VMware Workstation 17 Kullanarak Kali Linux 2022.3 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 PC’de VMware Workstation 17 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Kali Linux 2022.3 nasıl kurulur ve yapılandırılır gösterir.

Kali Linux, ağ analizi, kablosuz saldırılar, adli analiz ve bilişim alanında çok çeşitli güvenlik sorunları için özel olarak tasarlanmış Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Bu Linux dağıtımı tüm bu güvenlik testlerini ve analizlerini gerçekleştirmek için araçlar içerir.

Kali Linux, kullanıcılara Foremost, Wireshark, Maltigo as-Aircrack-ng gibi araç paketleri sağlayan hem kişisel hem de profesyonel kullanım için en yaygın kullanılan Linux güvenlik dağıtımları arasındadır.

Kali dağıtımını bilgisayarınıza kurmadan önce VMware Workstation gibi sanallaştırma yazılımlarını kullanarak sanal makineler üzerinde de çalıştırabilirsiniz.

VMware Workstation sanal makinesine Kali sistemini kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: VMware Workstation Pro’yu açınız ve Create a New Virtual Machine tıklayarak sihirbazı açınız. Daha sonra, Custom seçeneğini seçiniz ve ilerleyiniz.

Adım 2: Donanım uyumluluğunu 17.x olarak değiştiriniz.

Adım 3: Install From penceresinde I will install the operating system later seçiniz.

Adım 4: Guest Operating System penceresinde platform olarak Linux’u versiyon olarak Debian 10.x 64-bit seçiniz.

Adım 5: Sanal makine adına Kali Linux yazınız ve kurulum yolunu varsayılanda bırakınız.

Adım 6: Processor Configuration penceresinde fiziksel bilgisayarınızn işlemci türüne göre sanal çekirdek sayısını arttırınız.

Adım 7: Memory for Virtual Machine penceresinde yine bilgisayarınızın toplam RAM boyutuna göre maksimum bellek boyutu ayarlayınız.

Adım 8: Network Type penceresinde Network Address Translation (NAT) seçiniz.

Adım 9: I/O Controller Type ayarını LSI Logic olarak bırakınız.

Adım 10: Disk Type penceresinde daha yeni teknoloji olan NVMe seçiniz.

Adım 11: Select a Disk penceresinde temiz bir sistem kuracağınız için Create a New Virtual Disk seçiniz.

Adım 12: Disk Capacity ayarını önerilen disk boyutunu kendinize göre arttırınız ve sanal diski tek dosya olarak depolayınız.

Adım 13: Specify Disk File penceresinde sanal disk adını ve konumunu değiştirmeyiniz.

Adım 14: Sanal donanımları düzenlemek için Customize Hardware tıklayınız.

Adım 15: Processors ayarlarında sanallaştırma özelliklerini etkinleştiriniz.

Adım 16: CD/DVD donanım ayarlarını açınız ve Use ISO Image File seçeneğini aktif ettikten sonra Kali Linux ISO dosyasını ekleyiniz.

Adım 17: USB Controller ayarlarından uyumluluk ayarını 3.1 olarak değiştiriniz.

Adım 18: Display ayarlarından 3D hızlandırmayı etkinleştirdikten sonra grafik belleğini bilgisayarınızın destekleyeceği bir boyut olarak yapılandırınız.

Adım 19: Kali sanal bilgisayarın ayarlarını yaptıktan sonra sihirbazı kapatınız ve VM’yi çalıştırınız.

Adım 20: Kali Linux GRUB menüsü açıldığında Graphical Install (Grafiksel Kurulum) seçeneği ile devam ediniz ve Linux dağıtımını VM’ye kurunuz.

Adım 21: Sanal PC’ye Kali sistemini kurduktan sonra artık bilgisayarınızda ek bir işletim sistemi olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024