VMware Workstation Kullanarak Windows XP Kurulumu

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows XP kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, Windows XP’yi piyasaya sürmesinden 12 yıl sonra, 8 Nisan 2014’te desteğini tamamen sonlandırdı. XP, en yaygın kullanılan bir işletim sistemiydi fakat gelişen teknoloji sayesinde bir sonraki işletim sistemi versiyonu olan Windows 7’ye geçiş yapılmıştır.

Günümüzde halen Windows XP sistemini kullanmaya devam eden birçok kullanıcı vardır. Fakat, bazı yeni bilgisayar donanımlarının uyumsuzluğu nedeniyle bu sistemin kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü, yeni bir disk türü olan NVMe diskler, XP sistemini desteklememektedir.

Yinede XP’yi kurup denemek istiyorsanız, ya eski donanıma sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır, ya da güncel bilgisayarınız üzerinde sanal makine yazılımları ile onu kurmanız gerekecektir.

Windows 10 bilgisayarınızda sanal makine üzerinde Windows XP’yi kurmak bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için VMware 16 Pro kurulum video eğitimimize göz atınız.

Video ➦ https://www.youtube.com/watch?v=AMo77WFIZD4

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu makalede kullanılan Windows XP 64 Bit SP1 Professional ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Adım 3: Microsoft XP ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation Pro’nun anasayfasında yer alan seçeneklerden Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, Custom (Advanced) seçeneği işaretliyken Next’e tıklayınız.

Adım 6: VMware Hardware Compatibility penceresinde, bilgisayarınızda kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Guest Operating System penceresinde, I will install the operating system later seçiliyken Next’e tıklayınız.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows XP Professional x64 Edition” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, sanal makinenize bir ad yazınız ve kurulum lokasyonu için harici bir harddisk seçebilir veya varsayılan olarak seçili konumu yapılandırınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, XP UEFI desteklemediği için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, XP sanal makine için 1 adet işlemci ve 4 adet çekirdek sayısı belirtiniz. Eğer host’unuzun işlemci donanımı yeni nesil ise, buradaki değerleri arttırabilirsiniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows XP’in daha stabil çalışabilmesi için minimum 4 GB RAM değeri ayarlayınız.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak için NAT bağdaştırıcısını seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, varsayılan seçenek olan LSI Logic’i seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SCSI’yi seçiniz ve devam ediniz. Çünkü, XP sistemi, sanal makinede SATA disk türünü desteklememektedir.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz kurulum için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, XP için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: WinXP için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve Windows XP kurulum ekranı ile karşılaştığınızda fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapar gibi kurulum yapınız.

Adım 20: Windows XP’yi kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek kurulumu tamamlayınız ve VM’nizi yeniden başlatınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilir, host’un donanımlarını kullanabilir veya Shared Folder oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024