Hyper-V Kullanarak Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Bu makale size Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde Hyper-V Client sanallaştırma yazılımı ile sanal makine oluşturma ve yapılandırma adımlarını gösterir.

Microsoft Hyper-v, Windows 10 ve Windows Server’ın farklı sürümlerinde yerleşik olarak bulunan bir sanallaştırma uygulamasıdır. Bu program ile bir ana bilgisayar üzerinde sanal makineler oluşturarak onları fiziksel bilgisayarlarmış gibi kullanabilirsiniz.

Hypervisor, ana bilgisayarın fiziksel donanım kaynaklarını, sanal makineler üzerinde kullanılmasına ve yönetilmesine izin verir. Diğer sanallaştırma yazılımlarında olduğu gibi, başka bir fiziksel sistemde kurulu guest işletim sistemini başka fiziksel sistemlerde de kullanabilirsiniz, çünkü sistemin aynı donanım kaynaklarına sahip olmasını gerektirmeden sisteme uyum sağlar.

Hyper-v, donanım sanallaştırmayı desteklediği için oluşturulan her sanal bilgisayar, bir bilgisayarın temel aygıtlarından sabit disk, CPU, RAM, ağ kartı ve ekran kartı cihazlarını kullanır.

Windows 10 ve Windows Server sistemlerinde yerleşik olarak gelen Hyper-V, iki çalışma yapısına sahiptir.

  1. Hyper-V Client: Kişisel bilgisayarlarda yerleşik sistemde bulunur ve sonradan etkinleştirilebilir.
  2. Hyper-V Host: Fiziksel Windows sunucu bilgisayarlarını sanallaştırarak tam bir sanallaştırma çözümü sunar.

Windows 10 veya Windows sunucu üzerinde Hyper-V kullanarak yeni bir sanal PC kurmak için bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Hyper-V ile yeni bir sanal makine oluşturmaya başlamadan Windows 10 üzerinde Hyper-V’yi kurunuz.

Adım 2: Hyper-V Client yazılımını host bilgisayarınıza kurduktan sonra başlat menüsünde programı bulunuz ve çalıştırınız. VM sihirbazını açmak için araç menüsünden Action / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Before You Begin penceresi açıldığında bunu bir daha görüntülemeyi atlamak için Do not show this page again seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu pencerede, Finish’e tıklarsanız otomatik olarak sanal makine varsayılan ayarlara göre oluşturulacaktır ve siz daha sonradan onun ayarlarından ince ayarlarını yapmak zorunda kalacaksınız. Next ile devam ederseniz, custom bir sanal makine oluşturmaya devam edeceksiniz.

Adım 4: Specify Name and Location penceresinde kurmak istediğiniz sanal makinenin adını yazmalısınız ve kurulum lokasyonunu isteğinize göre harici bir HDD’ye veya yerel diske yapılandırabilirsiniz. Fiziksel bilgisayarınızda daha çok yer kaplayacağından dolayı portable bir SSD veya NVMe diske kurulum yaparsanız, hem performans hem de disk alanı açısından faydalı olacaktır.

Adım 5: Specify Generation penceresi kurulacak işletim sistemi için çok önemli ayarları içermektedir. Burada, Generation 1 ve Generation 2 olmak üzere iki yapı vardır. Generation 1, daha eski sistemlerin kurulumu için seçilmelidir, çünkü donanım yazılımı olarak BIOS’u kullanır. Generation 2 ise, daha yeni firmware türü olan UEFI desteklediğinden dolayı daha yeni Windows veya Linux sürümleri için seçilmelidir. Bu yüzden sistem güvenliğine önem veriyorsanız Generation 2’yi seçiniz ve devam ediniz.

Adım 6: Assign Memory penceresinde Startup Memory kısmında varsayılan olarak 1024 MB (1 GB) boyutu göreceksiniz, çünkü dynamic memory varsayılan olarak etkin durumdadır. Dynamic memory, VM’nin daha fazla belleğe ihtiyacı olduğunda otomatik olarak boyutu arttıracaktır. Yine de Windows 10 sanal makine için Startup Memory kısmına 4096 MB (4 GB) yazınız ve devam ediniz.

Adım 7: Configure Networking penceresinde, Hyper-V’nin varsayılan olarak kullandığı Default Switch göreceksiniz. Bu ağ bağdaştırıcısı, Virtual Switch Manager’da da görülebileceği üzere host’un yerel ağına erişebilmesi için NAT (Network Address Translation) kullanacaktır. Eğer ağ bağlantısı sorunları ile karşılaşırsanız, Virtual Switch Manager’da External Switch oluşturabilir ve ağ bağdaştırıcı olarak host’un ağ bağdaştırıcısını seçebilirsiniz.

Adım 8: Connect Virtual Hard Disk penceresinde yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Eğer daha önceden oluşturduğunuz bir vdisk varsa, varolan disk ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Sanal HDD’nin adı varsayılan olarak yazdığınız sistem adını içerecektir, bu yüzden değiştirmeyiniz. Diskin kapasitesi Hyper-V tarafından 127 GB olarak belirlenecektir, yine de değiştirmek isterseniz, 50 GB disk boyutu yapılandırabilirsiniz.

Adım 9: Installation Options penceresinde sanal bilgisayarınıza bir Windows veya Linux ISO dosyası eklemeniz gerekiyor. ISO dosyasını daha sonra VM’nin ayarlarından da ekleyebilirsiniz. Install an operating system from a bootable image file seçeneğini işaretledikten sonra Browse butonu aracılığıyla Windows 10 ISO dosyasını guest makineye ekleyiniz.

Adım 10: Completing the New Virtual Machine Wizard penceresi size yaptığınız ayarların bir özetini sunmaktadır. VM’nin özet penceresini Finish’e tıklayarak kapatınız ve devam ediniz.

Adım 11: Sanal PC’yi oluşturduktan sonra Hyper-V üzerinde onun üzerine sağ tuş tıklayınız ve Settings açınız. Processor kısmında host bilgisayarınızın donanım gücüne göre sanal işlemci sayısı belirleyiniz ve pencereyi kapatınız.

Adım 12: Sanal bilgisayarın üzerine tekrar sağ tuş tıkladıktan sonra Connect’e tıklayınız ve açılan pencerede Start butonuna tıklayarak guest makineyi çalıştırabilir ve Windows 10 kurulumuna başlayabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V Nedir
2. Hyper-V Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.