VMware Workstation Kullanarak Windows 10 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 yüklü bir bilgisayar üzerinde VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma programı kullanarak yeni bir sanal makineye Windows 10 nasıl kurulur gösterir. 

Windows 10 20H2 sürümü 20 Ekim 2020’de piyasaya sürüldü. Microsoft, bu sürümde Control Panel’i kaldırdı. Control Panel’i görüntülediğinizde otomatik olarak Ayarlar sayfasındaki Hakkında sayfası açılacaktır.

İkinci temel özelliği ise yeni Edge tarayıcı artık built-in oldu. Android uygulamaları Windows 10 üzerinde artık Your Phone aracı ile kullanılabilecek. Yeni başlat menüsü ikonları daha kaliteli bir görünüm oluşturuyor. Artık kullanıcılar favori websitelerini görev çubuğuna pinleyebilecek. Masaüstünde yeni bildirimler iyileştirildi. Monitör tazeleme oranı değeri Ayarlar’dan değiştirilebilir.

VMware Workstation 16 Pro ise 19 Kasım 2020’de kullanıcılara sunuldu. Bu sanallaştırma yazılımının son sürümü de kullanıcılar için harika özelliklere sahiptir.

Windows 10 20H2 sürümünü, Microsoft websitesinden orijinal olarak indirmeniz tavsiye edilir. ISO dosyasını indirebilmeniz için Media Creation Tool kullanabilirsiniz. Böylece, 20H2 versiyonunu hem ISO olarak indirebilir hemde çıkarılabilir bir medya üzerinde önyüklenebilir kurulum medyası oluşturulabilir.

Şimdi, Windows 10 20H2 sürümü VMware ile sanal makine üzerine nasıl kurulur adım adım inceleyelim.

Adım 1: Öncelikle bilgisayarınıza VMware Workstation 16 Pro’yu kurmak için bu makalemizi görüntüleyiniz veya bu video eğitimine başvurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra Media Creation Tool aracı ile Windows’un son sürümünü ISO formatında bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 3: Sanallaştırma yazılımını açınız ve Create a New Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: Yeni sanal makine sihirbazında Custom (Advanced) seçili durumdayken Next butonuna tıklayınız. Uyumluluk penceresinde Workstation 16.x seçiliyken tekrar Next’e tıklayınız.

Adım 5: “Install from:” seçeneklerinden ISO dosyasını daha sonra eklemek için “I will install the operating system later” seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: İşletim sistemi seçim ekranında Windows 10 x64 seçiniz ve bir sonraki ekranda sanal makine için bir ad yazınız ve kurulum konumunu harici bir hard disk üzerine ayarlayınız. Kurulum lokasyonunu varsayılan olarak bırakabilirsiniz fakat host bilgisayarınızın diskinde çok fazla yer kaplayabilir.

Adım 7: Firmware tipi olarak Windows 10’un son sürümü için UEFI / Secure Boot etkinleştiriniz. VM’nin işlemci ayarı için bir adet CPU dört adet çekirdek ayarlayınız. RAM değeri için minumum 4GB veya daha fazla bir miktar belirledikten sonra, VM’nin ağ ayarları için Network Type ekranında NAT bağlantısını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 8: I/O Controller için önerilen SAS disk ile devam ediniz ve disk türü için yeni bir özellik olan NVMe seçerek Next’e tıklayınız.

Adım 9: Windows 10 için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapmak için Create a New Virtual Disk seçeneği seçiliyken Next’e tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

Adım 10: Sanal diskin kapasitesi için önerilen disk boyutundan daha az veya daha çok bir miktar belirleyebilirsiniz. Sanal makineyi kullanım amacınıza göre disk boyutu yapılandırınız ve disk dosyasını tek dosya olarak depolamayı etkinleştiriniz.

Adım 11: Disk dosyası adını önerilen ad ile kullanınız ve değiştirmeyiniz. Son olarak, donanımı özelleştir butonuna tıklayınız ve VM’nin ayarlarını görüntüleyiniz.

Adım 12: VM’nin işlemci aygıtı üzerindeyken Virtualization Engine’deki tüm ayarları etkinleştiriniz. Burada sanallaştırmayı etkinleştirmek için yalnızca “Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI” seçeneğini seçebilirsiniz.

Adım 13: CD/DVD aygıtı üzerindeyken Browse butonuna tıklayarak ISO dosyasını indirdiğiniz konuma gidiniz ve kurulum dosyasını seçerek sanal makineye ekleyiniz.

Adım 14: Windows 10 kurulum medyasını VM’ye ekledikten sonra sanal bilgisayarı çalıştırınız ve kuruluma başlayınız.

Adım 15: Sanal bilgisayarı çalıştırdıktan sonra klavyenizden herhangi bir tuşa basınız ve kurulumu başlatınız. Yüklenecek sistem dilini seçiniz ve zaman dilimi ve klavye düzenini yapılandırınız, ardından Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Adım 16: Lisans anahtarım yok seçeneğine tıklayarak kuruluma devam ediniz. Daha sonra VM üzerinde orijinal bir Windows işletim sistemi kullanmayı düşünürseniz lisans anahtarını ekleyebilirsiniz.

Adım 17: Sonraki adımda, Windows 10 Pro işletim sistemi sürümünü seçiniz ve lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Adım 18: Disk üzerine yeni bir Windows kuracağınız için Custom seçeneğine tıklayınız ve disk partition kısmında New seçeneğine tıklayınız ve tüm disk alanının kullanılmasını onaylayınız.

Adım 19: Disk bölümlendirmesi yaptıktan sonra ilgili sürücüyü seçiniz ve Next’e tıklayınız. Daha sonra kurulum dosyalarının kopyalanmasını bekleyiniz.

Adım 20: Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra bölge ayarları açılacaktır. Bu adımda, yaşadığınız bölgeyi ve klavye düzenini seçiniz.

Adım 21: Kişisel kullanım için ayarla seçeneğine tıkladıktan sonra, bir Microsoft hesabı olmadan Windows 10 kurmak için Offline Account (Çevrimdışı Hesap) seçeneğine ve ardından Limited Experience (Limitli Deneyim) tıklayınız ve devam ediniz.

Adım 22: Yeni bir kullanıcı adı yazınız ve ardından işletim sistemine bir parola belirleyiniz. Parola belirlemeden devam etmek için Next’e tıklayınız.

Adım 23: Gizlilik ayarları penceresinde kabul etmek istediğiniz seçenekleri yapılandırıp Accept butonuna tıklayınız. Ardından Cortana’yı kullanmak istiyorsanız Accept butonuna tıklayınız. Eğer onu kullanmak istemiyorsanız direk olarak Not Now butonuna tıklayınız.

Adım 24: Bu adımdan sonra Windows 10 masaüstü açılacaktır. Fakat, son olarak VMware Tools kurmanız gerekiyor. Araç menüsünden VM ve ardından Install VMware Tools tıklayınız ve açılan sihirbazda Next’e tıklayınız.

Adım 25: VMware Tools için Complete seçiniz çünkü gelecekte kurduğunuz sanal bilgisayarı diğer VMware ürünlerinde kullanabilirsiniz.

Adım 26: Kurulumu tamamladıktan sonra sanal makineyi yeniden başlatınız ve ekran çözünürlüğünü (otomatik olarak değişmediyse) değiştiriniz.

Adım 27: Yukarıdaki tüm adımları bu videoyu takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows ME Kurulumu
2. Windows 95 Kurulumu
3. Windows 98 Kurulumu
4. Windows 8 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.