Mac’te VMware Fusion Üzerinde Sanal Makine Kurulumu

Bu makale size bir Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine oluşturma adımlarını gösterir.

VMware Fusion, Apple Mac OS X işletim sistemleri için geliştirilen ve bilgisayarınızda birden çok sanal makineyi aynı zamanda çalıştırmanıza izin veren bir sanallaştırma yazılımıdır.

Fusion sanallaştırma yazılımını Mac bilgisayarınıza kurduktan sonra bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip ederek Windows, Linux veya macOS sanal bilgisayarı kurabilirsiniz.

Adım 1: Mac’inize VMware Fusion 12 Pro deneme sürümünü veya ücretsiz sürümü olan Player’ı indirmek için VMware websitesini ziyaret ediniz.

⇒ https://www.vmware.com/products/fusion/fusion-evaluation.html

Adım 2: Geliştiricinin websayfasını aşağıya kaydırınız ve Pro veya Player bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 3: DMG uzantılı Installer dosyasını indirdikten sonra üzerine çift tıklayınız ve kurulum sihirbazı açtıktan sonra Fusion simgesine tıklayınız ve kurulumu yapınız.

Adım 4: macOS’ta Applications (Uygulamalar) açınız ve VMware Fusion çalıştırınız.

Adım 5: Select the Installation Method (Kurulum Yöntemi Seç) penceresinde, manuel bir VM oluşturmak için Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue (Devam Et) tıklayınız.

Adım 6: Choose Operating System (İşletim Sistemi Seç) penceresinde, kurmak istediğiniz Windows, Linux, Apple OS X, VMware ESX veya diğer sistemlerden birini seçiniz ve sistem versiyonunu işaretledikten sonra tekrar Continue tıklayınız.

Adım 7: Choose Firmware Type (Bellenim Türünü Seç) penceresinde, Windows’un veya diğer sistemlerin eski sürümünü kuracaksanız, Legacy BIOS seçiniz. Eğer Windows 10 kuracaksanız, sistemin UEFI desteği olduğu için ilgili seçeneği ve ayrıca Secure Boot işaretleyiniz.

Adım 8: Choose a Virtual Disk (Bir Sanal Disk Seç) penceresinde, önceden kurduğunuz VM’nin sanal diskini tekrar oluşturduğunuz VM’ye ekleyebilirsiniz. Sıfırdan bir Windows kurmak için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 9: Finish (Bitir) penceresinde ayarlarını yaptığınız VM’ye ait özet bilgileri görebilirsiniz. VM’nin ayarlarını daha detaylı yapmak ve bir ISO imajı eklemek için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıklayınız.

Adım 10: System Settings (Sistem Ayarları) altında Processors & Memory (İşlemciler ve Bellek) tıklayınız ve sanal makineye 2 adet işlemci ve host bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre uygun bir bellek değeri atayınız.

Adım 11: Removable Devices (Çıkarılabilir Aygıtlar) altında CD/DVD (SATA) tıklayınız ve açılan pencerede açılır listeden Choose a disc or disc image (Bir disk veya disk imajı seç) seçiniz ve ISO dosyasını ekleyiniz.

Adım 12: Sanal bilgisayarınızı çalıştırınız ve Windows, Linux veya macOS kurulumunu yapınız.

Adım 13: Guest işletim sistemini kurduktan sonra, araç çubuğunda Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız ve sihirbazı çalıştırınız.

Adım 14: Guest makinenizin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırmak ve Mac’inizle dosya transferi yapmak için VMware Tools kurunuz ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Copyright © 2018 - 2024