Hyper-V Kullanarak Windows Vista Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Vista Ultimate SP2 kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, dikkat çeken yeni Aero temasına, yeni başlat simgesine, bilgilerin önizlemesi gibi birçok yeniliğe sahip Windows Vista işletim sistemini 30 Ocak 2007’de yayınladı.

Windows Vista, XP’ye göre kullanıcı arayüzünde ciddi değişikliklere sahip olsa da eski donanıma sahip bilgisayarlarda sistem yavaşlığına neden oldu.

Bu işletim sisteminde ciddi derecede sistem açıkları keşfedildiği için çok eleştiri aldı. Fakat, Microsoft kapsamlı bir güncelleme yayınlayarak bu sorunların önüne geçti.

Daha sonra, Microsoft bu sistemin ana desteğini 10 Nisan 2012’de, genişletilmiş desteğini ise 11 Nisan 2017’de sonlandırdı.

Microsoft’un bu eski sistemini eski donanıma sahip bir bilgisayara kurabilir veya bu videoyu ya da aşağıdaki adımları takip ederek sanal makine üzerinde onu çalıştırabilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 sisteminize Hyper-V sanallaştırma yazılımını kurmak için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat açınız ve Hyper-V seçeneğini işaretledikten sonra OK’a tıklayınız ve kurulum tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 2: Başlat menüsünde Hyper-V Client yazılımını bulunuz ve çalıştırınız. Hyper-V Manager’ı açtıktan sonra bir Windows işletim sistemi kurulumundan önce guest makinelerde kullanacağınız External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch, sanal bilgisayarları NAT bağdaştırıcısını kullanarak yerel ağınıza bağlar, fakat genelde bu bağdaştırıcı ağ sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, External Switch oluşturmak için Actions kısmından Virtual Switch Manager aracını açınız.

Adım 3: Virtual Switch Manager’da External’ı seçiniz ve Create Virtual Switch butonuna tıklayınız ve daha sonra External bağdaştırıcı oluşturulduktan sonra onun ayarlarında External Network ayarını host bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi bağdaştırıcısını seçiniz ve OK’a tıklayarak pencereyi kapatınız.

Adım 4: Şimdi, sanal bilgisayar oluşturmak için Actions / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 5: Before You Begin penceresi açıldığında manuel bir sanal makine oluşturmak için Next ile devam ediniz.

Adım 6: Specify Name and Location penceresinde Name kısmına kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve VM’yi harici bir konumda yedeklemek için Browse butonuna tıkladıktan sonra harici depolama aygıtınızdaki klasörü belirtiniz.

Adım 7: Specify Generation penceresinde Generation 1 ve Generation 2 olmak üzere iki adet donanım yazılımı türü vardır. Generation 1, Windows’un Vista gibi daha eski sistemlerini kurmak için BIOS firmware destekler. Generation 2 ise, Windows 10 gibi daha yeni sistemleri kurmak için UEFI firmware destekler. Vista, resmi olarak UEFI sistemini desteklemediğinden dolayı BIOS türü için Generation 1’i seçiniz.

Adım 8: Assign Memory penceresinde guest sisteme RAM boyutu atamanız gerekecektir. Eğer Hyper-V’de birden çok VM’yi aynı anda çalıştıracaksanız, Dynamic Memory özelliğini etkinleştirerek host kaynaklarının VM’lerde daha verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, sadece bir tane sanal PC kullanacaksanız, Dynamic Memory seçeneğinin işaretini kaldırınız ve VM’ye sabit bir 4096 MB (4 GB) boyutu atayınız.

Adım 9: Configure Networking penceresinde bir ağ bağdaştırıcısı seçmeden devam ediniz.

Adım 10: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal hard diskin boyutunu kullanımınıza bağlı olarak arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Hyper-V, Windows Vista sanal makine için varsayılan olarak 127 GB disk kapasitesi belirlemiştir, fakat bu değeri minimum olarak önerilen 50 GB’ye ayarlayabilirsiniz.

Adım 11: Installation Options penceresinde, sanal makineye Windows Vista ISO dosyası eklemek için Install an operating system from a bootable image file seçeneğini işaretleyiniz ve Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 12: Summary penceresinde sanal bilgisayarın yapılandırma ayarlarını göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa, önceki ayarlara dönebilirsiniz ya da Finish’e tıklayarak sihirbazı kapatabilirsiniz.

Adım 13: Windows Vista sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra onun ayarlarını açınız ve host’unuzun donanım gücüne göre sanal işlemci sayısını 4’e veya daha yüksek bir sayıya ayarlayınız.

Adım 14: Vista, eski bir sistem olduğu için Hyper-V’nin varsayılan olarak tanımladığı yeni bağdaştırıcı kartını desteklemez ve bu yüzden İnternet’e veya yerel ağa bağlanamazsınız. Bu yüzden VM ayarlarında, varolan ağ bağdaştırıcısını siliniz ve Add Hardware (Donanım Ekle) seçeneği ile Legacy Network Adapter ekleyiniz. Eklediğiniz Legacy Network Adapter için oluşturduğunuz External Switch’i tanımlayınız.

Adım 15: Son olarak, Windows Vista’ya bağlanınız ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V’de Sanal Makine Kurulumu
2. Hyper-V ile Windows 8 Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.