VMware Workstation 17 Kullanarak Ubuntu 23.10 Kurulumu

Günümüzün bilgisayar dünyasında sanal makineler, gerçek makinenizin içindeki taklit bilgisayarlar gibidir. Ana sisteminizi bozmadan farklı sistemleri denemek için harikalar. Ubuntu, hızlı olması, birçok şey yapması ve kullanımı kolay olması nedeniyle birçok insanın sevdiği bir tür ücretsiz sistemdir.

Bu makalede, Windows 10’da VMware Workstation 17 kullanarak Ubuntu 23.10’u sanal bir makineye nasıl kuracağınızı göstereceğiz. PC işlerinin büyük bir hayranı olmanız veya sadece merak etmeniz önemli değil. Birkaç basit adımda bunu taklit cihazınızda kurmanıza yardımcı olacağız. Hadi başlayalım!

Ubuntu PC'ye VMware Workstation Kurma

Credit: Ubuntu

Ubuntu’yu Bilgisayarınıza Nasıl Yükleyebilirsiniz: Adım Adım Kılavuz

Ubuntu, herkesin kullanabileceği ücretsiz, yaygın bir bilgisayar sistemidir. Hızlı olması ve pek çok harika şey yapmasıyla tanınır. Bunu sunucunuza koymak istiyorsanız, yardım etmek için buradayız. Bu yazıda, Ubuntu’yu dizüstü veya masaüstü cihazınıza nasıl yükleyeceğinizi adım adım anlatacağız.

Bazı insanlar Ubuntu’yu kurmanın zor olduğunu ve çok zaman aldığını düşünüyor. Ancak size verdiğimiz adımları takip ederseniz, yalnızca 30 dakika içinde çalışır duruma getirebilirsiniz.

PC’nizin sanallaştırma adı verilen bir şey yapabildiğini varsayalım. Bu durumda, VMware Workstation adlı bir programı kullanarak aslında Windows gibi diğer sistemleri veya farklı Linux türlerini kurabilirsiniz. Gerçek olanın içinde sahte bir tane olması gibi bir şey. Bu, gerçek cihazınızı bozmadan farklı yazılım ve ayarları denemenize olanak tanır.

Ubuntu’yu bunun gibi bir VM’ye kurduğunuzda, gerçek olanı bozma endişesi duymadan her türlü şeyi yapabilirsiniz. Yeni şeyler denemenin ve bilgisayar deneyiminizi daha da iyi hale getirmenin harika bir yolu.

Ubuntu Çalıştırmak için VMware Workstation Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Ana makinenizde Ubuntu’yu çalıştırmak için VMware Workstation kullanmanın birçok avantajı vardır. Büyük bir artı, tek bir bilgisayarda birçok farklı sistemi çalıştırabilmenizdir, bu nedenle çok fazla cihaza ihtiyacınız yoktur. Bu, birincil cihazınızı bozma endişesi duymadan farklı yazılım ve ayarları deneyebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca VMware Workstation, bu işletim sistemini çalışırken güvende tutar; Linux’ta yeniyseniz veya farklı sürümleri denemek istiyorsanız bu harika bir şeydir.

Bir diğer iyi yanı da normal sisteminizle aynı anda çalıştırabilmenizdir. Böylece ihtiyacınız olduğunda bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Son olarak, Workstation Pro’nun kullanımı kolaydır ve VM’lerinizi kurmanıza ve yönetmenize yardımcı olacak birçok araca sahiptir.

VMware ile Ubuntu Kurulumu

Linux/Ubuntu’nun 23.10 sürümünü bir VMware taklit bilgisayarına koymak istiyorsanız, bunu yapmanın iki basit yolu vardır. Nasıl yapılacağını gösteren videomuzu izleyebilir veya adım adım talimatları okuyabilirsiniz. Her iki durumda da, kurulumu için ihtiyacınız olan tüm yardımı alacak ve her şeyin doğru çalıştığından emin olacaksınız.

