VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Windows 2000 kullanmak isteyen bir Mac kullanıcısı mısınız? VMware Fusion 12 Pro bunun için mükemmeldir. Bu kılavuzda, Mac’inizde çalıştırmak için VMware Fusion 12 Pro’da yeni bir sanal makinenin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Win2K iyi çalışmasını sağlamak için sanal makineyi nasıl kuracağınızı ve güncelleştirmeleri ve araçları nasıl yükleyeceğinizi öğreneceksiniz. Hadi başlayalım!

Mac PC'ye Windows 2000 Kurma

Credit: Microsoft

Windows 2000 Sistemini macOS PC’de Çalıştırabilir Miyim?

VMware Fusion 12 Pro ile Windows 2000’i Mac’inizde çalıştırabilirsiniz. PC’nizde sanal bir bilgisayar oluşturmanıza ve ardından Win2K’yi bu bilgisayara yerleştirmenize olanak tanıyan bir yazılımdır. Apple sisteminizde kurulumu yapmak için bu makaledeki adımları uygulamanız yeterlidir. Her şey ayarlandıktan sonra onu diğer sistemler gibi kullanabilirsiniz.

Bu yazılımı kullanarak yeni bir sanal makine oluşturduğunuzda Win2K işletim sistemini kullanabilirsiniz. Bu eğitim videosunu izleyerek veya aşağıdaki adımları takip ederek bunu yapabilirsiniz.

Windows 2000’i Mac PC’deki VM’ye Yükleme

 1. VMware Fusion Pro’yu kurup açtığınızda, sanal makinenizi ayarlamak için farklı seçenekler göreceksiniz. Özel bir sanal makine oluşturmak için Create a custom virtual machine seçin ve Continue (Devam Et) tıklayın. Bu, ihtiyacınıza uygun ayarları ve yapılandırmaları seçebileceğiniz yeni bir alan açar.
 2. Lütfen Konuk İşletim Sistemi penceresindeki seçeneklerden Windows 2000’i seçin. Karar verdikten sonra kuruluma devam etmek için “Devam Et”e tıklayın.
 3. Devam etmeden önce ürün yazılımı türü penceresindeki seçeneklerden Eski BIOS türünü seçtiğinizden emin olun.
 4. Sıfırdan kurmak için sanal disk penceresinde Create new virtual disk (Yeni sanal disk oluştur) seçeneğini seçin.
 5. Sanal makinedeki donanım cihazlarının ayarlarını değiştirmek istiyorsanız VM’nin özet penceresinde Customize Settings (Ayarları Özelleştir) seçeneğine tıklayın.
 6. Sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğinizde Save As (Farklı Kaydet) penceresini açınız. Ardından, onu tutmak için bir nokta seçebilir veya varsayılan konuma sadık kalabilirsiniz.
 7. Win2K konuk makinenizi kurmak için ayarlarına gidin. Processors & Memory (İşlemciler ve Bellek) seçeneğini tıklayın. Orada kaç tane sanal işlemci istediğinizi ve sanal sisteminize ne kadar RAM vermeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Genellikle bir sanal işlemci ve 1 GB RAM kullanmak iyidir.
 8. Bundan sonra Ağ Bağdaştırıcısı ayarlarını açın. Sanal ağ bağdaştırıcısı türünü Ethernet olarak ayarlayın. Bu, konuk makinenizin ana makinenizin yerel ağına erişmesini sağlar. Ana makineniz ve konuk makineleriniz arasında dosya ve veri paylaşımını kolaylaştırır.
 9. Mac PC’nize Windows 2000 kurulumu yapmak için indirdiğiniz ISO dosyasını sanal PC’ye ekleyiniz. CD/DVD’ye (SATA) gidin ve ISO dosyasını ekleyin. Ardından sanal makinenin ayarlarını kapatın ve konuk makinenizi Fusion’da çalıştırın. VM’nin kurulumunu başlatın ve bitmesini bekleyin.
 10. Bu işletim sistemini yükledikten sonra KB835732 güncellemesini yükleyin ve sisteminizi yeniden başlatın. Ardından Sanal Makineye gidin ve Fusion menüsünden Install VMware Tools (VMware Tools’u Yükle) seçeneğini seçin. KB835732 yüklendikten sonra aynı adımları tekrar uygulayın.
 11. VMware Tools kurulu olduğundan, Windows 2000 konuk makinesinin ekran çözünürlüğünü tüm ekrana sığacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca dosyaları ana makine ile sanal makine arasında taşıyabilirsiniz; bu, Windows dosyalarınızla çalışmayı kolaylaştırır.

Sonuç

Özetlemek gerekirse VMware Fusion 12 Pro, Windows 2000 çalıştırmak isteyen Mac kullanıcıları için mükemmel bir araçtır. Yeni bir sanal makine kurmak kolaydır ve doğru ayarlarla sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bu kılavuzdaki adımları izleyerek uygulamayı PC’nize yükleyebilir ve tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. VMware Fusion, ekran çözünürlüğünü ayarlamaktan ana makine ile VM arasında dosya aktarımına kadar Windows dosyalarıyla çalışmayı kolaylaştırır. Bir deneyin ve ne kadar pürüzsüz olabileceğini görün!

Apple bilgisayarınıza farklı Windows türleri yüklemek istiyorsanız basit kılavuzlarımıza göz atın. Mac’inize Windows 95 kurmak için bir rehberimiz var. Ayrıca Mac’inize Windows 98 kurmak için de ilgili kılavuzumuza da bakabilirsiniz. Bu kılavuzlar size her adımı açıkça gösterir. Bir sanal makine kurmanıza ve bu eski Windows sürümlerini bilgisayarınıza yerleştirmenize yardımcı olurlar. VMware Fusion gibi yazılımlarla bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ekstra malzeme satın almadan birçok türde sistemi çalıştırmanıza olanak tanır.

Copyright © 2018 - 2024