Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 2000 Kurulumu

Bu makale size VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2000 kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini ilk önce Aralık 1999 sonunda şirketlere yayınladı ve daha sonra genel kullanım için 17 Şubat 2000’de yayınladı.

Windows 2000 veya Win2K, ofis, iş istasyonu ve sunucu için geliştirilmiştir ve genel kullanıcılar tarafından kullanımı kolay, yüksek kararlılığa sahip bir NT çekirdek işletim sistemi sürümüdür. Service Pack 4 (5.0.2195.6717) son sürümüdür ve genişletilmiş desteği Temmuz 2010’da sonlandırıldı.

Genel olarak kullanıcılar için geliştirilmiş bir işletim sistemi değildir, ancak önceki sistemin başarısızlığından sonra genel kullanıcıların da ilgisini çekmeye başladı.

DOS’ta çalışan Windows 9x serisinin aksine, NT serisi yüksek kararlılığı ile kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmeye başladı. O zamandan beri, hem iş istasyonları hem de istemciler için piyasaya sürülen Windows 2000 Professional, Windows Me’nin yerini aldı ve ardından Windows XP SP1’in geliştirilmesine neden oldu.

VirtualBox programını kullanarak Windows 2000 SP4 işletim sistemini bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip ederek sanal makine üzerine kurabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 2000 işletim sisteminin ISO dosyasını bu bağlantıdan veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Oracle yazılımını çalıştırdıktan sonra onun menüsünden veya kısayol araçlarından New butonuna tıklayınız ve VM oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına Windows2000 yazınız ve VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından kurulum lokasyonunu değiştiriniz.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows 2000 sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Minimum RAM değeri olarak 4 GB RAM boyutu ayarlayınız ve devam ediniz.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows 2000 sanal bilgisayarı için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak seçili olduğu için bu adımda direk olarak Next ile devam ediniz. Daha önceden kurmuş olduğunuz bir guest makine varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile sanal disk dosyanızı ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini seçiniz. Bu penceredeki diğe disk türlerinden VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk dosyasıdır. VMDK ise, VMware Workstation gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan sanal disk türüdür. Oracle VM VirtualBox yazılımı için en uygun seçenek VDI disk türü olduğu için onu seçmenizde fayda vardır.

Adım 7: File Location and Size penceresinde sanal hard disk aygıtının depolanacağı konumu değiştirebilirsiniz. Eğer sanal diskin farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, klasör simgesine tıklayınız ve fiziksel bilgisayarınız üzerinde oluşturduğunuz klasörü seçebilirsiniz. Son olarak, Win2K sanal diskin kapasitesini 4 GB olarak yapılandırınız.

Adım 8: Windows 2000 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, Windows’un ISO kurulum medyasını guest makineye eklemek ve diğer sanal donanım ayarlarını yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: Genel / Advanced penceresinde sanal makine ile host fiziksel bilgisayarınız arasıdna dosya paylaşımını etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini Bidirectional olarak ayarlayınız.

Adım 10: System / Motherboard penceresinde birinci önyükleme aygıtını Optical sürücü olarak ayarlayınız ve Floppy aygıtını devre dışı bırakınız.

Adım 11: Win2K sanal bilgisayar için birden fazla sanal işlemci sayısı yapılandırmak istiyorsanız, öncelikle Motherboard donanımında I/O APIC ektinleştiriniz ve ardından System / Processor sekmesinde bu değeri 4 sanal CPU olarak yapılandırınız.

Adım 12: Display / Screen ayarlarında VM’de 3D grafiklerin daha iyi işlenebilmesi için Acceleration (Hızlandırma) seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 128 MB olarak yapılandırınız.

Adım 13: Storage ayarlarında IDE denetleyicisinin I/O Cache özelliğini etkin olduğundan emin olduktan sonra WindowsVista.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid-State Drive) olarak ayarlayınız ve son olarak VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows 2000 sanal PC’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız.

Copyright © 2018 - 2024