VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 7 Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede Windows 7 kurulum adımlarını gösterir.

VMware Fusion sanallaştırma yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bu video eğitimi izleyerek veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows 7 Ultimate sistemini kurabilirsiniz.

Adım 1: VMware Fusion Pro’yu kurup açtıktan sonra sanal makine kurulum seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 2: Guest işletim sistemi seçim penceresinde Windows 7 x64 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Firmware türü seçim penceresinde Legacy BIOS işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 4: Sanal disk seçim penceresinde temiz bir Windows 7 kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur ile devam ediniz.

Adım 5: Sanal makinenin özet bilgilerini gösteren pencerede donanım ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 6: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz konumu seçiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 7: Windows 7 guest makinenin ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 1 veya 2 adet sanal işlemci ekleyiniz. Host bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre de VM’nize sanal bellek boyutu atayınız.

Adım 8: Network Adapter donanım ayarlarını açınız ve sanal ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak yapılandırınız. Guest makinede Ethernet kullanarak host’unuzun yerel ağına bağlayabilirsiniz. Ayrıca, aynı pencerede Advanced Options tıklayınız ve IOMMU özelliğini işaretleyiniz.

Adım 9: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve Mac’inize indirdiğiniz Windows 7 ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 10: Windows 7 sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 11: Windows 7’yi kurduktan sonra Fusion araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools seçeneğine tıklamayınız! Eğer güncel sürümü kurmaya çalışırsanız kurulum tamamlanmayacaktır. Bu yüzden, VMware Tools’un 11. sürümünü indiriniz ve imaj dosyasını VM’ye ekledikten sonra kurulum yapınız.

Adım 12: VMware Tools kurulumunu tamamladıktan sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Adım 13: VMware Tools kurduktan sonra Windows 7 guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024