VMware Workstation Kullanarak Windows Me (Millennium) Kurulumu

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Me (Millennium) kurulum adımlarını gösterir.

Kod adı Millennium olan Microsoft Windows Me işletim sistemi 19 Haziran 2000’de piyasa sürüldü. Microsoft’un bu sistemi, Windows 98’teki bazı güvenlik sorunlarına, uygulamalarına ve ek özelliklerine bir yükseltmeydi.

Fakat, zamanında kullanıcılar sistemlerini Me’ye yükseltmek yerine Windows XP’nin yayınlanmasını beklediler.

Windows Millennium sistemini fiziksel bilgisayarlarına kurmak isteyen kullanıcılar, donanım gereksinimi olarak minimum 32 MB RAM kapasitesine ve en az 270 MB hard disk alanına sahip olmaları gerekir.

Microsoft tarafından desteği sonlandırılan Me sistemini kurmak isteyen kullanıcılar eski bir bilgisayara sahip olması gerekir veya bu sistemi VMware Workstation gibi sanal makine programları ile host cihazlarına kolayca kurabilirler.

Windows 10 bilgisayarınızda sanal makine üzerinde Windows Me’yi kurmak için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırabilmek için gerekli olan VMware 16 Pro’yu kurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows Me ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

https://bit.ly/DownloadWindowsME

Adım 3: Microsoft Me ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation Pro’nun anasayfasındaki seçeneklerden temiz vir VM düzenlemek için Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, VM’yi daha gelişmiş ayarlar ile yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: Workstation uyumluluğu penceresinde, bilgisayarınızda kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Guest işletim sistemi seçme penceresinde, I will install the operating system later işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows Me” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, kuracağınız VM’nin adını değiştirebilirsiniz ve kurulum lokasyonu için harici harddisk’inizde bir konum seçebilir veya varsayılan konumu kullanabilirsiniz.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, Millennium için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, Millennium sanal makine için 1 adet işlemci ve 1 adet çekirdek sayısı belirtiniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows Me’nin daha stabil çalışabilmesi için minimum 1 GB RAM değeri ayarlayınız. Eğer Me için 2 veya 4 GB RAM boyutu yapılandırırsanız, sanal bilgisayarınız açılmayacak ve döngüye girecektir.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak isityorsanız NAT’ı, aynı IP bloğunu kullanmak istiyorsanız da Bridged seçiniz ve devam ediniz.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, Paravirtualized SCSI kontrollör tipini kullanmak için Next’e tıklayınız.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SATA disk türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz bir işletim sistemi kurulumu için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, Millennium için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: WinMe için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve Windows Me’nin Boot Manager arayüzünde x64 seçeği üzerinde Enter’a basınız ve kurulum ekranına ulaştığınızda adım adım kurulum yapınız.

Adım 20: Windows Millennium sistemini kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek kurulumu tamamlayınız ve değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilir ve VM çözünürlüğü tam ekrana yapılandırabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows Vista Kurulumu
2. Windows 95 Kurulumu
3. Windows 98 Kurulumu
4. Windows 2000 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.