VMware Workstation Kullanarak Windows Vista Kurulumu

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Vista Ultimate kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft Windows Vista, 22 Temmuz 2005 tarihinde duyurulmasından önce Longhorn kod adıyla biliniyordu ve 8 Kasım 2006’da geliştirilmesi tamamlanarak piyasaya 30 Ocak 2007’de sunuldu.

Windows Vista işletim sistemi yepyeni harika bir kullanıcı arayüzüne ve Windows Aero adlı görsel yeniliğe sahiptir. Microsoft, bu işletim sistemini ev kullanıcılarının bilgisayarları arasındaki dosya veya dijital medya paylaşımını daha esnek hale getirdi.

Günümüzde Vista sistemini kullanmayı deneyimlemek isteyen kullanıcılar yeni teknoloji donanımlarını içeren bilgisayarlarına kuramayabilirler, çünkü NVMe gibi yeni depolama arayüzleri eski işletim sistemlerini desteklememektedir.

Ancak kullanıcılar eski bir bilgisayara sahip olması gerekir veya bu sistemi VMware gibi sanal makine programları ile host cihazlarına kolayca kurabilirler.

Windows 10 bilgisayarınızda sanal makine üzerinde Windows Vista’yı kurmak için bu videoyu izleyebilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için bu yazımızdan VMware 16 Pro’yu kurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows Vista Ultimate 64 Bit SP2 ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Adım 3: Microsoft Vista ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation Pro’nun anasayfasındaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, gelişmiş ayarları yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: VMware sanal makine uyumluluğu penceresinde, bilgisayarınızda kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Guest işletim sistemi seçme penceresinde, I will install the operating system later seçiliyken Next’e tıklayınız.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows Vista Ultimate x64” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, diğer kurulu sanal makinelerinizden farklı bir isim yazınız ve kurulum lokasyonu için harici harddisk’inizde bir konum seçiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, Vista için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, Vista sanal makine için 1 adet işlemci ve 4 adet çekirdek sayısı belirtiniz. Eğer host’unuzun işlemci donanımı yeni nesil ise, buradaki değerleri isteğinize göre yapılandırabilirsiniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows Vista’nın daha stabil çalışabilmesi için minimum 4 GB RAM değeri ayarlayınız.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak için NAT bağdaştırıcısını seçiniz ya da Bridge ile VM’yi host’unuzun bulunduğu ağa dahil edebilirsiniz.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, varsayılan olarak seçili olan LSI Logic kontrollör tipini kullanmak için Next’e tıklayınız.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SATA disk yapısını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz bir sistem kurulumu için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, Vista için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: WinVista için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve Windows Vista’nın Boot Manager arayüzünde x64 seçeği üzerinde Enter’a basınız ve kurulum ekranına ulaştığınızda adım adım kurulum yapınız.

Adım 20: Windows Vista sistemini kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek kurulumu tamamlayınız ve değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilir, host’un donanımlarını kullanabilir veya Shared Folder oluşturarak ortak bir paylaşım alanı oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024