Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows Me (Millennium) Kurulumu

Bu makale size Oracle VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows Me (Millennium Edition) kurulum adımlarını gösterir.

Windows Me (Millennium Edition), Windows 98 ile Windows XP arasında bir bağlantı görevi gören Microsoft’un işletim sistemi sürümlerinden biriydi.

Microsoft, ticari alan için işletim sisteminin yeni sürümü olan Windows 2000’in başarılı bir şekilde piyasaya sürdükten sonra, ev kullanıcılarının platformlarını güncellemelerine izin vermek için Millennium sürümü yayınlamaya karar verdi. Windows Me, Windows XP’nin piyasaya sürülmesine kadar, bu işletim sistemini kullanan kullanıcılar için bir çok sistem ve donanım hatalarına neden oldu.

Fiziksel bilgisayarınızda Windows Me’yi kurup denemek istediğinizde ne yazık ki güncel teknolojileri kullanamayacaksınız ve donanımların sürücülerini bulamayacaksınız. Dolayısıyla, VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımı kullanarak sanal makine üzerinde Windows Me’yi bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip ederek kurabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Windows Me/Millennium işletim sisteminin ISO dosyasını veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Oracle yazılımını çalıştırdıktan sonra onun menüsünden veya kısayol araçlarından New butonuna tıklayarak yeni bir sanal PC oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına WindowsMe yazdıktan sonra Type ve Version kısmındaki değerleri kontrol ediniz. Oluşturacağınız VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından harici bir HDD veya SSD depolama aygıtınızın konumunu ayarlayınız.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows Me sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Varsayılan olarak WinMe’nin maksimum RAM değeri 512 MB’dir, fakat 1 GB boyut seçebilirsiniz.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows Millennium sanal bilgisayarı için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak etkin olduğu için direk olarak Next’e tıklayınız. Bu pencerede, daha önceden kurmuş olduğunuz bir guest makine varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile sanal disk dosyanızı ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, VDI (VirtualBox Disk Image) disk türünü seçiniz ve ardından Next’e tıklayınız. Bu penceredeki diğer disk türleri diğer sanallaştırma programları tarafından kullanılmaktadır, bu yüzden Oracle VM VirtualBox yazılımı için en uygun seçenek VDI disk türü olduğu için onu seçmenizde fayda vardır.

Adım 7: File Location and Size penceresinde kurulum lokasyonundan hariç bir konum seçmek istiyorsanız, klasör simgesine tıklayınız ve fiziksel bilgisayarınız üzerinde oluşturduğunuz konumu seçebilirsiniz. Son olarak, Windows Millennium sanal diskin kapasitesini 4 GB olarak yapılandırınız.

Adım 8: Windows Me sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, Windows’un ISO kurulum medyasını guest makineye eklemek ve diğer sanal donanım ayarlarını yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: VirtualBox, Windows 9x sürümleri için Guest Additions yazılımını desteklemediği için fiziksel bilgisayarınızın donanımlarını sanal makinede kullanamayacaksınız ve ayrıca Shared Clipboard ve Drag and Drop gibi özellikleri etkinleştiremeyeceksiniz.

Adım 10: System / Motherboard penceresinde birincil önyükleme aygıtını Optical olarak yapılandırınız ve Floppy aygıtını devre dışı bırakınız.

Adım 11: WinMe sanal bilgisayar için birden fazla sanal işlemci sayısı yapılandırmak istiyorsanız, öncelikle Motherboard donanımında I/O APIC ektinleştiriniz ve ardından sanal CPU sayısını belirtiniz.

Adım 12: Guest Additions kurulamadığı için normalde Display / Screen ayarlarında 3D grafik hızlandırmayı etkinleştirmenize gerek yoktur, fakat görüntü bağdaştırıcı sürücüsünü manuel olarak kuracağınız için o seçeneği yinede etkinleştiriniz.

Adım 13: Storage ayarlarında IDE denetleyicisinin I/O Cache özelliğinin ve WindowsVista.vdi sanal disk dosyasının SSD (Solid-State Drive) olarak yapılandırdığınızı kontrol ettikten sonra VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows Millennium sanal PC’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız. Display ve USB 2.0 aygıtların sürücülerini kurmak için ise video eğitiminin tamamını izleyiniz.

Copyright © 2018 - 2024