VMware Workstation Kullanarak Windows 7 Kurulumu

Bu makale size Windows 10’da VMware Workstation 16 Pro kullanarak sanal makineye Windows 7 kurulum ve yapılandırma adımlarını gösterir.

Microsoft şirketi Windows 7 için desteğini 14 Ocak 2020 tarihinde sonlandırdı, fakat günümüzde halen bazı kullanıcılar bu işletim sistemine ihtiyaç duyabilmektedir.

Örneğin, kullanıcılar eski bir yazılımı Windows 10 üzerinde kullanamıyorlarsa, Windows 7 gibi eski sistemlere yönelmektedirler.

Windows 7’yi VMware Pro’nun daha eski sürümlerine kurduktan sonra VMware Tools yazılımı sorunsuz olarak çalışmaktaydı. Fakat, VMware 16 Pro ile VM Tools bazı sorunlara sebep olmaktadır. Kullanıcılar, VM Tools kurulum sırasında VSock ve Shared Folders gibi hatalar ile karşılaşmaktadırlar.

Bunun sebebi, VMware Tools’un yeni sürümünün yalnızca belli başlı güncellemeleri içeren bir Windows 7’yi desteklemesidir. VMware firmasının belirttiği dökümanda bu bilgiye erişebilirsiniz: https://docs.vmware.com/en/VMware-Tools/11.1/rn/VMware-Tools-1115-Release-Notes.html (Windows 7 Service Pack 1 (SP1) with Microsoft’s update KB4474419.)

Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için henüz denemediğim bir yöntem: VMware Tools’un eski bir sürümünün kurulmasıdır. Fakat VM Tools’un en son sürümlerini kullanmak hem performans hemde güvenlik açısından son derece önemlidir.

VMware Workstation 16 Pro, 19 Kasım 2020’de yayınlandı ve son sürümü 16.1.0’dır. Şimdi, yeni bir sanal makine üzerinde Windows 7 çalıştırmak için bu videoyu izleyebilir veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kurulum için gereksinimlerinden biri VMware Workstation 16 Pro’yu kurmanızdır.

Video ➦ https://www.youtube.com/watch?v=AMo77WFIZD4

Adım 2: VM Workstation’ı kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows 7 ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirin.

http://bit.ly/Win7UltimateX64TR

Adım 3: Microsoft Win7 ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Öncelikle VM Workstation üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmalısınız. Bunu yapmak için programın ana ekranında Create a New Virtual Machine (Yeni Bir Sanal Makine Oluştur) tıklayın.

Adım 5: Yeni Sanal Makine Sihirbazı penceresinde Custom seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 6: Donanım Uyumluluğu penceresinde, Workstation 16.x sürümünü seçin ve ardından Next butonuna tıklayın.

Adım 7: Guest Operating System penceresinde, I will install the operating system later seçeneğini seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 8: Select Guest Operating System penceresinde “Windows 7 x64 Edition” ı seçin ve Next butonuna tıklayın.

Adım 9: Name and Platform penceresinde ise sanal bilgisayar için bir ad yazınız ve Location bölümünde, sanal bilgisayarı kurulum yapmak istediğiniz HDD’yi veya Partition belirtiniz.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, BIOS seçeneğini seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 11: Processor Configuration penceresinde, Windows 7 VM’ye işlemci ve çekirdek ayarı yapınız. Burada 1 adet işlemci 4 adet çekirdek sayısı belirtmeniz yeterli olacaktır.

Adım 12: Memory for the VM penceresinde, Windows 7’nin uygun çalışabileceği ve hostunuzu yormayacağı bir değer olan 4 GB RAM atayın.

Adım 13: Network Type penceresinde, Use Bridged Networking veya NAT seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, LSI Logic’i seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SATA’yı seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, Win7’yi kurmak için yeni bir disk oluşturmalısınız. Yeni bir sanal disk oluştur’u seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 17: Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirtin) penceresinde, Allocate all disk space now (Tüm disk alanını şimdi ayır) seçeneğini seçin ve Store virtual disk as a single file seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: Win7 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Sanal makinede Windows işletim sisteminizin kurulumunu yapınız ve ardından sisteminizi yeniden başlatınız. Şimdi yapmanız gereken tek şey VMware Tools kurmanızdır.

Adım 20: Windows 7 üzerinde VMware Tools kurulumuna geçmeden önce Microsoft Update Catalog üzerinden KB4490628 ve KB4474419 güncelleştirmelerini aşağıdaki bağlantılardan indiriniz ve bu dosyaları sanal makineye kopyaladıktan sonra her iki güncellemeyide kurunuz.

Adım 21: Gerekli güncellemeleri yükledikten sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve VMware Tools kurunuz.

Adım 22: Windows 7 Aero temasını etkinleştirerek ve Shared Folders yapılandırarak VM Tools’un çalışmadığını kontrol ediniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows Vista Kurulumu
2. Windows 95 Kurulumu
3. Windows 98 Kurulumu
4. Windows 2000 Kurulumu
5. macOS’ta Windows 7 Kurma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.