VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 10 Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 10 kurulum adımlarını gösterir.

macOS sisteminizin yanında Windows 10 işletim sistemini kullanmak istiyorsanız, dualboot kurulum yapabilir veya bir sanal makine kullanabilirsiniz.

Mac bilgisayarlarında Boot Camp programı ücretsiz olarak yerleşiktir. Fakat, Boot Camp ile bir Windows sistemi kurduğunuzda sisteme geçiş yapmak istediğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız.

Apple bilgisayarınız üzerinde sanal makinede Windows 10 sistemi kullanmayı tercih ettiğinizde sisteme hızlı bir şekilde erişebilir ve sık kullandığınız uygulamaları sisteminize entegre edebilirsiniz.

VMware Fusion yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bu video eğitimi izleyerek veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows 10 sistemini kurabilirsiniz.

Adım 1: VMware Fusion Pro’yu açtıktan sonra kurulum seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 2: İşletim sistemi seçim penceresinde Windows 10 x64 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Firmware türü seçim penceresinde UEFI ve Secure Boot seçeneklerini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 4: Sanal disk seçim penceresinde temiz bir Windows kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur ile devam ediniz.

Adım 5: Sanal makinenin özet bilgilerini gösteren pencerede donanım ayarlarını daha iyi yapmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 6: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz konumu seçiniz ve devam ediniz.

Adım 7: Sanal bilgisayarın ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 1 veya 2 adet sanal işlemci ekleyiniz. Host bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre de VM’nize bellek boyutu atayınız.

Adım 8: Network Adapter donanım ayarlarını açınız ve sanal ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak değiştiriniz. Ethernet ile VM’nizi host’unuzun yerel ağına bağlayabilirsiniz. Ayrıca, aynı pencerede Advanced Options tıklayınız ve IOMMU özelliğini etkinleştiriniz.

Adım 9: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve Mac’inize indirdiğiniz Windows 10 ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 10: Windows sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 11: Windows 10’u kurduktan sonra sanallaştırma programının araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız.

Adım 12: VMware Tools kurulumunu yapınız ve sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 13: VMware Tools kurduktan sonra Windows 10 guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024