VMware Workstation 17 Kullanarak openSUSE Leap 15 Kurulumu

Bu makale size bir bilgisayarda kurulu VMware Workstation 17 Pro kullanarak yeni bir sanal makinede openSUSE Leap 15 (15.4) Linux dağıtımı nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

openSUSE Linux dağıtımı performans bakımından sunucu sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. Önemli görevlere hizmet eden bir sunucuda masaüstü ortamı olmadan kullanılan openSUSE Leap sistemi hem güvenlik hemde performans anlamında önemli yere sahiptir.

SUSE şirketi tarafından desteklenen openSUSE işletim sistemini hem uzman hemde ev kullanıcıları tercih edebilir.

openSUSE dağıtımını fiziksel bilgisayarınıza kurup deneyimlemeden önce VMware Workstation sanal makine yazılımı ile sanal olarak çalıştırabilir ve deneyim kazandıktan sonra gerçek bir bilgisayar üzerine kurabilirsiniz.

Sanal bilgisayara SUSE sistemini kurmak ve yapılandırmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle openSUSE ISO dosyasını indirmek için https://www.opensuse.org/ adresini ziyaret ediniz ve Leap sürümünün imajını PC’nize indiriniz.

Adım 2: PC’nizde kurulu VMware Workstation 17 Pro sanallaştırma yazılımını açınız ve yeni bir sanal makine oluşturmayı seçiniz.

Adım 3: Açılan sihirbazda Custom (Advanced) ile devam ediniz. Ve donanım sürümünü 17.x olarak değiştiriniz veya bırakınız.

Adım 4: İşletim sistemini daha sonra kurmayı seçiniz ve guest sisteminin türünü Linux / openSUSE 64 Bit olarak ayarlayınız.

Adım 5: Sanal makine adını seçtiğiniz sistemin adı olarak yapılandırınız ve kurulum konumunu ayarlayınız.

Adım 6: İşlemci yapılandırmasında gerçek bilgisayarınızın performansına uygun bir değer ayarlayınız.

Adım 7: Sanal sisteminiz için sanal RAM boyutu yapılandırınız. Örneğin, maksimum seçeneği ile sisteminizin kullanabileceği boyutu belirleyebilirsiniz.

Adım 8: Ağ türü olarak NAT’ı, I/O Controller için LSI Logic’i ve sanal disk türünü NVMe olarak seçiniz.

Adım 9: Temiz bir disk üzerinde openSUSE kurmak için yeni bir sanal disk oluşturmayı seçiniz ve disk boyutunu arttırınız. Disk dosyasının adını ve konumunu değiştirmeden devam ediniz.

Adım 10: Sihirbazın son aşamasında Customize Hardware tıklayınız ve işlemci aygıtının ayarlarından sanallaştırma özelliklerini işaretleyiniz ve ardından CD/DVD aygıtına tıklayarak indirdiğiniz openSUSE ISO dosyasını ekleyiniz.

Adım 11: USB ayarlarından 3.x seçiniz ve grafik hızlandırmayı aktif ediniz ve grafik belleğini PC’nizin GPU’una göre yapılandırınız.

Adım 12: Sanal makine sihirbazını kapatınız ve openSUSE guest makineyi çalıştırınız.

Adım 13: Sanal PC’niz başladığında openSUSE boot menüsünde Installation üzerinde Enter’a basınız ve video eğitimindeki adımları takip ederek sisteminizi kurunuz.

   İlgili Yazılar

1. Linux’te VMware Kurulumu
2. Windows 10’da VMware Kurulumu
3. VMware Workstation İndir
4. VMware’de Debian Kurulumu
5. VMware’de Linux Mint Kurulumu

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.