VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows 98 Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede Windows 98 kurulum adımlarını gösterir.

VMware Fusion sanallaştırma yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra FE (First Edition) için bu videoyu SE (Second Edition) için ise bu video eğitimini izleyerek ya da aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows 98 işletim sistemini kurabilirsiniz.

FE (First Edition)

SE (Second Edition)

Adım 1: Mac’inize VMware Fusion Pro’yu kurduktan sonra sanal makine kurulum yöntemleri seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 2: Guest işletim sistemi seçim penceresinde Windows 98 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Sanal disk seçim penceresinde temiz bir Windows 98 kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur ile devam ediniz.

Adım 4: Sanal makinenin özet bilgilerini gösteren pencerede sanal donanım ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 5: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz harici bir konumu seçiniz veya varsayılan konumu onaylamak için Save tıklayınız.

Adım 6: Windows 98 guest makinenin ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 1 adet sanal işlemci ekleyiniz. Sanal PC’nize 512 MB RAM boyutu atayınız.

Adım 7: Network Adapter ayarlarında ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak yapılandırınız. Windows 98 guest makinede Ethernet kullanarak host’unuzun yerel ağına bağlanabilirsiniz.

Adım 8: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve macOS işletim sisteminize indirdiğiniz Windows 98 ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 9: Windows 98 sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 10: Mac’inize Windows 98’i kurduktan sonra Fusion araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız ve sanal makine sürücülerini kurunuz.

Adım 11: VMware Tools kurulumunu tamamladıktan sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Adım 12: VMware Tools kurduktan sonra Windows 98 guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows Me Kurulumu
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Windows 8 Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Windows 2000 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.