyı oluşturmak için Create Virtual Switch (Sanal Anahtar Oluştur) basın. Bu tamamlandıktan sonra ayarlarına gidin ve Harici Ağ’ı seçin. Bundan sonra bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi adaptörünü seçin ve bitirmek için Tamam’a basın. PC’nizde harici bir sanal anahtar oluşturmak için yapmanız gereken tek şey budur.
 4. Sahte bir bilgisayar yapmak için şu adımları izleyin: Eylemler sekmesine tıklayın ve ardından Yeni’yi seçin. Açılan listeden Sanal Makine’yi seçin. Bu, taklit bilgisayarınızı istediğiniz gibi kurabileceğiniz bir sihirbaz oluşturacaktır.
 5. Before You Begin (Başlamadan Önce) penceresini gördüğünüzde endişelenmeyin. Sadece Next (İleri) düğmesine tıklayın ve sanal makinenizi adım adım oluşturmaya başlayın.
 6. Specify Name and Location (Ad ve Konum Belirtin) penceresinde, Name (Ad) kutusuna girdiğiniz Windows işletim sisteminin adını yazın. Sanal PC’yi başka bir yere kaydetmek istiyorsanız Browse (Gözat) tıklayın ve harici depolama alanınızda istediğiniz yeri seçin.
 7. Specify Generation (Nesil Belirle) penceresinde nesil tipini seçerken bunun size bağlı olduğunu unutmayın. Güvenilir Generation 1’i tercih edebilir veya daha yeni Generation 2’yi deneyebilirsiniz. Sizin için en iyi olduğunu düşündüğünüz şeyi seçin ve devam edin!
 8. Hyper-V’deki VM’nize doğru miktarda bellek vermek için Assign Memory (Bellek Ata) penceresini kullanacaksınız. Aynı anda çok sayıda bilgisayar çalıştırıyorsanız bilgisayarınızın kaynaklarını daha iyi kullanmak için Dinamik Belleği açabilirsiniz. Ancak kullanıyorsanız Dinamik Belleği kapatıp ona 4 GB bellek vermeniz daha iyi olur.
 9. Configure Networking (Ağı Yapılandır) penceresinde, daha önce Sanal Anahtar Yöneticisi ile yaptığınız Harici Anahtarı seçin. Doğru anahtarı seçtikten sonra devam etmek için Next düğmesine tıklayın.
 10. Connect Virtual Hard Disk (Sanal Sabit Diski Bağla) penceresinde, yüklediğiniz şeye bağlı olarak sahte sabit sürücünün boyutunu değiştirebilirsiniz. Hyper-V, Windows 8/8.1 için genellikle 127 GB’ye ayarlar, ancak bunu en küçük boyut olan 50 GB’a düşürebilirsiniz.
 11. VM’ye bir Windows 8/8.1 ISO dosyası yerleştirmek için Installation Options (Yükleme Seçenekleri) alanında Install an operating system from a bootable image file (Önyüklenebilir bir görüntü dosyasından bir işletim sistemi yükleyin) yazan kutuyu işaretleyin. Daha sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz görsel dosyasını bulmak için Gözat kısmına tıklayın.
 12. Özet penceresindeki seçimlerinize bir göz atın. Onları dikkatlice seçtin. Herhangi bir şeyi değiştirmeniz gerekiyorsa geri dönün. Hazır olduğunuzda sanal PC’nizi oluşturmayı tamamlamak için Finish (Son) tıklayın.
 13. Hyper-V’li Windows 8/8.1’in ayarlarına girip, bilgisayarınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak taklit işlemci sayısını 4 veya daha fazla olarak değiştirerek VM’nizi daha da iyi hale getirin. Bu küçük değişiklik, sanal deneyiminizi çok daha hızlı hale getirir ve her zamankinden daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur!
 14. Bir sonraki adıma geçin ve Microsoft OS 8/8.1’e bağlanın. Kurulum işlemi yalnızca bir tıklama uzakta; devam edin ve başlamak için Başlat düğmesine basın.

Sonuç

Yeni teknolojiyi keşfetmek eğlenceli bir yolculuk olabilir, özellikle de Windows 8.1’in sunduğu tüm harika şeyleri keşfederken. Artık Hyper-V yazılımıyla bu sistemi sanal bir makineye kurabilir ve tüm güzel özelliklerini kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Kolay kılavuzumuz, taklit bilgisayarınızı kurma konusunda size yol gösterir; böylece bu işte yeni olsanız bile, kısa sürede kendinizi bir profesyonel gibi hissedeceksiniz.

İster dokunmatik ekran ister normal bir fare ve klavye kullanıyor olun, Windows 8.1’in kullanımı kolay ve eğlenceli olacak şekilde tasarlanmıştır. Öyleyse neden bir şans verip Hyper-V ile ne gibi muhteşem şeyler yapabileceğinizi görmüyorsunuz?

Hyper-V kullanarak Windows Vista’yı yüklemek istiyorsanız, sizin için mükemmel bir rehberimiz var! Kolay adım adım talimatlarımıza göz atın. Bu kılavuzla Windows 10 veya 11 PC’nizde sorunsuz bir şekilde sanal sistem oluşturabilirsiniz. İster sanallaştırmaya yeni başlıyor olun ister bu konuda gerçekten iyi olun, bu kılavuzda başlamanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler bulunmaktadır.

Ayrıca Hyper-V’de Windows XP kurmayı merak mı ediyorsunuz? Kılavuzumuz, bir ana bilgisayarda sanal makine kurma ve onu sorunsuz bir şekilde kurma konusunda size yol gösterir. Eski uygulamaları keşfedin veya eski bir işletim sistemini bugün deneyin!

Copyright © 2018 - 2024