VMware Workstation Kullanarak Windows 95 Kurulumu

Bu makale size Windows 10’da VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede Windows 95 kurulum adımlarını gösterir.

24 Ağustos 1995’te resmi olarak Microsoft tarafından piyasaya sürülen Windows 95, Windows 3.x sürümlerinden sonra kullanıcıların kullanımına sunulan grafik kullanıcı arayüzüne, başlangıç menüsüne ve görev çubuğuna sahip bir işletim sistemidir.

Windows 95’in diğer yenilikleri ise Plug and Pay (Tak ve Çalışır) ve çoklu görev özelliğidir. Ayrıca, FAT32 dosya sistemi ve Internet Explorer 4.0 web tarayıcısını da içerir.

Windows 95, İnternet için tam uyumluluk sağlamasının yanısıra donanımların kurulumunu kolaylaştıran yeni seçenekleri içerir ve yeni multimedya yetenekleri sayesinde kullanıcılar için bilgisayar kullanımının kolaylığı bir adım ileri taşındı.

Microsoft’un milyonlarca kopyasını sattığı bu işletim sisteminin en temel sistem gereksinimi ise x86 bir işlemci ve en az 4 MB RAM belleğidir.

Bu işletim sistemi eski bir sistemdir ve artık Microsoft tarafından desteklenmemektedir. Ancak, bazı kullanıcılar hem bu sistemi deneyimlemek hem de nostaji yaşamak istemektedirler.

Windows 95 sistemini verimli bir şekilde kullanabilmek için fiziksel bir bilgisayar gereklidir, ancak günümüzde böyle bir PC’ye ihtiyacınız yoktur. VMware Workstation gibi sanal makine yazılımlarını kullanarak host cihazlarınızda bu sistemi kolayca çalıştırabilirsiniz.

VMware ile önce yeni bir sanal makine oluşturmak ve kurulum yapmak için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için bu bağlantıdan VMware 16 Pro yazılımını kurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows 95 ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Adım 3: Microsoft Win95 ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation Pro’nun anasayfasındaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, sanal makineyi daha gelişmiş ayarlar ile yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: Donanım uyumluluğu penceresinde, bilgisayarınızda kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız. NOT: Sürücü kurulumu sırasında donanım sürümü 5.x’e ayarlanacaktır.

Adım 7: Önce VM’yi hazırlamak için guest işletim sistemi seçme penceresinde, I will install the operating system later seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows 95” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, eski Microsoft sistemi için bir isim yazınız ve kurulum lokasyonu için harici harddisk’inizde bir konum seçiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, Win95 için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, Win95 sanal makine için 1 adet işlemci ve 1 adet çekirdek sayısı ayarlayınız ve devam ediniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows 95’in maksimum destekleyebileceği RAM boyutu olan 512 MB değerini seçiniz. Wikipedia’ya göre teorik olarak 2 GB’a kadar destekleyebilir fakat video belleğinin önbellek ayarları yapılmalıdır. Ayrıca, 480 MB’tan fazla RAM boyutu sistemi boot edemeyebilir.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak istiyorsanız, NAT ağ türünü seçiniz ve devam ediniz.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, Paravirtualized SCSI disk kontrolcüsünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde IDE disk türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz bir işletim sistemi kurulumu için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, Win95 için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: Win95 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve komut satırında fdisk komutunu yürütünüz. Ardından büyük disk kullanımını onaylayınız ve Fixed Disk Setup Program açıldığında önce “Create DOS Partition or Logical DOS Drive” seçeneği üzerinde Enter’a basınız ve ardından “Create Primary DOS Partition” üzerinde Enter’a basınız.

Adım 20: Primary DOS Partition için maksimum boyutu onayladıktan sonra VM’yi yeniden başlatınız. Bu esnada, ESC’ye basınız ve VM’yi CD-ROM’dan boot ediniz.

Adım 21: Komut satırında C sürücüsüne gidiniz ve orada WIN95 klasörü oluşturunuz. Daha sonra, Windows imaj dosyasındaki WIN95 sistem dosyalarını C sürücüsü üzerindeki oluşturduğunuz klasöre kopyalayınız.

Adım 22: Son olarak Setup komutunu yürüttükten sonra Windows 95 sistemini kurunuz ve VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek VM Tools’u kurunuz ve değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız.

Copyright © 2018 - 2024