VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 8/8.1 Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 8/8.1 kurulum adımlarını gösterir.

Apple’ın macOS işletim sistemlerinde bir sanal makinede Windows veya Linux çalıştırmak istediğinizde Boot Camp veya VMware Fusion yazılımını kullanabilirsiniz.

Boot Camp programı ile kurduğunuz bir işletim sistemini çalıştırmak istediğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden Boot Camp yerine VMware Fusion kullanarak sanal işletim sisteminize anında geçiş yapabilirsiniz.

Fusion Pro yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bu video eğitimi izleyerek veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows 8x sürümünü kurabilirsiniz.

Adım 1: VMware Fusion Pro’yu kurup çalıştırdıktan sonra kurulum seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 2: İşletim sistemi seçim penceresinde Windows 8x x64 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Firmware türü seçim penceresinde UEFI ve Secure Boot seçeneklerini işaretledikten sonra devam ediniz.

Adım 4: Sanal disk penceresinde temiz bir Windows 8x kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur seçeneği ile devam ediniz.

Adım 5: Sanal makinenin özet bilgilerinde sanal donanım ayarlarını daha iyi yapmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 6: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz konumu varsayılan konumdan başka bir konum yapılandırabilirsiniz.

Adım 7: Sanal bilgisayarın ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 4 adet sanal işlemci ekleyiniz. Host bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre de VM’nize 2 GB veya daha yüksek bellek boyutu atayınız. Ek olarak, Advanced Options tıklayınız ve IOMMU özelliğini etkinleştiriniz.

Adım 8: Network Adapter donanım ayarlarında sanal ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak değiştiriniz. Ethernet bağdaştıcısını seçtiğinizde VM’nizi host’unuzun yerel ağına bağlayabilirsiniz.

Adım 9: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve Mac’inize indirdiğiniz Windows 8.1 Pro ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 10: Windows 8x sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 11: Windows 8’i kurduktan sonra Fusion araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız.

Adım 12: VMware Tools kurulumunu yapınız ve sanal Windows 8 sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 13: VMware Tools kurduktan sonra Windows 8 guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024