VMware Workstation Kullanarak Windows 2000 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2000 Professional SP4 kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, daha çok işletmeler için tasarladığı Windows 2000 işletim sistemini 17 Şubat 2000 yılında piyasaya sürdü.

Windows 2000, diğer adıyla Windows 2K, daha iyi donanım tarama, daha kolay İnternet bağlantısı, çoklu görev yeteneği, Firewire, USB aygıtları ve kablosuz cihazların desteği yeni özelliklere sahiptir.

Windows XP’den kısa süre piyasaya sürülen Windows 2000, hem kurumsal işletmeler hemde ev kullanıcıları için tasarlandı.

Bu sürümün yayınlanmasının ardından sistemde birden fazla sistem açığı olduğu için Microsoft, çok fazla eleştiri aldı.

Windows 2000, günümüzde kullanılmamasına rağmen bazı eski makinelerde kullanımı mevcut olabilmektedir. Dolayısıyla, bu sistemi kullanabilmek için ya bir fiziksel PC’ye ya da bir sanal makine programına ihtiyacınız vardır.

Sanal makine yazılımı olarak VMware Workstation Pro’yu kullanabilirsiniz. Böylece, Windows 2000 Pro sürümünü Windows 10 bilgisayarınızda sanal makine üzerine kurabilmek için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için bu yazımızdaki adımları takip ederek VMware yazılımını kurunuz.

Adım 2: Workstation yazılımını sisteminize kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows 2000 ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

https://bit.ly/DownloadWindows2000SP4EN

Adım 3: Microsoft 2000 ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation 16 Pro’yu çalıştırdığınızda ilk ekrandaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, sanal bilgisayarı daha detaylı ayarlar ile yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: VMware VM uyumluluğu penceresinde, sisteminizde kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Guest işletim sistemi seçme penceresinde, I will install the operating system later seçeneğini seçiniz ve devam ediniz.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde ikinci sürüm için “Windows 2000” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, Win2000 için bir isim yazınız ve kurulum lokasyonu için harici harddisk’inizde bir konum seçiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, Win2000 için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, Win2000 sanal makine için 1 adet işlemci ve 2 adet çekirdek sayısı ayarlayınız ve devam ediniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Win2000 için 2 GB RAM boyutu seçiniz ve yapılandırınız.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak için NAT türünü seçiniz ve devam ediniz.

Adım 14: I/O Controller için Paravirtualized SCSI disk kontrolcüsünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde IDE diskini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz bir sistem yapılandırması için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, Win2000 için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda VM’nin dosyalarını tek dosya türü olarak depolayınız ve devam ediniz.

Adım 18: Win2000 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak sanal bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra Setup ekranı açıldığında Enter’a tıklayınız ve kurulumu başlatınız.

Adım 20: Windows 2000 sistemini kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek VM Tools’u kurunuz ve değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız. Eğer kurulum aşamasında KB835732 hatası alırsanız, ilgili Windows güncellemesini indiriniz ve kurduktan sonra tekrar VM Tools sihirbazını çalıştırınız ve kurulumu yapınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile VM’niz arasında dosya transferi yapabilir ve host’un donanımlarını sanal cihazınızda kullanabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024