VMware Fusion Kullanarak macOS Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Bu makale size Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede Windows Vista kurulum adımlarını gösterir.

VMware Fusion yazılımı ile sisteminizde yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bu video eğitimini izleyerek veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Windows Vista sistemini kurabilirsiniz.

Adım 1: Mac’inize VMware Fusion Pro’yu kurduktan sonra sanal makine kurulum yöntemleri seçeneklerinde Create a custom virtual machine seçeneğini seçiniz ve Continue tıklayınız.

Adım 2: Guest işletim sistemi seçim penceresinde Windows Vista x64 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Adım 3: Vista eski bir sistem olduğu için Firmware türü seçim penceresinde Legacy BIOS işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 4: Sanal disk seçim penceresinde temiz bir Windows Vista kurulumu için yeni bir sanal disk oluştur ile devam ediniz.

Adım 5: Sanal makinenin özet bilgilerini gösteren pencerede sanal donanım ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings tıklayınız.

Adım 6: Save As penceresi açıldığında sanal bilgisayarınızı kaydetmek istediğiniz harici bir konumu seçiniz veya varsayılan konumu onaylamak için Save tıklayınız.

Adım 7: Windows Vista guest makinenin ayarları açıldığında Processors & Memory tıklayınız ve sanal sisteminize 4 adet sanal işlemci ekleyiniz. Mac bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre de VM’nize sanal bellek boyutu atayınız.

Adım 8: Network Adapter ayarlarında ağ bağdaştırıcının türünü Ethernet olarak yapılandırınız. Windows Vista guest makinede Ethernet kullanarak host’unuzun yerel ağına bağlanabilirsiniz. Ayrıca, aynı pencerede Advanced Options tıklayınız ve daha iyi bellek yönetimi için IOMMU özelliğini işaretleyiniz.

Adım 9: Son olarak CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve macOS işletim sisteminize indirdiğiniz Windows Vista Ultimate SP2 ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 10: Windows Vista sanal makinenin ayarlarını kapatınız ve Fusion programında guest makinenizi çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 11: Mac’inize Windows Vista’yı kurduktan sonra Fusion araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools seçeneğine tıklamayınız! Eğer güncel sürümü kurmaya çalışırsanız kurulum hatası alacaksınız. Bu yüzden, aşağıdaki bağlantıdan VMware Tools’un 11.0.6 sürümünü indiriniz ve imaj dosyasını VM’ye ekledikten sonra kurulum yapınız.

https://packages.vmware.com/tools/releases/11.0.6/windows/

Adım 12: VMware Tools 11.0.6 kurulumunu tamamladıktan sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Adım 13: VMware Tools kurduktan sonra Windows Vista guest makinenin ekran çözünürlüğünü tam ekrana sığdırabilir ve host ile VM arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024