VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede Windows 2000 kurulum adımlarını gösterir.

VMware Fusion sanallaştırma yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bu video eğitimini izleyerek veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows 2000 işletim sistemini kurabilirsiniz.

Adım 1: VMware Fusion Pro’yu kurup açtıktan sonra sanal makine kurulum seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue ile devam ediniz.

Adım 2: Guest işletim sistemi seçim penceresinde Windows 2000 sistemini seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Firmware türü seçim penceresinde Legacy BIOS türünü işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 4: Sanal disk seçim penceresinde temiz bir Windows 2000 kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur seçeneği ile devam ediniz.

Adım 5: Sanal makinenin özet bilgilerini gösteren pencerede donanım aygıtlarının ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 6: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz konumu belirtiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 7: Windows 2000 guest makinenin ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 1 sanal işlemci ve 1 GB RAM boyutu yapılandırınız.

Adım 8: Network Adapter donanım ayarlarını açınız ve sanal ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak yapılandırınız. Guest makinede Ethernet kullanarak host’unuzun yerel ağına ulaşabilirsiniz.

Adım 9: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve Mac’inize indirdiğiniz Windows 2000 ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 10: Windows 2000 sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 11: Windows 2000’i kurduktan sonra Fusion araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools seçeneğine tıklamadan önce KB835732 güncellemesini kurunuz ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 12: KB835732 kurduktan sonra araç menüsünden bu kez Virtual Machine / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız.

Adım 13: VMware Tools kurduktan sonra Windows 2000 guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows Me Kurulumu
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Windows 8 Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.