Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 98 Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows 98 FE ve SE (First/Second Edition) kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, Windows 95 işletim sistemine bir gelişme olarak Windows 98’in ilk versiyonunu 25 Haziran 1998’da piyasaya sürdü.

Windows 98’in ticari olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanıcılar İnternet Explorer 4 sürümü ile websayfalarını daha hızlı ziyaret edebilmekteydi. Hatta kişisel websayfalarının geliştirilmesi ve yayınlanması için Frontpage Express uygulamasını içeriyordu.

Windows 98’in temel özellikleri arasında daha iyi AGP desteği, işlevsel USB sürücüleri, FAT32 dosya sistemi, 2 GB’tan daha büyük disk desteği, çoklu monitör ve ACPI desteği yer alır.

Fiziksel bilgisayarınızda Windows 98’i kurup denemek istediğinizde ne yazık ki güncel teknolojileri kullanamayacaksınız ve donanımların sürücülerini bulamayacaksınız. Bu yüzden, VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımı kullanarak sanal makine üzerinde Windows 98 sisteminin FE sürümü için bu videoyu ve SE sürümü için bu videoyu takip ederek veya aşağıdaki adımları takip ederek kurabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 98 FE veya SE işletim sisteminin ISO dosyasını aşağıdaki bağlantılardan veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

FE:
SE:

Adım 2: Oracle yazılımını çalıştırdıktan sonra araç menüsünden veya kısayol araçlarından New simgesine tıklayarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına Windows98 yazdıktan sonra Type ve Version kısmındaki değerleri kontrol ediniz. Oluşturacağınız VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından harici bir HDD, SSD veya NVMe depolama aygıtınızdaki konumu seçiniz.

Adım 4: Memory Size penceresinde, Windows 98 FE sanal makine için maksimum 1 GB RAM boyutu ayarlayınız. Gerçek senaryoda varsayılan olarak Win98’in maksimum RAM değeri 1.5 GB’dir, fakat 1 GB boyutu seçmeniz daha stabil olacaktır.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows 98 sanal bilgisayarı için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Bu pencerede, daha önceden kurmuş olduğunuz bir guest makine varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile eski VM’nizin diskini ekleyebilirsiniz. Fakat, temiz kurulum yapmak için Create a virtual hard disk seçeneği ile devam ediniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, VDI (VirtualBox Disk Image) disk disk türünü seçiniz. Bu penceredeki diğer disk türleri diğer sanallaştırma programları tarafından kullanıldığı için Oracle VM VirtualBox yazılımı için en iyi seçenek değildirler.

Adım 7: File Location and Size penceresinde kurulum lokasyonundan hariç bir konum seçmek istiyorsanız, klasör simgesine tıklayınız ve oluşturduğunuz klasörü seçiniz. Son olarak, Windows 98 sanal diskin kapasitesini 2 GB olarak yapılandırınız.

Adım 8: Windows 98 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, Windows’un ISO kurulum medyasını guest makineye eklemek ve diğer sanal donanım ayarlarını yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: VirtualBox, Windows 9x sürümleri için Guest Additions yazılımını desteklemediği için fiziksel bilgisayarınızın donanımlarını sanal makinede kullanamayacaksınız ve ayrıca Shared Clipboard ve Drag and Drop gibi özellikleri etkinleştiremeyeceksiniz. Fakat, video eğitiminin içeriğinde ekran çözünürlüğünün ve renk bitinin nasıl değiştirildiğini öğrenebilirsiniz.

Adım 10: System / Motherboard penceresinde birincil önyükleme aygıtını Optical olarak yapılandırınız ve Floppy aygıtını devredışı bırakınız.

Adım 11: Win98 sanal bilgisayar için birden fazla sanal işlemci sayısı yapılandırmak istiyorsanız, öncelikle Motherboard ayarlarında I/O APIC ektinleştiriniz ve ardından sanal CPU sayısını arttırınız.

Adım 12: Storage ayarlarında IDE denetleyicisinin I/O Cache özelliğinin ve Windows98.vdi sanal disk dosyasının SSD (Solid-State Drive) olarak yapılandırdığınızı kontrol ettikten sonra VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 13: Windows 98 FE sanal PC’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız. Display ve USB 2.0 aygıtların sürücülerini kurmak için ise video eğitiminin tamamını izleyiniz.

Copyright © 2018 - 2024