 1. VMware Workstation’ı Windows 10 veya 11 PC’nizde kullanmak istiyorsanız işte yapmanız gerekenler. Öncelikle VMware Workstation dosyalarını indirin. Daha sonra yüklemek için kurulum sihirbazını çalıştırın.
 2. Kurulum sırasında bazı seçenekleri seçin veya bazı şeyleri özelleştirin. Tamamlandıktan sonra açın ve gerçek bilgisayarınız üzerinde sahte bilgisayarlar yapmaya ve kontrol etmeye hazırsınız.
 3. VMware kullanarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturmak için şunu yapın: programın ana ekranını bulun ve ardından Create a new VM (Yeni bir VM oluştur) tıklayın. Bu nedenle, kurulumu yapmak için talimatları izleyin.
 4. Hayali bilgisayar kurulumunda, ayarları değiştirmek ve işleri tam istediğiniz gibi ayarlamak istiyorsanız ‘Custom – Özel’i seçebilirsiniz.
 5. Ana makinenizle çalışan İş İstasyonu yazılımının en yeni güncellemesini seçin.
 6. Ubuntu 23.10 ISO dosyasını sanal makineye eklemek için I’ll install the system later (Sistemi daha sonra kuracağım) seçeneğini seçin. Bu, kuruluma devam etmenize ve sistemi daha sonra kendiniz eklemenize olanak tanır.
 7. VM’nin sistemi olarak Linux’u seçmek için ayarlara gidin ve seçeneklerden ‘Ubuntu 64-bit’i seçin. Kısacası bu, her şeyin doğru şekilde kurulduğundan ve kullanıma hazır olduğundan emin olmanızı sağlar.
 8. Bir VM oluşturmak için ona benzersiz bir ad verin ve dosyalarını nerede saklamak istediğinizi söyleyin. Bu, normal bilgisayarınızda çalışan bir bilgisayarın yeni bir sürümünü oluşturmanıza olanak tanır. Böylece başka türlü çalışmayabilecek programları kullanabilirsiniz.
 9. İşlemciyi sekiz çekirdekli bir işlemci kullanacak şekilde ayarladığınızdan emin olun.
 10. VM’nizin daha iyi çalışmasını sağlamak için sanal bellek boyutunu en yüksek miktara ayarlamak en iyisidir. Bu, bilgisayarınızın normal belleği tükendiğinde ekstra dosya ve bilgi kaydedebilmesini sağlar. Bunu bilgisayarınızın ayarlarından sanal bellek ayarlarını değiştirerek ve en yüksek boyutu seçerek yapabilirsiniz.
 11. Ağ bağdaştırıcısı için Ağ Adresi Çevirisi (NAT) seçeneğini seçin. Böylece Ubuntu VM’nin gerçek IP adresinizle aynı IP adresini paylaşmasına ve internete bağlanmasına olanak tanır.
 12. Sisteminizin iyi çalıştığından emin olmak amacıyla I/O controller (G/Ç denetleyicisi) için LSI Logic seçeneğini seçin. Bu, sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve veri okuma ve yazma gibi işlemleri yaparken güvenilir olmasını sağlar.
 13. En iyi performansı elde etmek için Ubuntu işletim sisteminiz için NVMe sanal disk türünü seçmek iyi bir fikirdir.
 14. Ubuntu’yu VMware’inize yerleştiriyorsanız, yeni bir sahte depolama alanı oluşturarak başlayın. Burası onun ve eşyalarının gideceği yer. Ayrı bir alana sahip olmak, Ubuntu kurulumunuzu bilgisayarınızdaki diğer şeylerle karıştırmadan halletmenizi kolaylaştırır.
 15. Sanal depolama alanı oluşturduğunuzda ihtiyacınıza uygun en az 50 GB boyutunda bir boyut seçebilirsiniz. Bu durumda, sahte depolama alanını tek bir dosya olarak kaydetmeyi de seçebilirsiniz, bu da dosyalarınızı güvende tutar.
 16. Depolama alanı dosyasının kaydedildiği adı veya konumu değiştirmeyin. Ubuntu VM’nin adını ve konumunu olduğu gibi koruyun.
 17. VM’nizin donanımını özelleştirmek veya değiştirmek için Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) tıklayın.
 18. VM’leri kullanmak ve çok fazla belleğe ihtiyaç duyan uygulamaları çalıştırmak için işlemcideki sanallaştırma ve bellek özelliklerini açmanız gerekir.
 19. VMware Workstation’a Ubuntu kurmak için öncelikle ISO dosyasını bir CD veya DVD’ye koymanız gerekir. Ardından, yükleme işlemine başlamak için bilgisayarınızı söz konusu CD veya DVD’den başlatın.
 20. USB seçeneğini seçin ve VM ve ana bilgisayar uyumluluğu için sürüm 3.1’i seçin.
 21. Ekranın daha iyi çalışmasını sağlamak için 3D hızlandırmayı açın. Ayrıca bellek boyutunu 3 GB veya başka bir iyi boyuta ayarlayın. Bu, sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olacak ve size sorunsuz bir deneyim sunacaktır.
 22. VM ile ilgili tüm bilgileri kontrol ettikten sonra sihirbazı kapatmadan önce özete son bir kez baktığınızdan emin olun.
 23. Ubuntu VM’nizi açarak kurulumu başlatın ve ardından ekranda yazanları takip edin.

Sonuç

Özetle, bu işletim sistemini Workstation Pro ile sanal bir bilgisayara yerleştirmek, gerçek sisteminizi bozmadan denemeler yapmanıza olanak tanır. Burada size gösterdiğimiz basit adımlarla Ubuntu 23.10’u VMware VM’nize hızlı bir şekilde kurabilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çoğu kişi Ubuntu’yu hızı ve kullanım kolaylığı nedeniyle seviyor. Talimatlarımızı takip etmeniz yeterli; kısa sürede kullanıma hazır hale geleceksiniz. O halde bir deneyin ve bilgisayarınızı nasıl daha iyi hale getirdiğini görün!

Siber güvenlik ve test ağları hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Lütfen VMware Kullanarak Kali Linux Kurulumu kılavuzumuza göz atın. Ağların ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmek ve testler yapmak için zaten birçok araca sahip olan güçlü bir Linux türüdür. Rehberimiz size her adımı gösterecek, böylece denemeye başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024