Hyper-V Kullanarak Windows 8 (8.1) Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 8/8.1 kurulum adımlarını gösterir.

Windows 8.1, Microsoft’un 32-bit ve 64-bit bilgisayarlar için geliştirilen ev ve iş masaüstleri, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler dahil olmak üzere kişisel bilgisayarlarda kullanım için yayınlanan Pro sürümdür.

En büyük yeniliklerden biri kullanıcı arayüzü, mouse ve klavyeye ek olarak dokunmatik ekranlarla daha iyi kullanım deneyimi sunmasıdır.

Windows 8’de büyük değişikliklerden biri daha çok dokunmatik ekranlara uyumlu olması açısından başlat menüsünün kaldırılmasıdır. Bu durum kullanıcılar tarafından hoş karşılanmadı ve Microsoft büyük tepkiler üzerine başlat menüsünü yerleşik olarak içeren Windows 8.1 yayınlandı.

Fiziksel bilgisayarınızda Microsoft’un bu sanallaştırma yazılımı ile yeni bir sanal makinede Windows’un 8.x sürümlerini kurabilmek için bu videoyu izleyebilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 sisteminize Hyper-V sanallaştırma yazılımını kurmak için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat açınız ve Hyper-V işaretledikten sonra OK’a tıklayınız. Kurulum tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 2: Başlat menüsünde Hyper-V yazılımını bulunuz ve çalıştırınız. Hyper-V Manager’ı açtıktan sonra bir Windows işletim sistemi kurulumundan önce guest makinelerde kullanacağınız External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch, sanal bilgisayarları NAT bağdaştırıcısını kullanarak yerel ağınıza bağlar, fakat genelde bu bağdaştırıcı ağ sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, External Switch oluşturmak için Actions kısmından Virtual Switch Manager’ı açınız.

Adım 3: Virtual Switch Manager’da External’ı seçiniz ve Create Virtual Switch butonuna tıklayınız. External bağdaştırıcı oluşturulduktan sonra onun ayarlarında External Network ayarını host bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi bağdaştırıcısını seçiniz ve OK’a tıklayarak pencereyi kapatınız.

Adım 4: Şimdi, sanal makine oluşturmak için Actions / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 5: Before You Begin penceresi açıldığında manuel bir sanal makine oluşturmak için Next’e tıklayınız.

Adım 6: Specify Name and Location penceresinde Name kısmına kuracağınız Windows işletim sisteminin adını yazınız ve VM’yi harici bir konumda yedeklemek istiyorsanız, Browse butonuna tıkladıktan sonra harici depolama aygıtınızdaki konumu belirtiniz.

Adım 7: Specify Generation penceresinde Generation 1 ve Generation 2 olmak üzere iki donanım yazılımı türünü göreceksiniz. Generation 1, Windows’un daha eski sistemlerini kurmak için BIOS firmware destekler. Generation 2 ise, daha yeni sistemleri kurmak için UEFI firmware desteklediği için bu seçeneği seçiniz ve devam ediniz.

Adım 8: Assign Memory penceresinde guest sisteme RAM boyutu atamanız gerekecektir. Eğer Hyper-V’de birden çok VM’yi aynı anda çalıştıracaksanız, Dynamic Memory özelliğini etkinleştirerek host kaynaklarının VM’lerde daha verimli ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, sadece bir tane sanal PC kullanacaksanız, Dynamic Memory seçeneğinin işaretini kaldırınız ve VM’ye 4096 MB (4 GB) boyut atayınız.

Adım 9: Configure Networking penceresinde Virtual Switch Manager ile oluşturduğunuz External Switch’i seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 10: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal hard diskin boyutunu kuracağınız yazılımların boyutlarına bağlı olarak arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Hyper-V, Windows 8/8.1 sanal makine için varsayılan olarak 127 GB disk kapasitesi belirlemiştir, fakat bu değeri minimum olarak önerilen 50 GB’ye ayarlayabilirsiniz.

Adım 11: Installation Options penceresinde, sanal makineye Windows 8/8.1 ISO dosyası eklemek için Install an operating system from a bootable image file seçeneğini işaretleyiniz ve Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 12: Summary penceresinde sanal bilgisayar üzerinde yaptığınız ayarları göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa, önceki ayarlara dönebilirsiniz ya da Finish’e tıklayarak sihirbazı kapatabilirsiniz.

Adım 13: Windows 8/8.1 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra onun ayarlarını açınız ve host’unuzun donanım gücüne göre sanal işlemci sayısını 4’e veya daha yüksek bir sayıya ayarlayınız.

Adım 14: Son olarak, Windows 8/8.1’a bağlanınız ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V’de Sanal Makine Kurulumu
2. Hyper-V Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.