VMware Workstation Kullanarak Windows 8.1 Kurulumu

Bu video eğitimi size Windows 10 işletim sistemi üzerinde VMware Workstation 16 Pro sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 8/8.1 kurulum ve yapılandırma adımlarını gösterir.

Microsoft Windows 8 veya 8.1, Windows 10 sürümü öncesinde yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemiydi, fakat yeni bilgisayar donanımları piyasaya çıktıkça bu işletim sistemi popülerliğini kaybetmeye başladı.

Microsoft, Windows 8.x sürümlerinin desteğini Ocak 2023 yılında tamamen durdurmayı planlamaktadır. Bu durumda, bu sürüme sahip olan kullanıcılar sistemlerini ya bir üst sürüme yükseltmeleri gerekecektir.

VMware Workstation 16 Pro, 19 Kasım 2020’de piyasaya sürüldü ve Windows 8.1 Update 3 desteklemektedir. Sanal makineye Win8 işletim sistemini kurmak için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için öncelikle VMware 16 Pro‘yu kurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows 8.1 64 Bit Professional ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

http://bit.ly/Windows81-Pro-X64-EN

Adım 3: Microsoft Win8 ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Öncelikle Workstation Pro üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmalısınız. Bunu yapmak için, programın ana ekranında Create a New Virtual Machine seçeneğine tıklayın.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, Custom (Advanced) seçeneği işaretliyken Next’e tıklayınız.

Adım 6: VMware Hardware Compatibility penceresinde, bilgisayarınıza kurduğunuz sürümü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Konuk İşletim Sistemi penceresinde, İşletim sistemini daha sonra kuracağım seçeneğini seçin ve İleri’ye tıklayın.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows 8.x x64” sürümünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, sanal pc’niz için bir ad yazınız ve kurulum lokasyonunu harici bir HDD’ye veya varsayılan konuma yapılandırınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, BIOS veya UEFI seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, sanal makine için 1 adet işlemci ve 4 adet çekirdek miktarı yapılandırınız. Eğer host’unuzun donanım performansı yüksek ise, buradaki değerleri arttırabilirsiniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows 8’in daha stabil çalışabilmesi için minimum 4 GB veya 8 GB RAM değeri ayarlayınız.

Adım 13: Network Type penceresinde, Use Bridged Networking veya NAT seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, varsayılan seçenek olan LSI Logic’i seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SATA veya NVMe seçeneğini seçin ve Next’e tıklayınız. NOT: NVMe disk üzerinde Windows 8/8.1 sorunsuz çalışmaktadır.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz kurulum için yeni bir disk oluşturmalısınız. Yeni bir sanal disk oluştur’u seçin ve İleri’ye tıklayın.

Adım 17: Specify Disk Capacity (Disk Kapasitesini Belirtin) penceresinde, sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: Win8 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve Windows 8 kurulum ekranı ile karşılaştığınızda fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapar gibi VM üzerinde kurulum yapınız.

Adım 20: Windows 8’i kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek kurulumu tamamlayınız ve VM’nizi yeniden başlatınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilir, host’un donanımlarını kullanabilir veya Shared Folder oluşturabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows ME Kurulumu
2. Windows 95 Kurulumu
3. Windows 98 Kurulumu
4. Windows 2000 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.