VMware Workstation Kullanarak Debian 10 Kurulumu

Bu video size Windows 10 üzerinde kurulu olan VMware Workstation 15 Pro üzerinde Debian 10 Buster nasıl kurulacağını gösterir.

VMware Üzerinde Debian Kullanımı

Adım 1: Daha önce Windows PC’nize Workstation’ı kurmadıysanız, aşağıdaki videoya göz atınız.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-Uf9-6SPiMY

Adım 2: VMware yazılımını yükledikten sonra yeni bir makine oluşturmak için Create a New Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Sanal makine oluşturma sihirbazında iki seçenek göreceksiniz. Bunlar; Typical ve Custom (advanced) seçenekleridir. Gelişmiş makine yapılandırmak için Custom seçeneğini seçerek Next’e tıklayınız.

Adım 4: Bir sonraki adımda, donanım uyumu konfigürasyonu için Workstation 15.x’i seçiniz.

Adım 5: Guest Operating System Installation’da sistemi daha sonra kurmak için alttaki seçeneği seçerek devam ediniz.

Adım 6: Select a Guest Operating System’de ise kuracağınız işletim sistemini seçmeniz gerekir. Sanal makineye Debian kuracağınız için Linux / Debian 10.x 64-bit işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 7: Name the Virtual Machine’de ise sanal bilgisayarınıza bir isim veriniz ve ayrıca depolanacağı konumu yapılandırınız. Harici bir medya üzerinde VM’yi çalıştırmanız çok performanslıdır!

Adım 8: Processor Configuration’da ise Debian sanal makinesine kaç adet işlemci ve çekirdek ekleyeceğinizi seçiniz ve kuruluma devam ediniz.

Adım 9: Memory for the Virtual Machine’de Debian makinesine 2 veya 4 GB RAM ekleyiniz. Eğer bilgisayarınız 16 GB RAM kapasitesine sahipse, burada RAM ayarı için 8 GB belirtebilirsiniz.

Adım 10: Network Type’de sanal ağ editöründe ayarladığınız bir bağlantı türünü seçiniz. Burada, varsayılan olarak NAT seçili olduğu için kuruluma devam ediniz.

Adım 11: I/O Controller Types’te varsayılan ayar olan LSI Logic’i seçiniz.

Adım 12: Disk Type’te varsayılan ayar olan SCSI’yi seçerek devam ediniz.

Adım 13: Bir sonraki aşamada, Create a new virtual disk seçeneği ile devam ederek Debian için bir disk oluşturunuz.

Adım 14: Disk Capacity’de Allocate all disk space now ve Store virtual disk as a single file seçeneklerini etkinleştiriniz ve son olarak Maximum Disk Size kısmına kullanmak istediğiniz disk alanı boyutunu giriniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 15: Sanal makinenin özet penceresinde, Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) tıklayınız.

Adım 16: Sanal donanım ayarlarında, CD/DVD aygıtına Debian 10 Buster ISO dosyasını ekleyiniz. Ayrıca İşlemci yapılandırmasındaki sanallaştırma ile ilgili tüm özellikleri etkinleştiriniz.

Adım 17: Ek olarak, 3D Graphics etkinleştiriniz ve Finish’e tıklayarak Linux kurulumuna geçiniz.

Adım 18: Sanal bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra, Debian GNU/Linux installer menu (BIOS mode)‘ta Graphical Install seçeneği üzerine Enter’a basınız.

Adım 19: Select a Language’ de sistem görüntüleme dilinizi seçiniz.

Adım 20: Select your Location’ da genellikle ülke seçimi yapılır. Siz de yaşadığınız ülkeyi seçebilir ve devam edebilirsiniz.

Adım 21: Configure the Keyboard’ta bilgisayarınızın klavye düzenini seçiniz. Eğer farklı bir ülkeye ait üretilen bir PC’ye sahipseniz burada klavye düzeninizi bulunuz ve seçiniz.

Adım 22: Set up users and passwords’ ta Root erişiminiz için güçlü ve karmaşık bir parola belirleyiniz.

Adım 23: Bir sonraki adımda, Root olmayan bir kullanıcı hesabı oluşturmak için tam isim yazınız.

Adım 24: Yine bir sonraki adımda, root olmayan hesabın kullanıcı adını küçük harfler ile yazınız.

Adım 25: Root olmayan hesabınız için bir parola belirleyiniz.

Adım 26: Configure the clock’ ta zaman diliminizi yapılandırarak devam ediniz.

Adım 27: Partition Disks’ te yeni bir Linux/Debian kullanıcısı iseniz, Guided – Use Entire Disk seçeneği ile devam etmeniz faydalı olacaktır. Eğer Linux konusunda deneyimli iseniz, Guide – Use Entire Disk and Set Up Encrypted LVM’yi seçebilirsiniz.

Adım 28: Oluşturduğunuz sanal diski (SCSI3) seçiniz.

Adım 29: Aynı şekilde, yeni kullanıcılar için önerilen seçeneği (All files in one partition) seçiniz. Ve ardından, Finish partitioning and write changes to disk üzerinde Enter’a basınız.

Adım 30: Bir sonraki adımda, değişikliklerin diske yazılmasını onaylamak için Yes’i işaretleyiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

Adım 31: Scan another CD or DVD’ te No’yu seçiniz.

Adım 32: Sağlıklı bir İnternet bağlantısına sahipseniz, Network Mirror ayarını Yes’e ayarlayınız.

Network Mirror Country: United States
Archive Mirror: deb.debian.org

Adım 33: Software Selection’ da kullanmak istediğiniz Debian masaüstünü seçmeniz gerekir. Bu adımda, en çok tercih ettiğiniz masaüstü ortamını seçerek devam edebilirsiniz.

  • GNOME
  • Xfce
  • KDE Plasma
  • Cinnamon
  • MATE
  • LXDE
  • LXQt

Adım 34: Son olarak, GRUB Boot Loader’ı /dev/sda üzerine kurunuz ve yükleme işlemini tamamlayınız.

   İlgili Yazılar

1. ESXi Sanal Makine
2. Debian’dan VM Kaldırma
3. Ubuntu Kurma
4. Mint 19 Kurulumu
5. VMware Kaldırma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.