Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 95 Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı kullanılarak oluşturulan yeni bir sanal makineye Windows 95 kurulum adımlarını gösterir.

16 ve 32 bit tabanlı hibrit grafik kullanıcı arabirime sahip olan Windows 95, Ağustos 1995’in sonunda Microsoft şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Ancak, standart desteği 2000’de ve genişletilmiş desteği ise 2001’de sona erdi.

Kullanıcılar için daha gelişmiş bir arayüz sunan ve görev çubuğunun ve Başlat menüsünün geliştirildiği ilk sürümdür.

Microsoft’un bu işletim sistemini geliştirmesindeki en büyük hedef kitlesi yalnızca iş kullanıcıları değildi, aynı zamanda ev kullanıcılarını kazanmayı hedeflemesiydi. Bu yüzden çoklu görevleri gerçekleştirebilmeleri için 32 bit mimariye geçiş yapıldı.

Günümüz kişisel bilgisayarlarda Windows’un eski sistemlerini kullanmak neredeyse imkansızdır. Çünkü yeni teknolojilerin eski sistemler ile kullanımı mümkün değildir. Dolayısıyla, Oracle VM VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımı kullanarak sanal makine üzerinde Windows 95’i kullanabilmek için bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 95 işletim sisteminin ISO dosyasını veya İnternet’teki bir kaynaktan bilgisayarınıza indirin.

Adım 2: Oracle yazılımını çalıştırdıktan sonra, yeni bir VM oluşturma sihirbazını başlatmak için araç menüsünden veya kısayol araçlarından Yeni simgesine tıklayın.

Adım 3: Ad ve İşletim Sistemi penceresinde, Ad alanına Windows95 yazın ve Tür ve Sürüm alanlarındaki değerleri kontrol edin. Oluşturacağınız sanal PC’yi farklı bir lokasyonda saklamak istiyorsanız Makine Klasörü kısmından harici HDD, SSD veya NVMe depolama cihazınızdaki lokasyonu seçiniz.

Adım 4: Memory Size penceresinde Windows 95 sanal makine için maksimum RAM boyutunu 512 MB olarak ayarlayın. Gerçek dünyada varsayılan olarak, Win95’in maksimum RAM boyutu 480 MB’dir.

Adım 5: Hard Disk penceresinde Windows 95 sanal bilgisayar için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekmektedir. Bu pencerede daha önce kurmuş olduğunuz bir misafir makineniz varsa Mevcut sanal HDD ekle seçeneği ile eski sanal makinenizin diskini ekleyebilirsiniz. Ancak sıfırdan kurulum yapmak için Create a new virtual hard disk seçeneğiyle devam edin.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde Oracle tarafından önerilen VDI (VirtualBox Disk Image) disk tipini seçiniz. Bu penceredeki diğer disk türleri başka sanallaştırma programları tarafından kullanıldığı için bunları farklı durumlarda kullanabilirsiniz.

Adım 7: Dosya Konumu ve Boyutu penceresinde kurulum konumundan başka bir konum seçmek istiyorsanız, klasör simgesine tıklayın ve klasörün konumunu belirtin. Son olarak Windows 95 sanal diskinin kapasitesini 2 GB olarak yapılandırın.

Adım 8: Windows 95 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, Windows’un ISO kurulum medyasını konuk makineye eklemek ve diğer sanal donanım ayarlarını yapmak için Ayarlar’a tıklayın.

Adım 9: VirtualBox, Windows 9x sürümleri için Misafir Eklemeleri desteklemediğinden, fiziksel bilgisayarınızın donanımını sanal makinede kullanamayacaksınız ve ayrıca Paylaşılan Pano ve Sürükle Bırak gibi özellikleri etkinleştiremeyeceksiniz. Ancak, video eğitiminde ekran çözünürlüğünü ve renk derinliğini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Adım 10: System / Motherboard penceresinde birincil önyükleme aygıtını Optik olarak yapılandırın ve Floppy (Disket) aygıtını listeden silin. İndirdiğiniz ISO dosyası önyüklenebilir olduğundan, Windows 95’i Disket aygıtı olmadan yükleyebilirsiniz.

Adım 11: Win95 sanal bilgisayar için birden fazla sayıda sanal işlemci yapılandırmak istiyorsanız, önce Anakart ayarlarında I/O APIC’yi etkinleştirin ve ardından sanal CPU sayısını artırın.

Adım 12: Depolama ayarlarında IDE denetleyicisinin I/O Cache özelliğini ve Windows95.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid State Drive) olarak yapılandırdığınızı kontrol ettikten sonra, Empty ve ardından DVD simgesine tıklayarak Windows ISO dosyasını VM’ye ekleyin ve görüntü dosyasını ekleyin.

Adım 13: Windows 95 sanal PC’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayın ve kurulumu başlatın. Ekran ve USB bellekler için sürücüleri yüklemek için eğitim videosunun tamamını izleyin.

NOT: Windows 95 sistem dosyalarını kopyalamak için FDISK aracını açtıktan sonra aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

➦ fdisk
➦ Y tuşuna bas.
➦ format C:
➦ Y tuşuna bas.
➦ Enter tuşuna bas.
➦ C:
➦ dir
➦ mkdir WIN95
➦ copy R:\WIN95\*.* C:\WIN95

Copyright © 2018 - 2024