Hyper-V Kullanarak Windows 7 Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 7 kurulum adımlarını gösterir.

Windows 7, ev ve ofis masaüstü bilgisayarlarında kullanım için Microsoft tarafından tasarlanan bir işletim sistemidir.

Bu sistemin geliştirilmesi 22 Temmuz 2009’da tamamlandıktan sonra resmi satış tarihi 22 Ekim 2009 olarak onaylandı.

Windows 7, kullanıcı için daha erişilebilir bir arayüze ve görevlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan yeni uygulamalara sahiptir.

Microsoft’un Windows 7 işletim sistemini fiziksel bilgisayarınız üzerine kurabilir veya bu videoyu ya da aşağıdaki adımları takip ederek sanal makine üzerinde onu çalıştırabilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 işletim sisteminize Hyper-V sanallaştırma yazılımını kurmak için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat açınız ve Hyper-V seçeneğini işaretledikten sonra OK’a tıklayınız ve kurulum tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatınız.

Adım 2: Başlat menüsünde Hyper-V Manager yazılımını bulunuz ve çalıştırınız. Sanallaştırma programını çalıştırdıktan sonra bir Windows işletim sistemi kurulumundan önce guest makinelerde kullanacağınız External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch, sanal PC’leri NAT (Network Address Translation) bağdaştırıcısını kullanarak yerel ağınıza bağlar, fakat genelde bu bağdaştırıcı ağ sorunlarına neden olabilir. Yerel ağınızdan bir IP adresi almak ve ağ bağlantısını daha sağlıklı yapmak için External Switch kullanmak daha iyidir. External bağdaştırıcıyı oluşturmak için Actions kısmından Virtual Switch Manager açınız.

Adım 3: Virtual Switch Manager’da External’ı seçiniz ve Create Virtual Switch butonuna tıklayınız ve daha sonra External bağdaştırıcıyı oluşturduktan sonra onun ayarlarında External Network ayarını fiziksel bilgisayarınızın Ethernet veya Wi-Fi bağdaştırıcısını seçiniz ve OK’a tıklayarak pencereyi kapatınız.

Adım 4: Şimdi, sanal makine oluşturma sihirbazını başlatmak için Actions / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 5: Before You Begin penceresi açıldığında manuel bir sanal makine oluşturmaya devam etmek için Next’e tıklayınız.

Adım 6: Specify Name and Location penceresinde kuracağınız Windows işletim sisteminin adını yazınız ve VM’yi harici bir konumda yedeklemek için Browse butonuna tıkladıktan sonra harici depolama aygıtınızdaki klasörü belirtiniz.

Adım 7: Specify Generation penceresinde Generation 1 ve Generation 2 olmak üzere iki adet donanım yazılımı türü vardır. Generation 1, Windows’un 7 gibi daha eski işletim sistemlerini kurmak için BIOS firmware destekler. Generation 2 ise, Windows 10 gibi daha yeni işletim sistemlerini kurmak için UEFI firmware destekler. Windows 7, resmi olarak UEFI sistemini desteklemediğinden dolayı BIOS türü için Generation 1’i seçiniz.

Adım 8: Assign Memory penceresinde Windows 7 sanal bilgisayara RAM boyutu atamanız gerekir. Eğer Hyper-V’de birden çok VM’yi aynı anda çalıştıracaksanız, Dynamic Memory özelliğini etkinleştirerek RAM kaynağının VM’lerde daha verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, sadece bir tane guest makine kullanacaksanız, Dynamic Memory seçeneğinin işaretini kaldırınız ve VM’ye sabit bir 4096 MB (4 GB) boyutu atayınız.

Adım 9: Configure Networking penceresinde oluşturduğunuz External ağ bağdaştırıcısını seçiniz.

Adım 10: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal hard diskin boyutunu kullanımınıza bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Hyper-V, Windows 7 sanal makine için varsayılan olarak 127 GB disk kapasitesi belirlemiştir, fakat bu değeri minimum olarak önerilen 50 GB’ye ayarlayabilirsiniz.

Adım 11: Installation Options penceresinde, sanal makineye Windows 7 ISO dosyası eklemek için Install an operating system from a bootable image file seçeneğini işaretleyiniz ve Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 12: Summary penceresinde sanal makinenin ayarlarını göreceksiniz. VM’de değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa, önceki ayarlara dönebilirsiniz ya da Finish’e tıklayarak sihirbazı kapatabilirsiniz.

Adım 13: Windows 7 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra onun ayarlarını açınız ve host’unuzun donanım gücüne göre sanal işlemci sayısını 4’e veya daha yüksek bir sayıya ayarlayınız.

Adım 14: Son olarak, Windows 7’ye bağlanınız ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V’de Sanal Makine Kurulumu
2. Hyper-V ile Windows 8 Kurulumu
3. Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
4. Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V ile Windows Vista Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.