Hyper-V Kullanarak Windows 10 Kurulumu

Bu makale size Microsoft Hyper-V sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 10 kurulum adımlarını gösterir.

Hyper-V, Microsoft tarafından geliştirilen sunucu ve kişisel bilgisayarlarda sanal makineler oluşturmanıza izin veren bir sanallaştırma yazılımıdır. Bu yazılımı sisteminizde kullanabilmek için fiziksel bilgisayarınızın işlemcisinin sanallaştırma desteğine sahip olması gerektiğini bilmelisiniz.

Intel veya AMD markasına sahip bir işlemci kullanıyorsanız, sanallaştırma desteğini ürün modelinize göre üretici websitesinden kontrol edebilirsiniz. Veya, üçüncü parti bir yazılım kullanarak bilgisayarınızın sanallaştırma özelliğini öğrenebilirsiniz.

Windows 10’da yerleşik olarak bulunan Hyper-V yazılımını Windows Özelliklerini Aç veya Kapat aracını kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Microsoft sanallaştırma yazılımını kurduktan sonra bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10’u guest makineye kurabilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 sisteminize Hyper-V sanallaştırma yazılımını kurmak için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat açınız ve Hyper-V işaretledikten sonra OK’a tıklayınız. Kurulum tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 2: Başlat menüsünde Hyper-V’yi arayınız ve çalıştırınız. Hyper-V Manager’ı açtıktan sonra işletim sistemi kurulumundan önce guest makinelerde kullanacağınız External Switch oluşturmanız gerekir. Default Switch, sanal makineleri NAT bağlantısını kullanarak yerel ağınıza bağlar, fakat çoğu durumda bu bağdaştırıcı ağ sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, External Switch oluşturmak için Action bölümünden Virtual Switch Manager’ı açınız.

Adım 3: Virtual Switch Manager’da oluşturmak istediğiniz sanal switch türünü seçiniz ve Create Virtual Switch butonuna tıklayınız. Ağ bağdaştırıcı oluşturulduktan sonra onun ayarlarında External Network ayarını host bilgisayarınızın ethernet veya Wi-Fi bağdaştırıcısını seçiniz ve OK’a tıklayarak pencereyi kapatınız.

Adım 4: Şimdi, sanal makine oluşturmak için Actions / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayarak sihirbazı açınız.

Adım 5: Before You Begin penceresi açıldığında manuel bir sanal bilgisayar oluşturmak için Next’e tıklayınız.

Adım 6: Specify Name and Location penceresinde Name kısmına kuracağınız sistemin adını yazınız ve VM’yi harici bir konumda yedeklemek istiyorsanız, Browse butonuna tıkladıktan sonra harici depolama aygıtınızdaki konumu belirtiniz.

Adım 7: Specify Generation penceresinde Generation 1 ve Generation 2 seçeneklerini göreceksiniz. Generation 1, daha eski sistemleri kurmak için BIOS firmware destekler. Generation 2 ise, daha yeni sistemleri kurmak için UEFI firmware destekler. Sanal makinenin güvenliği için Generation 2’yi seçiniz ve devam ediniz.

Adım 8: Assign Memory penceresinde sanal makineye RAM boyutu atamanız gerekecektir. Eğer Hyper-V’de birden çok VM çalıştıracaksanız, Dynamic Memory özelliğini etkinleştirerek host’un kaynaklarını VM’lere yönetimsel bir şekilde ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, sadece bir tane sanal bilgisayar kullanacaksanız, Dynamic Memory seçeneğinin işaretini kaldırınız ve VM’ye 4096 MB (4 GB) boyut atayınız.

Adım 9: Configure Networking penceresinde Virtual Switch Manager kullanarak oluşturduğunuz External Switch’i seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 10: Connect Virtual Hard Disk penceresinde sanal diskin boyutunu VM üzerinde yapacağınız işlemlere göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Hyper-V, Windows 10 sanal makine için varsayılan olarak 127 GB disk kapasitesi belirlemiştir, fakat bu değeri değiştirebilirsiniz.

Adım 11: Installation Options penceresinde, sanal makineye Windows 10 ISO dosyası eklemek için Install an operating system from a bootable image file seçeneğini seçiniz ve Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 12: Summary penceresinde sanal bilgisayar üzerinde yaptığınız ayarları göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa, önceki ayarlara dönebilirsiniz ya da Finish’e tıklayarak VM sihirbazını kapatabilirsiniz.

Adım 13: Windows 10 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra onun ayarlarını açınız ve host’unuzun donanım gücüne göre sanal işlemci sayısını 4’e veya daha yüksek bir sayıya çıkarınız.

Adım 14: Windows 10’a bağlanınız ve Start butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

   İlgili Yazılar

1. Hyper-V Nedir
2. Hyper-V Kurulumu
3. Sanal Makine Oluşturma
4. Hyper-V’de Windows XP Kurulumu
5. Hyper-V’de Windows 7 Kurulumu

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.